Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

23. 05. 2024, meniny má: Želmíra

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Rozvoj Slovenska brzdia rozdrobené pozemky

pozemky.jpg

Rozdrobené stavebné pozemky a nedoriešené vlastnícke práca k nim zapríčiňujú ich neľahké získavanie na realizáciu mnohých projektov.

Stavebné pozemky v Bratislave a jej okolí sú už takmer vyčerpané, trh s nehnuteľnosťami sa tu postupne nasycuje, a tak veľký zahraničný investori pokukujú po ďalších vhodných lokalitách pre svoje developerské projekty. Výstavba sa už úspešne rozbehla aj v ostatných veľkých mestách ako sú Žilina, Banská Bystrica, Nitra, Košice či Prešov a teraz prišli na rad aj ďalšie regióny Slovenka.

Na Slovensku je množstvo krásnych lokalít, ktoré sú ideálne na výstavbu turistických areálov, apartmánových domov a podobne. Takýto rozvoj turizmu, by bol veľkým prínosom nie len pre samotných investorov, ale i pre oživenie ekonomiky celého regiónu. Spolu s výstavbou nových rekreačných centier, by do týchto oblastí Slovenska prišli aj pracovné príležitosti a zahraniční turisti, ktorí tu doteraz nenašli dostatočný komfort a požadované služby.

Situácia však nie je taká ideálna, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Developerov totiž brzdia v ich zámeroch problémy so získavaním pozemkov, ktoré sú na väčšine Slovenska rozrobené a majú nedoriešené vlastnícke práva.

Pozemky sa v priebehu rokov dedením rozdeľovali medzi všetkých potomkov a rozdrobovali sa tak na množstvo malých parciel. Aby sa zabránilo ďalšiemu drobeniu pozemkov, vykonali sa právne opatrenia, podľa ktorých sa parcela môže dediť alebo predávať len po mieru 5-tisíc štvorcových metrov. To však situáciu veľmi nezlepšilo. Takýto pozemok sa síce pri dedení nedelí, ale všetci dedičia sa stávajú jeho podielnikmi. Pokiaľ sa niektorý z dedičov nerozhodne vyplatiť podiely všetkým spoluvlastníkom, aby sa stal výhradným majiteľom celého pozemku, po dvoch či troch generáciách narastá počet vlastníkov pozemku exponenciálnym radom.

Dnes je na Slovensku celkom bežné, že jeden malý pozemok má aj stovky právoplatných spoluvlastníkov, pričom mnohí z nich o tom ani netušia. Pokiaľ chce investor alebo obec sceliť a odkúpiť viacero takýchto pozemkov, neostáva mu iné, ako vyhľadať všetkých spoluvlastníkov a vyžiadať od nich súhlas na odkúpenie pozemku. To samozrejme vôbec nie je jednoduché, pretože niektorí z nich žijú v zahraničí, niektorí z nich sa svojho podielu nechcú vzdať a iní zasa, pod vplyvom vidiny zisku, začnú špekulovať…

Celý článok

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 63 | T: 0.360374

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne