Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

615 územných plánov

946 článkov

4805 fotografií

online návštevníkov

30. 11. 2021, meniny má: Ondrej, Andrej

Vechec

Vechec

Štát

Slovensko

Kraj

Prešovský

Okres

Vranov nad Topľou

Prvá písomná zmienka

1402

Rozloha

1727 ha

Počet obyvateľov

2569

Starosta

Michal Čandík

E-mail

ocuvechec@stonline.sk

Web

ocuvechec@stonline.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality
Reality Vechec

Reality Vechec na Reality.pro

Fotogaléria

VechecVechecVechec

Vechec

Vechec leží na náplavovom kuželi v strednej časti údolia Lomnice, na styku severozápadného výbežku Východoslovenskej nížiny s úpätím Slánskych vrchov, v nadmorskej výške asi 184 m.

Východná a severná časť obce je odlesnená pahorkatina a využíva sa pre poľnohospodárske účely. Z hľadiska pôdneho tejto časti katastra prevládajú ilimerizované pôdy oglejené až glejené na sprašových a iných hlinách.

Severná časť obce siaha so Slánskych vrchov a je zalesnená. Najviac sú zastúpené porasty duba a buka. Najvýznamnejšie vrchy, ktoré sa nachádzajú v blízkosti obce sú: Kamenná, Cham, Džiar a Čachov. Obcou preteká potom Lomnica smerom zo západu na východ.
Vyššie položené Slánske vrchy patria do chladnej oblasti, pričom samotná obec patrí do miernej klímy. V tejto oblasti sú tie isté klimatické pomery, ktoré ovplyvňujú celé východné Slovensko.

Na území katastra obce sa nachádzajú aj zákonom chránené územia. Sú to územia s výraznými biologickými a krajinárskymi hodnotami.
Najznámejším takýmto chráneným územím je Bučina pri Vechci. Je to pozoruhodný a ojedinelý lesný biotop na suchých a skalnatých svahoch.
Ďalším chráneným územím je kóta Kamenná, kde sú teplomilné dubiny na južne exponovaných svahoch andezitového kopca strednej časti Slánskych vrchov.

Vysoká nezamestnanosť a nízke príjmy sú ďalšie charakteristické prvky obce. Obec je turisticky málo frekventovaná, je to aj tým, že je nedostatočná úroveň /kvalita a kvantita/ poskytovaných služieb, chýbajú tu doplnkové služby, ktoré by umožnili, prípadne predĺžili pobyt. Robí sa málo kultúrnych podujatí, je slabá propagácia obce.
V obci je nízka úroveň podnikateľskej aktivity miestnych obyvateľov v oblasti podnikania s cestovným ruchom, je to vlastne spôsobené aj tým, že zo strany štátu je nedostatočná podpora. Chýba aj vzájomná spolupráca podnikateľských subjektov.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne