Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

606 územných plánov

944 článkov

4803 fotografií

online návštevníkov

18. 12. 2018, meniny má: Sláva, Slávka

Aktuality

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Diskusia k téme verejných priestorov Prešova.

Radi by sme Vás srdečne pozvali na podujatie Verejné priestory Prešov, ktoré predstavuje prvé zo série diskusno — participačných stretnutí k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestranstiev Prešov.

22. 02. 2018 | viac

VÝSKUM V OBLASTI AUTONÓMNEHO ÚZEMNÉHO PLÁNOVANIA

eu-logo-2.png

Zvýšenie súkromných investícií prostredníctvom spolupráce výskumných inštitúcií a podnikateľskej sféry.

29. 01. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

42%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Aktuálne diskusie

Najnovšie komentáre

 • WE OFFER ALL KIND OF LOANS

  Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested …

  18. 12. 2018 / 16:17 | WE OFFER ALL KIND OF LOANS

 • WE OFFER ALL KIND OF LOANS

  Are You A Business Man Or Woman? Are You In Any Financial Mess Or Do You Need Funds To Start Up Your …

  18. 12. 2018 / 16:17 | WE OFFER ALL KIND OF LOANS

 • Rychlá nabídka půjček: leni.bolkova01@gmail.com

  Ponúkam pôžičky pre zamestnancov, dôchodcov, podnikateľov, právnické osoby. Úvery sú poskytované …

  18. 12. 2018 / 07:33 | Lenka Bolkova

 • HELLO VŠETKO PREČÍTAJTE TENTO TESTOVANIE O tom,

  HELLO VŠETKO PREČÍTAJTE TENTO TESTOVANIE O tom, ako som získal úver z LEGIT a dôveryhodnej úverovej …

  18. 12. 2018 / 07:22 | David Collins

 • WE OFFER ALL KIND OF LOANS

  When It Comes To Personal Loans * Business Loans etc., Contact Us Today Via E-mail:

  18. 12. 2018 / 04:52 | WE OFFER ALL KIND OF LOANS

Architektúra posunu

policia-def.jpg

Nová tvár budovy Železničnej polície v Čiernej nad Tisou z pera úspešných košických architektov opäť prináša jedinečnú architektúru.

arch-11-obal-1.jpg Verejné stavby sa tešili zvýšenej pozornosti aj z pohľadu teórie architektúry. Vitruvius hneď v II. kapitole prvej knihy píše: „Veřejné stavby se dělí na troje, z nichž jedny jsou obranné, druhé náboženské, třetí obecně prospěšné… …k účelům obecně prospěšným (patří) stavby věrejných objektů, jako např. přístavů, for, portiků, lázní, divadel promenád a závodních drah a ostatní zařízení podobných účelů na veřejných místech. 2. Pri provádění těchto prací se však musí dbát jejich pevnosti, účelnosti a ladnosti (utilitas firmitas a venustas)… /1/ Po Vitruviovi venovala patričnú pozornosť verejným stavbám aj renesančná teória architektúry a aj teórie neskôr. Mohli by sme povedať, že sa tak neustále prejavovala (prejavuje) nejaká spoločenská potreba alebo požiadavka patričnej kvality stavieb pochádzajúcich z prostredia slúžiaceho širokej verejnosti.

policia-def3-page-4-male.jpg V podobnom zmysle a očakávaní by sme mohli vnímať aj obnovu budovy Železničnej polície v Čiernej nad Tisou – ako pozitívny jav, predovšetkým v tom, že sa investori obrátili s požiadavkou o spoluprácu na architektov. Stará budova zo začiatku päťdesiatych rokov bola konštrukčný dvojtrakt (dispozičný trojtrakt), postavená z tehál so sedlovou strechou s valbami. Strecha bola v takom stave, že sa ju rozhodli vymeniť.

Do novej zvýšenej časti potrebovali umiestniť zasadaciu miestnosť, prednáškovú sálu, priestory pre príležitostné dočasné ubytovanie a hygienické zázemie.
V celom objekte sa preriešila prevádzka, vznikli nové komunikácie a hygienické zariadenia. Najčitateľnejším a najefektnejším vstupom do objektu je oproti spodnej časti posunutá nová plechová nadstavba, architektmi aj verbálne označená „posunutý vagón“, čo v koncepte prijali aj investori. Idea posunu alebo posúvania je čitateľná aj na vzájomne prekrytých, posunutých, pásových oknách na južnej strane nadstavanej časti. Štrbinu medzi pôvodnou murovanou stavbou a novou časťou z titanzinkového plechu v noci (údajne) osvetľujú led-diódy, ktoré sa po zotmení samočinne zapínajú.

policia-def.jpg Prvotne formálne riešenia v architektúre väčšinou vytvárajú protirečenia, s ktorými je potrebné následne sa nejako vyrovnať. V našom prípade sa architektom na východnej strane v priestore novej posluchárne podarilo veľmi vtipne vytvoriť funkčnú terasu, ktorej úroveň je v jednej rovine so zvýšeným pódiom pre prednášajúceho. Terasa poslucháreň zjavne aj funkčne obohacuje. Vypustená konzolovitá časť nadstavby na západnej strane pôsobí oveľa efektnejšie, ale jej dôsledok pre vnútorné funkčné riešenie, v tomto prípade priestorov pre prechodné ubytovanie, nie je celkom logické.

Priestory pre ubytovanie majú tak na západnej strane zvýšené pódium so zníženým stropom, s veľkou presklenou stenou, akejsi vyhliadky alebo pozorovateľne železničnej trate a roviny Medzibodrožia. Pokračovaním na prvý pohľad vydarenej novej strešnej nadstavby mala (mohla) byť markíza vstupu. Jej kompozičná súvislosť a rukopis podobný novotvaru strechy ostali viditeľné, ale kvalita jej realizácie skôr odstrašuje, ako upútava pozornosť.

policia-def3-page-2-male.jpg Na obnovenej budove Železničnej polície v Čiernej nad Tisou sú čitateľné tvorivé ambície architektov aj napriek tomu, že úpravy objektu boli od počiatku redukované do minimálneho rozsahu. Premyslená, zaujímavá koncepcia ostala čitateľná – zdá sa preto, že projektanti invenčne riešili aj zdanlivo banálne zadanie. Ak by sa bolo podarilo realizáciu dotiahnuť do kvalitnejších detailov, výsledok mohol byť ešte presvedčivejší.

policia-def3-page-3-male.jpg

Autori architektonického riešenia: Architektonické štúdio Atrium, s.r.o. – www.atriumstudio.sk

Investor: Generálne riaditeľstvo železničnej polície, Bratislava

Ján Krcho, ARCH 11/2010
Poznámka:1 Vitruvius: Deset knih o architektuře. Praha, Svoboda 1979. s. 41.

Diskusia

Sledovať diskusiu [1] | RSS

Pridať komentár

Nie ste prihlásený, pre využitie výhod pre registrovaných sa prihláste alebo zaregistrujte

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 87 | T: 0.554152

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne