Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

13. 04. 2024, meniny má: Aleš

Žakovce

Štát

Slovensko

Kraj

Prešovský

Okres

Kežmarok

Prvá písomná zmienka

1209

Rozloha

1603 ha

Počet obyvateľov

818

Starosta

Mgr. Katarína Krullová

E-mail

obec.zakovce@stonline.sk

Web

obec.zakovce@stonline.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality
Reality Žakovce

Reality Žakovce na Reality.pro

Fotogaléria

ŽakovceŽakovceŽakovce
Žakovce  

Žakovce

Žakovce sa rozprestierajú medzi 4 slovenskými národnými parkami – TANAP-om, Slovenským rajom, Pieninami a Nízkymi Tatrami, pričom od Tatranskej Lomnice sú vzdialené len 15 kilometrov. Sú najstaršou obcou na Spiši. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1209. Spomínajú sa ako Villa Isaac. Obec patrila do Spoločenstva spišských Sasov, od roku 1412 do Provincie 11 spišských miest nezaložených Poľsku. Okolo roku 1465 ju dostal šľachtický rod Zápoľských, pričom jej ďalší vývoj bol spojený s viacerými zemianskymi rodmi.

V súčasnosti má cez 700 obyvateľov. Gotický rímskokatolícky kostol zo 14. storočia patrí k najvzácnejším pamiatkam v chotári. Počas svojej existencie bol prestavaný v barokovom slohu. Je zasvätený svätému Mikulášovi. Gréckokatolícky Kostol Panny Márie je známy svojim bohato zdobeným barokovým oltárom. Klasicistický evanjelický tolerančný kostol pochádza z roku 1793. V obci sa nachádza kaštieľ v neskorobarokovom slohu z druhej polovice 18. storočia.

V Žakovciach má sídlo dom sociálnych služieb a resocializačné zariadenie spravované Inštitútom Krista Veľkňaza. Jeho cieľom v sociálnej oblasti je prevádzkovanie útulku a resocializačného strediska pre mužov v Žakovciach a ženy v Ľubici, prepravná služba, prevádzkovanie domova sociálnych služieb pre telesne postihnutých a domova pre osamelých rodičov, integrácia okrajových skupín do spoločnosti a výstavba chránených dielní, či bývania. Miestni obyvatelia hľadia s úctou na folklórne zvyky a obyčaje. Sestry Uhlarové sú toho dôkazom. Ich piesne poznajú priaznivci folklóru nielen na Slovensku. Vďaka prírodným krásam sa charakter obce postupne obrátil z poľnohospodárstva na cestovný ruch. Priamo v chotári máte možnosť ubytovať sa na súkromí alebo využiť služby štýlového penziónu.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne