Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

624 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

04. 12. 2023, meniny má: Barbora, Barbara

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Autor

Michal Kravčík

Zdroj

kravcik.blog.sme.sk

Zobrazení

25252

Dátum vydania

07. 09. 2010

Kategórie článku

Súvisiace články

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

46%

Celkový počet hlasov: 1278

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Slovenské povodňové urýchľovače

povod-2.jpg

Na Slovensku máme viac ako 44.000 km vodných tokov. Za 60 rokov technokratickej vodohospodárskej politiky bolo zregulovaných viac ako 8.000 km z nich. Napriek tomu, že ich opodstatnenosť je sporná a v civilizovanom svete už viac ako 20 rokov sa v úprave vodných tokov používajú ekologickejšie technológie. Na Slovensku prevláda názor, že obec, ktorá nemá zregulovaný tok je menej príťažlivá. Nuž pozrime sa ako sú príťažlivé obce so zregulovanými potokmi.

Pripomínami, že akákoľvek regulácia toku urýchľuje v čase povodní prietok vody a zvyšuje riziká povodní pod reguláciou. Ak nedôjde k zmene stratégie protipovodňovej ochrany, budú všetky obce a mestá na dolných tokoch ešte dramatickejšie ohrozované povodňami, ako sme zažili pri posledných povodniach.

S veľkou pravdepodobnosťou sa to stane, lebo sme nepoučiteľní. Cieľ novej výzvy Operačného programu životné prostredie pre protipovodňovú ochranu má síce názov „Preventívne opatrenia na protipovodňovú ochranu“ (http://www.opzp.sk/…po2-10-1.pdf), avšak princípy výzvy motivujú obce i správcov vodných tokov naďalej regulovať vodné toky a tým zhoršovať povodňové riziká. Zrejme sa to bude robiť dovtedy, až kým počet utopencov na Slovensku narastie na stovky. Pozývam na krátku exkurziu unikátnych urýchľovačov povodní.

povod.jpg

Zregulovaný vodný tok v Levočských vrchoch (riečka v Ľubickom údolí). Nepochopil som princíp regulácie toku vo vojenskom pásme, kde široko ďaleko neexistuje žiadny objekt.

povod-1.jpg

Poškodený zregulovaný vodný tok v Ľubici po povodni v júni 2010. (prítok do riečky Poprad, kde boli katastrofálne záplavy v júni 2010).

povod-2.jpg

Regulácia potôčika v obci Stará Bystrica, ktorý sa v júli 2009 vylial a doniesol desiatky ton štrku do obce a spôsobil záplavu

povod-4.jpg

Regulácia potoka Vrbovok v Kozom Vrbovku v povodí Ipľa

povod-5.jpg

Regulácia potoka Trpinec v Trpinci v povodí Ipľa

povod-6.jpg

Regulácia miestneho potoka Krivanoch v povodí Torysy, niekoľko krát vyplavený, 2 krát tohto roku

povod-7.jpg

Regulácia Vernárskeho potoka v obci Hranovnica v hornej časti povodia Hornádu

povod-8.jpg

Regulácia Kamenického potoka nad Lipanami, kde boli povodne v máji 2010 (povodie Torysy)

povod-9.jpg

Regulácia potoka Svinka v Uzovských Pekľanoch po povodniach z roku 1998.

povod-10.jpg

Regulácia potoka Svinka v Uzovských Pekľanoch po povodniach z roku 1998.

povod-11.jpg

Regulácia miestneho potoka v Lipanoch v povodí Torysa, regulácia z roku 2009 z Nórskych finančných mechanizmov. Prešovčania sa môžu tešiť na ďalšie dávky povodní.

povod-12.jpg

Regulácia Slavskovského potoka (prítok do Torysy) v Nižnom Slavkove financovaná z Nórskych finančných mechanizmov. Počas posledných povodní bolo v obci vyťažených cca 10.000 ton štrkov z eróznej činnosti v povodí nad obcou. Prešovčania tešte sa.

povod-13.jpg

Regulácia miestného potoka v Breznici v povodí riečky Roňava pod Slanskými vrchami, ktorá za posledných 6 mesiacov bola 4 krát vyliata.

povod-14.jpg

Zregulovaný Čermeľský potok zanesený štrkami. Pred 4-rokmi bolo niekoľko 100 ton vyťažených a počas posledných povodní zanesený. Hrúbka sedimentov v regulácii dosahuje cca 1,5 m. Predpokladám, že ho vodohospodári namiesto prevencie v povodí potoka zas vyčistia, aby pri najbližšej povodni sa mohol zas zaniesť.

povod-15.jpg

Zregulovaný Hornád pri vstupe do Košíc bude s veľkou pravdepodovnosťou prehlbený a rozšírený, aby sme zabránili vyliatiu du v Košiciach. Plánuje sa preinvestovať na tento nezmysel 27 mil. EUR. Košice i obce pod Košicami sa môžu tešíť na skvelé zajtrajšky s povodňami. Či im pomôže zvýšovanie hrádzi nevedno. S istotou na 99% nie, lebo v povodí Hornádu sa plánujú ďalšie vodohospodárske nezmysly, ktoré budú špičkovať povodne na priehrade Ružín, v Košiciach i pod Košicami. Košičania by mali presadiť, aby peniaze išli do prevencie v prameňoch Hornádu, aby v Košiciach boli počas povodní nižšie prietoky a v čase sucha vyššie prietoky.

povod-16.jpg

Tešme sa na ďalšie vodohospodárske urýchľovače, ktoré prehrmia za 2–3 dni a potom sa pripravme na suché korytá v ktorých sa budú pásť kozy a nie plávať ryby, ako hovorí riečka v španielskej Taragone.

Slovensko sa pýši, že má dostatok vody, nuž pri vodolajdáckej kultúre, akú presadzujeme, neviem dokedy nám tento optimizmus vydrží. Cez víkend intenzívne prší na celom území Slovenska a tie naše urýchľovače na tokoch posielajú ďalšie státisíce kubíkov vody bez toho, že by mali možnosť vsiahnuť do pôdy a doplniť zásoby vôd i nasýtiť pramene nezmyselne odtekajú do mora.

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 79 | T: 0.655870

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne