Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
624 územných plánov
947 článkov
4806 fotografií
04. 12. 2023, meniny má: Barbora, Barbara
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.
Michal Kravčík
25253
07. 09. 2010
Celkový počet hlasov: 1278
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Na Slovensku máme viac ako 44.000 km vodných tokov. Za 60 rokov technokratickej vodohospodárskej politiky bolo zregulovaných viac ako 8.000 km z nich. Napriek tomu, že ich opodstatnenosť je sporná a v civilizovanom svete už viac ako 20 rokov sa v úprave vodných tokov používajú ekologickejšie technológie. Na Slovensku prevláda názor, že obec, ktorá nemá zregulovaný tok je menej príťažlivá. Nuž pozrime sa ako sú príťažlivé obce so zregulovanými potokmi.
Pripomínami, že akákoľvek regulácia toku urýchľuje v čase povodní prietok vody a zvyšuje riziká povodní pod reguláciou. Ak nedôjde k zmene stratégie protipovodňovej ochrany, budú všetky obce a mestá na dolných tokoch ešte dramatickejšie ohrozované povodňami, ako sme zažili pri posledných povodniach.
S veľkou pravdepodobnosťou sa to stane, lebo sme nepoučiteľní. Cieľ novej výzvy Operačného programu životné prostredie pre protipovodňovú ochranu má síce názov „Preventívne opatrenia na protipovodňovú ochranu“ (http://www.opzp.sk/…po2-10-1.pdf), avšak princípy výzvy motivujú obce i správcov vodných tokov naďalej regulovať vodné toky a tým zhoršovať povodňové riziká. Zrejme sa to bude robiť dovtedy, až kým počet utopencov na Slovensku narastie na stovky. Pozývam na krátku exkurziu unikátnych urýchľovačov povodní.
Zregulovaný vodný tok v Levočských vrchoch (riečka v Ľubickom údolí). Nepochopil som princíp regulácie toku vo vojenskom pásme, kde široko ďaleko neexistuje žiadny objekt.
Poškodený zregulovaný vodný tok v Ľubici po povodni v júni 2010. (prítok do riečky Poprad, kde boli katastrofálne záplavy v júni 2010).
Regulácia potôčika v obci Stará Bystrica, ktorý sa v júli 2009 vylial a doniesol desiatky ton štrku do obce a spôsobil záplavu
Regulácia potoka Vrbovok v Kozom Vrbovku v povodí Ipľa
Regulácia potoka Trpinec v Trpinci v povodí Ipľa
Regulácia miestneho potoka Krivanoch v povodí Torysy, niekoľko krát vyplavený, 2 krát tohto roku
Regulácia Vernárskeho potoka v obci Hranovnica v hornej časti povodia Hornádu
Regulácia Kamenického potoka nad Lipanami, kde boli povodne v máji 2010 (povodie Torysy)
Regulácia potoka Svinka v Uzovských Pekľanoch po povodniach z roku 1998.
Regulácia potoka Svinka v Uzovských Pekľanoch po povodniach z roku 1998.
Regulácia miestneho potoka v Lipanoch v povodí Torysa, regulácia z roku 2009 z Nórskych finančných mechanizmov. Prešovčania sa môžu tešiť na ďalšie dávky povodní.
Regulácia Slavskovského potoka (prítok do Torysy) v Nižnom Slavkove financovaná z Nórskych finančných mechanizmov. Počas posledných povodní bolo v obci vyťažených cca 10.000 ton štrkov z eróznej činnosti v povodí nad obcou. Prešovčania tešte sa.
Regulácia miestného potoka v Breznici v povodí riečky Roňava pod Slanskými vrchami, ktorá za posledných 6 mesiacov bola 4 krát vyliata.
Zregulovaný Čermeľský potok zanesený štrkami. Pred 4-rokmi bolo niekoľko 100 ton vyťažených a počas posledných povodní zanesený. Hrúbka sedimentov v regulácii dosahuje cca 1,5 m. Predpokladám, že ho vodohospodári namiesto prevencie v povodí potoka zas vyčistia, aby pri najbližšej povodni sa mohol zas zaniesť.
Zregulovaný Hornád pri vstupe do Košíc bude s veľkou pravdepodovnosťou prehlbený a rozšírený, aby sme zabránili vyliatiu du v Košiciach. Plánuje sa preinvestovať na tento nezmysel 27 mil. EUR. Košice i obce pod Košicami sa môžu tešíť na skvelé zajtrajšky s povodňami. Či im pomôže zvýšovanie hrádzi nevedno. S istotou na 99% nie, lebo v povodí Hornádu sa plánujú ďalšie vodohospodárske nezmysly, ktoré budú špičkovať povodne na priehrade Ružín, v Košiciach i pod Košicami. Košičania by mali presadiť, aby peniaze išli do prevencie v prameňoch Hornádu, aby v Košiciach boli počas povodní nižšie prietoky a v čase sucha vyššie prietoky.
Tešme sa na ďalšie vodohospodárske urýchľovače, ktoré prehrmia za 2–3 dni a potom sa pripravme na suché korytá v ktorých sa budú pásť kozy a nie plávať ryby, ako hovorí riečka v španielskej Taragone.
Slovensko sa pýši, že má dostatok vody, nuž pri vodolajdáckej kultúre, akú presadzujeme, neviem dokedy nám tento optimizmus vydrží. Cez víkend intenzívne prší na celom území Slovenska a tie naše urýchľovače na tokoch posielajú ďalšie státisíce kubíkov vody bez toho, že by mali možnosť vsiahnuť do pôdy a doplniť zásoby vôd i nasýtiť pramene nezmyselne odtekajú do mora.
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 79 | T: 0.491859
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne