Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4807 fotografií

online návštevníkov

25. 07. 2024, meniny má: Jakub

Aktuality

Nový územný plán Mesta Košice

snimka-obrazovky-2024–06–07–085912.png

Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.

07. 06. 2024 | viac

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Aktuálne diskusie

discussions

Najnovšie komentáre

discussions

East Side Architecture

Dovolíme si tvrdiť, že okrem kvality, majú realizácie aj svojskú autenticitu príslušnú pre východ, kde je menej peňazí a často musí dochádzať k nesmiernym finančným, materiálovým a estetickým kompromisom. Ale sú tú osvietení investori, ktorým patrí prvotná vďaka za to, že chcú kvalitnú architektúru a sú tú osvietení architekti, ktorí aj napriek všetkým kompromisom presadzujú dobrú architektúru.

Možno sme sa pustili do odvážnej myšlienky.
Mapovanie súčasnej architektúry na východe Slovenska je spontánnym projektom, ktorý je len na začiatku. A začiatky sú ťažké.
Na začiatku bola otázka, či je vôbec niekto, kto sa tejto téme venuje z odborného hľadiska. Odpoveď bola nie, nezaujíma kurátorov, ani samotných architektov, ani teoretikov umenia. Aj preto sme sa rozhodli otvoriť túto tému a pustili sme sa do nej svojsky.

esa-logo-citylight-export8.jpg esa-logo-citylight-export3.jpg esa-logo-citylight-export2.jpg esa-logo-citylight-export16.jpg

Jeden nápad na začiatku, jeden fotograf, jeden maličký tím a jeden polrok na celú realizáciu. Keď sme sa snažili osloviť domácich kurátorov, nemali čas, či skôr nemali predstavu, či sa vôbec niečo zaujímavé na východe Slovenska deje. O to viac nás prekvapila spontánna reakcia zo zahraničia, konkrétne z Čiech, kde boli touto myšlienkou nadšení. Český časopis Architekt nám ponúkol odborný dohľad a príprava výstavy mohla začať. Určite sme nezmapovali všetko, čo sa za posledných 10 rokov na východe zrealizovalo, to ani nebolo naším zámerom. Ale snáď sme otvorili cestu, ktorou chceme upozorniť na to, že Východ žije, že aj napriek svojej periférnosti vznikajú odvážne stavby, hodné pozornosti nielen odborníkov, ale aj širokej verejnosti.
Dovolíme si tvrdiť, že okrem kvality, majú realizácie aj svojskú autenticitu príslušnú pre východ, kde je menej peňazí a často musí dochádzať k nesmiernym finančným, materiálovým a estetickým kompromisom. Ale sú tú osvietení investori, ktorým patrí prvotná vďaka za to, že chcú kvalitnú architektúru a sú tú osvietení architekti, ktorí aj napriek všetkým kompromisom presadzujú dobrú architektúru.
Mapovanie architektúry východu len začína. Sme otvorení diskusii, ďalším nápadom a hlavne chuti urobiť niečo pre región východu.

To najlepšie zo súčasnej „východniarskej“ architektonickej scény máte možnosť zhliadnuť nielen vo virtuálnom priestore, ale aj priamo v exteriéri metropoly východu!

Organizátor projektu Uzemneplany.sk vás pozýva až od 15. 1. 2012 na exkurziu do centra Košíc, kde na vás čaká výber najúspešnejších architektonických realizácií v podobe veľkoformátových umeleckých reprodukcií umiestnených na reklamných plochách − mestských citylightoch. Už teraz je jasné, že výstava sa dočká reinštalácie v ďalších mestách. Vol. 1 sa v roku 2012 stane jedným z hlavných programov festivalu architektúry v Košiciach – Design and Architecture Days.

poďakovanie:

Všetkým majiteľom a užívateľom stavieb za ich dôveru a možnosť spoznať a zdokumentovať ich stavby.
Architektom, že tieto stavby navrhli práve tak, ako ich navrhli.
Júliusovi Macháčkovi z časopisu Architekt za kurátorský dohľad nad projektom.
Jarovi Vaľkovi, alias Jarisovi za krásne fotografie a neúnavné dokumentovanie.
Tomášovi Eisnerovi za grafickú prácu na celom projekte.
Janovi Gašparovi za jeho programátorský výkon.
Andrei Bočkovej, Janke, Zuzke, Davidovi, Rišovi za pomoc pri všetkom, čo bolo treba.
Samozrejme poďakovanie patrí EHMK 2013 za podporu tomuto projektu, ako aj ostatným partnerom.

Viac na www.eastside.sk

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne