Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
627 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
23. 05. 2025, meniny má: Želmíra
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Višňové je obec na Slovensku v okrese Žilina.
Je situovaná vo východnej časti Žilinskej kotliny, na severozápadných
svahoch Lúčanskej Malej Fatry, v údolí potoka Rosinka, asi 8 km JV od
mesta Žilina. Stred obce má nadmorskú výšku 450 m n. m. a chotár má
nadmorskú výšku od 420 m n. m. po 1 364 m n. m. (Minčol). Z vyššie
položených častí obce je priamy otvorený výhľad na Žilinskú kotlinu
i Kysuce. Za obcou sa do pohoria Malá Fatra zarezáva malebná Višňovská
dolina, známa svojimi krasovými úkazmi, vyvieračkou a lezeckými stenami.
Obkolesujú ju vrchy Hoblík, Suchárová (963 m n.m.), Úplaz, Minčol,
Horná, Dolná roveň a Valientov diel.
Fulianka je obec na Slovensku v okrese Prešov. Fulianka leží na styku Šarišskej vrchoviny a Nízkych Beskýd, v doline Sekčova.
Prosiek je neveľká podhorská obec v okrese Liptovský Mikuláš, je známa prírodnými krásami – Prosieckou dolinou a zachovanými pamiatkami – kostol Svätej Alžbety, 400 ročná lipa a pozostatky niekdajšieho sídla zemianských rodín Joob-Fančaly. Kataster obce sa nachádza v geografickom celku Chočské vrchy a Liptovská kotlina a susedí s k.ú. Ižipovce, Liptovská Sielnica, Kvačany, Veľké Borové, Malatiná, Bobrovník, Liptovská Anna, Chlebnice.
Mesto Žiar nad Hronom sa nachádza v Banskobystrickom kraji, na strednom Pohroní, v Žiarskej kotline. Rozprestiera sa prevažne na pravej terase rieky Hron. Katastrálna výmera mesta je 40,0 km2. Žiarska kotlina je na západe ohraničená pohorím Vtáčnik, na severe a východe Kremnickými vrchmi a na juhu Štiavnickými vrchmi. Na tomto území bola prirodzene vytvorená križovatka významných komunikačných spojov. Cesty z mesta sa lúčovite rozbiehajú v smeroch na Prievidzu, Nitru, Zvolen a Martin. Mestom prechádza železničná trať Bratislava-Zvolen. Vzdialenosť od Banskej Bystrice vzdušnou čiarou je 30 km, od Bratislavy 150 km.
Vechec leží na náplavovom kuželi v strednej časti údolia Lomnice, na styku severozápadného výbežku Východoslovenskej nížiny s úpätím Slánskych vrchov, v nadmorskej výške asi 184 m.
Východná a severná časť obce je odlesnená pahorkatina a využíva sa pre poľnohospodárske účely. Z hľadiska pôdneho tejto časti katastra prevládajú ilimerizované pôdy oglejené až glejené na sprašových a iných hlinách.
Severná časť obce siaha so Slánskych vrchov a je zalesnená. Najviac sú
zastúpené porasty duba a buka. Najvýznamnejšie vrchy, ktoré sa nachádzajú
v blízkosti obce sú: Kamenná, Cham, Džiar a Čachov. Obcou preteká potom
Lomnica smerom zo západu na východ.
Vyššie položené Slánske vrchy patria do chladnej oblasti, pričom samotná
obec patrí do miernej klímy. V tejto oblasti sú tie isté klimatické
pomery, ktoré ovplyvňujú celé východné Slovensko.
Obec Dobrá Niva leží v nadmorskej výške 374 m nad morom. Nachádza sa v Banskobystrickom kraji 13 km južne od Zvolena, v južnej časti Pliešovskej kotliny , v údolí potoka Neresnica. Jej chotár je takmer zo všetkých strán obklopený horami. Na západe a severozápade ju ohraničujú Štiavnické vrchy s najvyšším bodom v chotári Tri kamene(834 m). Na východe a severovýchode je pohorie Javorie s najvyšším bodom v chotári Lomno (908 m). Na juhovýchod je chotár otvorený a pokračuje do severnej časti Pliešovskej kotliny.
Žilina je krajské a okresné mesto na severozápade Slovenska na sútoku riek Váh, Kysuca a Rajčanka. Žilina je štvrté najväčšie mesto na Slovensku. Je administratívnym, hospodárskym a kultúrnym centrom severozápadného Slovenska. Žilinská kotlina sa nachádza medzi horskými chrbátmi pohorí Malá Fatra, Strážovské vrchy, Súľovské vrchy, Javorníky a Kysucká vrchovina.
Mestská časť Košice – Šaca leží na rovinatom území vo výške 256 m. n. m v Košickej kotline, ktorá je zo severu ohraničená výbežkami Slovenského rudohoria, časť Volovské vrchy. Je situovaná asi 15 km juhozápadne od Košíc. Cez mestskú časť preteká potok Ida, ktorý sa vlieva do Bodvy.
Šaca vznikla územným spojením dvoch pôvodných obcí Šaca a Buzinka. Výhoda jej polohy spočíva v tom, že leží na významnom komunikačnom ťahu, ceste I/50, v trase Košice – Bratislava. V jej tesnej blízkosti sa na južnej strane (vo vzdialenosti cca 1 km) nachádza hutnícky gigant U.S.Steel Košice, s.r.o.
Už samotný názov „mestská časť“ hovorí, že je súčasťou Košíc. Bola k nim administratívne pričlenená v roku 1972 – v tom čase ako jeden z piatich obvodov mesta. V súčasnosti patrí medzi 22 mestských častí mesta Košice a je súčasťou okresu Košice II.
Mestská časť Košice – Šaca sa nachádza 15 km na juhozápad od
historickej časti mesta Košice a leží v 256 m nad morom. Pôvodne
samostatná dedina v minulosti pozostávala z obcí Šaca a Buzinka, ku ktorej
patrila osada Ľudvíkov Dvor. Obce boli administratívne spojené v roku
1943.
Prví ľudia sa na území Šace objavili v staršej dobe kamennej. V mladšej
dobe kamennej to boli ľudia bukovohorskej kultúry, ktorí osídlili severnú
časť chotára. V ďalších obdobiach toto územie je nepretržite obývané.
Ľudia tu nachádzali dobré podmienky pre život, úrodnú pôdu, lesy a stály
zdroj vody z potoka Idy.
Poloha Obec Rejdová je národopisnou lokalitou celoslovenského významu. Obec sa rozprestiera v juhovýchodnej časti Slovenského Rudohoria na terasovej plošine pri hornom toku rieky Slanej ako prvá obec od jej prameňa. V skutočnosti leží na pravom brehu potoka Mlynnej, ktorý sa asi 400 m pod obcou vlieva do rieky Slaná. Rozostavaná je na úpätí vrchu Stolica, nadmorská výška obce je 582 m. Dedinou preteká malý potôčik bez mena, ktorý ju rozdeľuje na dve časti.
Má 1319 obyvateľov, rozloha katastra je 2600 ha. Leží na strednom Pohroní, v Žiarskej kotline, 3 km severne od okresného mesta Žiar nad Hronom. Obec obklopuje pohorie Kremnické vrchy. Cez obec pretekajú 3 potoky – Slaský, Lutilský a Kopernický. Od okresného mesta Žiar nad Hronom je vzdialená 4 km. Dominantou obce Lutila je kostol zasvätený sv. Ladislavovi, ktorý pôvodne bol postavený v gotickom slohu s renesančnou prestavbou.
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne