Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
625 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
13. 09. 2024, meniny má: Ctibor
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
doc. Ing. Agnesa Iringová, PhD.
12866
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Obytné sídlisko BRW zahŕňa štyri bytové domy so spoločenským zariadením pre trávenie voľného času rodičov s deťmi tu bývajúcich, ako i pre celú miestnu komunitu rodičov z okolitých sídelných súborov solárneho mesta Pichling v blízkosti mesta Linz. V bytových domoch je situovaných 74 bytov s obytnou plochou cca 8 200 m2. Realizácia stavieb prebehla v rokoch 2003 – 2004 a autorom obytného súboru je miestny architekt Reinhard Stummer.
Dva trojpodlažné bytové domy sú hlavnou osou orientované juh – sever so vzájomným odstupom cca 32 m, ďalšie dva sú situované vedľa seba, vzájomne sú k sebe orientované štítovými stenami. Orientácia hlavných priečelí týchto byto- vých domov je juhozápad-severovýchod. Ekvivalentný uhol tienenia medzi para- lelne postavenými objektmi je v úrovni spodnej hrany okna cca 15°, čo je cca výška slnka v strede januára o 10.00 hod., vo februári dopadá na okná pria- me slnečné žiarenie cca od 9.00 hod., v marci cca od 8.00 hod. ráno, v apríli od 7.00 hod., čiže miera vonkajšieho tie- nenia objemom susedných objektov z hľadiska využitia pasívnych solárnych ziskov v zimnom období je minimálna.
Vzájomné rozostupy a objemové rie- šenia objektov sú dimenzované tak, aby bola dostupnosť priameho slnečného žiarenia na fasáde v zimnom období maximálna. Medzi objektmi v severozá- padnej časti zastavaného územia je osa- dené dvojpodlažné rodičovské centrum a polo súkromný dvor s plochou cca 2 500 m2. V juhozápadnej časti parcely je medzi objektmi detské ihrisko a voľ- nočasový priestor s celkovou plochou cca 4 000 m2. Všetky tieto atribúty zásadným spôsobom zvyšujú kvalitu rodinného života miestnych obyvateľov.
V bytových domoch sú situované 2– až 4-izbové byty, v úrovni 1. a 2. NP i mezo- netové 3-izbové byty, pričom cca 70 % obytnej plochy je s orientáciou okien na juh, severne orientovaná je z každého bytu maximálne jedna izba + prevádzko- vé zázemie bytu – hygienické zariade- nia, kuchyne a komunikačné priestory. Statická doprava súvisiaca s bývaním je situovaná v podzemnom podlaží, verej- né medzipriestory sú riešené ako pešie zóny s parkovými úpravami.
Južne orientované fasády sú riešené s cca 90 % zasklenou kolektorovou plochou výplňových konštrukcií, pred kto- rými sú predsadené lodžie. Severná fasáda je zasklená do 30 % bez visu- tých prvkov, ich plocha je optimalizova- ná iba z hľadiska distribúcie denného svetla. Geometria a vyloženie konzol lodžií na južnej fasáde je primárne rie- šené z hľadiska využiteľnosti pre relax a ako protislnečná ochrana. Vyloženie konzoly vychádzalo z jej 100 % účinnos- ti z hľadiska zatienenia zasklenej plo- chy v poludňajších hodinách v ročnom období od mája do septembra.
Z hľadiska tepelnej stability obytných priestorov, by iba tento spôsob protisl- nečnej ochrany vzhľadom na plochu zasklenia v letnom kritickom období nevytvoril predpoklad pre komfortnú mikroklímu. Preto sú v rámci fasády, v úrovni čelnej hrany lodžiových stien systémovo osadené pohyblivé roleto- markízy, ktoré výrazným spôsobom obmedzujú prestup priameho slnečné- ho žiarenia do interiéru izieb, najmä jeho tepelnej zložky, pričom prestup difúzneho svetla obmedzujú iba čiastočne (cca na 40 – 50 %).
Rovnako chránia pred priamou ožiarenosťou, extrémnym prehrievaním a následnou tepelnou nepohodou aj oddychovú zónu lodžie. Vzhľadom na jej plochu (vyloženie cca 1,5 – 1,7 m) a dĺžku, ktorá je vždy na šírku celého bytu, je to z hľadiska využi- teľnosti pre relax exkluzívny priestor. Táto oddychová zóna, ktorá vizuálne prepája obytnú plochu interiéru s exte- riérovými plochami – detské ihrisko a pod. zásadným spôsobom zvyšuje kvalitu rodinného žitia v týchto bytoch.
Vychádza z optimalizácie urbanistic- kého konceptu – vzájomného odstupu a objemového riešenia navrhovaných domov tak, aby bola na primárnej južnej fasáde maximálna dostupnosť slnečné- ho žiarenia vo vykurovacom období. Energetická efektivita bytových domov je postavená na maximálnom využívaní pasívnej solárnej energie cez kolektoro- vé plochy výplňových konštrukcií s vyso- koúčinným systémom tepelnej ochrany nielen v zimnom, ale najmä v letnom ob- dobí. Protislnečná ochrana roleto-markí- zami je regulovateľná pomocou ručného ovládania, ale i automaticky – podľa nas- tavenia a požiadaviek užívateľa.
tavenia a požiadaviek užívateľa. V dispo- zičnom riešení je plocha okien optimali- zovaná zo zreteľom na svetelnú pohodu priestoru a mieru stabilného tienenia vlastnou štruktúrou fasády, ale i z hľadis- ka vyváženosti tepelnej straty a pasívne- ho solárneho zisku oknami tak, aby táto bilancia bola aktívna. Predpoklad je, že pasívne solárne zisky oknami pokryjú v prevažnej časti vykurovacieho obdobia ich tepelnú stratu s tým, že minimálne 1/3 tohto obdobia priestor pasívne tem- perujú.
V konštrukčnom riešení boli v deliacich konštrukciách použité ťažké akumulačné steny a podlahy, čo spoloč- ne s účinnou tieniacou technikou opti- malizuje vnútornú mikroklímu v letnom období, bez požiadaviek na klimatizáciu. Koncept architektonického riešenia je postavený na maximalizácii solárnych pasívnych ziskov štruktúrou fasády a vysokej tepelnej ochrany stavebných konštrukcií teplo-výmenného plášťa. Kon- cept technického zabezpečenia budovy vychádza z aktívneho využitia solárnej energie s priebežne osadených solár- nych kolektorov na streche. Energia je primárne využívaná na ohrev teplej úžit- kovej vody ako i na podporu pre vykuro- vacie systémy v okrajových úsekoch vykurovacej sezóny. Všetky bytové domy sú v kategórii nízkoenergetických s cel- kovou spotrebou 37 kWh/m2rok.
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne