Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

622 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

03. 10. 2023, meniny má: Stela

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Aktuálne diskusie

discussions

Najnovšie komentáre

discussions

IBA DOCK – Plávajúca ekologická architektúra!

Planéta Zem sa činnosťou človeka neustále otepľuje a moderná spoločnosť sa musí vysporiadať so stále častejšími povodňami. Aké domy stavať, aby ich povodne neohrozovali? Han Slawik nachádza riešenie v plávajúcej architektúre, ktorá bez problémov dokáže reagovať na zdvíhajúcu sa hladinu riek. Ekologická výstavná a kancelárska budova IBA DOCK, ktorú do roku 2013 môžete vidieť v Hamburgu, je toho dôkazom.

Prof. Han Slawik, ktorý príde predstaviť svoju tvorbu 30. 3. 2011 do Bratislavy na konferenciu „Modulárna architektúra v meste 21. storočia“, je považovaný za otca kontajnerovej architektúry v Nemecku. Už v roku 1986 navrhol svoj prvý kontajnerový dom „Campus“ v holandskom meste Almere, ktorý istý čas využíval ako svoj ateliér, a v ktorom dodnes prebiehajú rôzne školenia a študentské workshopy. IBA DOCK je príklad Slawikovho vývoja, napriek tomu je tu jasná kontinuita.

ibadockslawik02.jpg ibadockslawik03.jpg ibadockslawik01.jpg

IBA DOCK je postavená z repasovaných lodných kontajnerov, ktoré síce majú unikátny výraz a nádych patiny, ale tiež majú rôzne úskalia, ktoré znižujú komfort obyvateľov a návštevníkov budovy. Či už je to príliš „kovový pocit“, alebo problémy so signálom mobilných telefónov. Napriek tomu si Han Slawik touto plávajúcou výstavnou a kancelárskou stavbou zachoval kontinuitu s kontajnerovou architektúrou v podobe modulárnosti. Budovu postavil z vyrobených obytných kontajnerov (modulov), ktoré majú rovnaké rozmery ako lodné ISO kontajnery, sú však vyrobené rovno pre stavebné účely. Taktiež je zaujímavé, že budova pláva. Stavebné kontajnery sa teda neplavia, ale plávajú.

IBA DOCK sa nachádza v Müggenburgskom colnom prístave v štvrti Veddel v blízkosti múzea európskych prisťahovalcov Ballinstadt, len 4 minúty od hlavnej stanice a v súčasnosti je najväčšou nemeckou plávajúcou stavbou. Budova sa pohybuje s prílivom a odlivom denne 3,5 metra smerom nahor a nadol. Dokonca i pri prudkom prílive spôsobenom búrkou vypláva IBA DOCK hore a prispôsobí sa tak prírode. Tento model teda môžeme považovať za priekopnícky koncept pre stavanie vo vodnatých oblastiach, kde sa ochranné hrádze nemôžu ďalej zvyšovať.

ibadockslawik05.jpg ibadockslawik06.jpg ibadockslawik07.jpg

Vchod v najvyššom podlaží je prístupný po moste. Odtiaľ sa vstupuje do rozmanitého výstavného priestoru, ktorý prepojuje tri podlažia a ukrýva v sebe kaviareň, prednáškovú zónu a vnútornú terasu. Vo východnej časti budovy na tento priestor nadväzujú kancelárie.

Budova je na postavená 43 m dlhom a 25 m širokom betónovom pontóne, ktorý slúži zároveň ako pristávacie mólo pre lode. Trojpodlažné stavby boli zhotovené ľahkým modulovým spôsobom z oceľových rámov. Moduly boli zmontované na mieste a môžu byť kedykoľvek znovu rozobrané pre prípad údržby, alebo pri zmene miesta a nutnosti podplávať nízke mosty.

Zostavené moduly sú chránené vonkajším plášťom. Vysoko izolovaná fasáda je predsadená pred moduly a na ne je položená izolačná strecha. Vo fasáde sa dajú jednotlivé moduly rozoznať, nakoľko fasádne dosky kopírujú ich rozmery a navyše sa okrem základnej čiernej farby striedajú ešte dosky modré a zelené.

ibadockslawik08.jpg ibadockslawik09.jpg ibadockslawik10.jpg

Budova je novátorská i v stavebno-technickom riešení. Nepotrebuje totiž žiadnu energiu z vonkajších zdrojov, nakoľko k získavaniu energie využíva slnečné žiarenie a vodu z Labe. Jedná sa teda o CO2-neutrální stavbu.

Čísla a fakty

Využitie: Plávajúca výstavná sieň a kancelárska budova

Poloha: Müggenburgský colný prístav, Hamburg – Veddel

Dokončenie: 2009

Výstavba: jún – december 2009

Plocha pontónu: 1.075 m²

Rozmery pontónu: 43,00 m x 25,00 m x výška 2,80 m

Využiteľná plocha: 1.885 m²

Podlahová plocha podlažia: 1.925 m²

Obostavaná plocha: 6.855 m²

Rozmery budovy: 33,50 m x 18,40 m x výška 9,80 m (bez nadstavby)

Podlažia: 3

Počet modulov: 202×20’ kontajnerov (prirazených ku 36 stavebným modulom s dĺžkou až 18,00 m)

Výška nad vodou: 0,70 m

Ponor: 2,10 m

Náklady na výstavbu: 8.000.000 €

ibadockslawik04.jpg

Zdroj: http://www.slawik.net/

Z nemeckej autorskej správy preložil: Jan Habrych

Z českého originálu preložil: Ladislav Baran

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne