Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
625 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
20. 09. 2024, meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
Jiří Kout
26749
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Planéta Zem sa činnosťou človeka neustále otepľuje a moderná spoločnosť sa musí vysporiadať so stále častejšími povodňami. Aké domy stavať, aby ich povodne neohrozovali? Han Slawik nachádza riešenie v plávajúcej architektúre, ktorá bez problémov dokáže reagovať na zdvíhajúcu sa hladinu riek. Ekologická výstavná a kancelárska budova IBA DOCK, ktorú do roku 2013 môžete vidieť v Hamburgu, je toho dôkazom.
Prof. Han Slawik, ktorý príde predstaviť svoju tvorbu 30. 3. 2011 do Bratislavy na konferenciu „Modulárna architektúra v meste 21. storočia“, je považovaný za otca kontajnerovej architektúry v Nemecku. Už v roku 1986 navrhol svoj prvý kontajnerový dom „Campus“ v holandskom meste Almere, ktorý istý čas využíval ako svoj ateliér, a v ktorom dodnes prebiehajú rôzne školenia a študentské workshopy. IBA DOCK je príklad Slawikovho vývoja, napriek tomu je tu jasná kontinuita.
IBA DOCK je postavená z repasovaných lodných kontajnerov, ktoré síce majú unikátny výraz a nádych patiny, ale tiež majú rôzne úskalia, ktoré znižujú komfort obyvateľov a návštevníkov budovy. Či už je to príliš „kovový pocit“, alebo problémy so signálom mobilných telefónov. Napriek tomu si Han Slawik touto plávajúcou výstavnou a kancelárskou stavbou zachoval kontinuitu s kontajnerovou architektúrou v podobe modulárnosti. Budovu postavil z vyrobených obytných kontajnerov (modulov), ktoré majú rovnaké rozmery ako lodné ISO kontajnery, sú však vyrobené rovno pre stavebné účely. Taktiež je zaujímavé, že budova pláva. Stavebné kontajnery sa teda neplavia, ale plávajú.
IBA DOCK sa nachádza v Müggenburgskom colnom prístave v štvrti Veddel v blízkosti múzea európskych prisťahovalcov Ballinstadt, len 4 minúty od hlavnej stanice a v súčasnosti je najväčšou nemeckou plávajúcou stavbou. Budova sa pohybuje s prílivom a odlivom denne 3,5 metra smerom nahor a nadol. Dokonca i pri prudkom prílive spôsobenom búrkou vypláva IBA DOCK hore a prispôsobí sa tak prírode. Tento model teda môžeme považovať za priekopnícky koncept pre stavanie vo vodnatých oblastiach, kde sa ochranné hrádze nemôžu ďalej zvyšovať.
Vchod v najvyššom podlaží je prístupný po moste. Odtiaľ sa vstupuje do rozmanitého výstavného priestoru, ktorý prepojuje tri podlažia a ukrýva v sebe kaviareň, prednáškovú zónu a vnútornú terasu. Vo východnej časti budovy na tento priestor nadväzujú kancelárie.
Budova je na postavená 43 m dlhom a 25 m širokom betónovom pontóne, ktorý slúži zároveň ako pristávacie mólo pre lode. Trojpodlažné stavby boli zhotovené ľahkým modulovým spôsobom z oceľových rámov. Moduly boli zmontované na mieste a môžu byť kedykoľvek znovu rozobrané pre prípad údržby, alebo pri zmene miesta a nutnosti podplávať nízke mosty.
Zostavené moduly sú chránené vonkajším plášťom. Vysoko izolovaná fasáda je predsadená pred moduly a na ne je položená izolačná strecha. Vo fasáde sa dajú jednotlivé moduly rozoznať, nakoľko fasádne dosky kopírujú ich rozmery a navyše sa okrem základnej čiernej farby striedajú ešte dosky modré a zelené.
Budova je novátorská i v stavebno-technickom riešení. Nepotrebuje totiž žiadnu energiu z vonkajších zdrojov, nakoľko k získavaniu energie využíva slnečné žiarenie a vodu z Labe. Jedná sa teda o CO2-neutrální stavbu.
Využitie: Plávajúca výstavná sieň a kancelárska budova
Poloha: Müggenburgský colný prístav, Hamburg – Veddel
Dokončenie: 2009
Výstavba: jún – december 2009
Plocha pontónu: 1.075 m²
Rozmery pontónu: 43,00 m x 25,00 m x výška 2,80 m
Využiteľná plocha: 1.885 m²
Podlahová plocha podlažia: 1.925 m²
Obostavaná plocha: 6.855 m²
Rozmery budovy: 33,50 m x 18,40 m x výška 9,80 m (bez nadstavby)
Podlažia: 3
Počet modulov: 202×20’ kontajnerov (prirazených ku 36 stavebným modulom s dĺžkou až 18,00 m)
Výška nad vodou: 0,70 m
Ponor: 2,10 m
Náklady na výstavbu: 8.000.000 €
Zdroj: http://www.slawik.net/
Z nemeckej autorskej správy preložil: Jan Habrych
Z českého originálu preložil: Ladislav Baran
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne