Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4807 fotografií

online návštevníkov

17. 01. 2025, meniny má: Nataša

Aktuality

Nový územný plán Mesta Košice

snimka-obrazovky-2024–06–07–085912.png

Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.

07. 06. 2024 | viac

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Aktuálne diskusie

discussions

Najnovšie komentáre

discussions

Urbanizmus verzus udržateľné mestá.

Udržateľnosť miest je v súčasnosti často skloňovanou otázkou odbornej verejnosti. Stále viac sa hovorí o takzvanom Novom urbanizme, ktorý je reakciou na dôsledky masívnej suburbanizácie. Ideový prúd stavia na využívaní technologických inovácií a poznatkov z rôznych vedných odborov pri zabezpečovaní dlhodobej kvality života v mestách.
Princípy a metódy vytvárania udržateľného prostredia sa síce neustále vyvíjajú, ale developerské projekty málokedy sledujú aj iný výskum ako ten trhový. Určitú mieru zodpovednosti za tento stav nesú aj miestne samosprávy, ktoré nedokážu pružne reagovať na tlak súkromných investícií a presadzovať verejný a sociálny záujem.

Nové verzus „trendové“

Udržateľný urbanizmus predstavuje omnoho viac ako len plánovanie na základe indexu zastavanosti, podlažnosti alebo ekonomicky využiteľnej plochy. Rozdiely medzi novým a zaužívaným sú badateľné vo viacerých aspektoch kvality mestského prostredia. Väčšina vývojových trendov v 20. storočí zaradila používanie automobilu na popredné miesto rebríčku nevyhnutností, čím sa značne segregovali aktivity v meste. Základnou vlastnosťou novodobého urbanistického fenoménu je budovanie efektívnej dopravnej siete, ktorá zabezpečuje pešiu dostupnosť každej aktivity. Funkčnosť a kvalita pešej dopravy závisí predovšetkým od dostupnosti základného vybavenia potrebného na každodenný život. Variabilita usporiadania aktivít na úrovni zóny sa priaznivo odzrkadľuje v ekonomickej, sociálnej aj ekologickej dimenzii udržateľného urbanizmu.

Diverzita bývania napomáha udržiavať rôznorodosť spoločnosti – či už z hľadiska veku, rasy a kultúry, alebo výšky finančného príjmu. Výsledkom je sociálne stabilná komunita, ktorá si odovzdáva nespočetné množstvo informácií, čím sa navzájom obohacuje. Pešia dostupnosť obchodov, pracovných príležitostí alebo možností kultúrneho, športového a rekreačného vyžitia prirodzene inšpiruje ľudí tráviť väčšinu času v blízkosti miesta bydliska. Rovnomerné rozloženie obyvateľov v rámci sídla menej zaťažuje dopravu a šetrí množstvo času, ktorý by inak človek strávil cestovaním za jednotlivými aktivitami alebo v dopravnej zápche. Existencia stabilnej a zároveň reálne prítomnej domorodej komunity v danej mestskej mierke, upevňuje vzájomné medziľudské vzťahy, vytvára nepísané spoločenské normy a identitu zóny, štvrte alebo celého mesta. Sociálny benefit sa pretaví do priaznivého vývoja kultúry, poriadku a bezpečnosti v meste.

Celý článok

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne