Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

620 územných plánov

946 článkov

4805 fotografií

online návštevníkov

04. 07. 2022, meniny má: Prokop

Štrba

Štát

Slovensko

Kraj

Prešovský

Okres

Poprad

Prvá písomná zmienka

1280

Rozloha

4291 ha

Počet obyvateľov

3667

Starosta

Michal Sýkora

E-mail

strba@strba.sk

Web

strba@strba.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality
Reality Štrba

Reality Štrba na Reality.pro

Fotogaléria

ŠtrbaŠtrbaŠtrba

Štrba

Podtatranská obec Štrba, ležiaca na južnom úpätí Vysokých Tatier v nadmorskej výške 829 metrov, je jednou z najvyššie položených obcí na Slovensku. Z obce sa vám naskytne jedinečný pohľad na panorámu Vysokých Tatier na severe i hrebene a hlboké lesy Nízkych Tatier na južnom horizonte. Jej územím prechádza hranica európskeho rozvodia – do Čierneho mora tečú vody rieky Váh, do Baltického mora zas vody rieky Poprad.

V súčasnej dobe žije v Štrbe a miestnych častiach viac ako 4 000 obyvateľov. Je modernou dedinou, kde sa prelína mladosť s tradičnými zvykmi. Zaujímavosťou je, že každý deň tu môžeme vidieť ženy staršej generácie v štrbskom kroji. Vedľa moderných obytných domov nájdeme pôvodné drevenice a stodoly. Popri tradičnej poľnohospodárskej výrobe obec zaznamenáva veľký rozmach cestovného ruchu, turistiky a rekreácie. Obchodná sieť v obci je na dobrej úrovni.

Na území obce sú viaceré penzióny, chaty, ponúkajúce pestrú paletu ubytovania a stravovacích služieb. Na veľmi dobrej úrovní je ubytovanie v súkromí.

Obec nezaostáva ani v oblasti kultúry, čoho sú dôkazom sú mnohé podujatia, folklórne súbory, obecné televízne vysielanie a štrbské noviny.

Obcou prechádza železničná trať Žilina – Košice a hlavný cestný ťah východ – západ E 50 (štátna cesta II/18). Je tu dobré autobusové spojenie s okolitými mestami a obcami. Z Tatranskej Štrby vedie ozubnicová železnica „zubačka“ na Štrbské Pleso – vyhľadávané horské stredisko vo Vysokých Tatrách.

Výhodná poloha obce umožňuje jej návštevníkom využívať čas dovoleniek na pešie i cyklistické turistické vychádzky, zbieranie lesných plodov (mimo územia národných parkov), bežecké i zjazdové lyžovanie v čarokrásnom prostredí a čistom vzduchu.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne