Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

620 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

26. 11. 2022, meniny má: Kornel

Ľubotice

Štát

Slovensko

Kraj

Prešovský

Okres

Prešov

Prvá písomná zmienka

1285

Rozloha

832 ha

Počet obyvateľov

3092

Starosta

MVDr. Štefan Krajči

E-mail

urad@lubotice.eu

Web

urad@lubotice.eu

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality
Reality Ľubotice

Reality Ľubotice na Reality.pro

Fotogaléria

ĽuboticeĽuboticeĽubotice
Ľubotice  

Ľubotice

Obec Ľubotice leží severovýchodne od mesta Prešov, s ktorým má spoločnú katastrálnu hranicu o dĺžke 12 km. V rokoch 1971 až 1990 bola obec súčasťou mesta Prešov. Dnes je domovom pre viac ako 2990 obyvateľov.

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1298, kde sa uvádza pod názvom Kelemeš. Dominantou obce je rímskokatolícky kostol Narodenia Panny Márie, ktorý bol postavený v roku 1806. Pri rekonštrukcii v roku 1968 bola pristavená aj bočná loď a súčasnú podobu získal pri poslednej rekonštrukcii v roku 1993. Na prednej stene bočnej lode kostola dominuje obraz s výjavom narodenia Panny Márie. V miestnej časti Šarišské Lúky sa v pôvodnej budove židovskej synagógy nachádza gréckokatolícky chrám svätého Izaiáša proroka, ktorý tu bol zriadený v roku 1999.

V spoločnej budove v centre obce má sídlo Obecný úrad, Materská škôlka a Obecná knižnica. Dnešnú podobu získala budova v roku 2002. V roku 1995 bol daný do užívania nový športový areál s futbalovým ihriskom, dvoma tenisovými kurtami a volejbalovým ihriskom. V roku 2006 pribudlo ihrisko s umelou trávou. Na sviatok sv. Cyrila a Metoda organizuje obec od roku 1994 kultúrno-športové popoludnie. Hrá sa futbal, vystupujú rôzne folklórne súbory, prebiehajú detské hry a iné atrakcie. V obci pôsobí mužská folklórna spevácka skupina Kelemeske furmani. Okrem Materskej škôlky sa v obci nachádza aj Základná škola a SOŠ drevárska.

Obec má obytnú zónu a rozsiahlu zónu priemyselnú, kde pôsobí viac než 100 podnikateľských subjektov. Medzi najvýznamnejšie patrí firma Kronospan s výrobou drevotrieskových dosiek, nemecká spoločnosť Hinrichs s krajčírskou výrobou, Stomex s výrobou pracovných odevov a obuvi, Poľnonákup Šariš, Naceva, Sekal a iné. V obytnej zóne sa formuje okrem rodinných domov i hromadná bytová výstavba – sídlisko Pod Hájom s modernými bytovými jednotkamii. V obci je možnosť stravovania a ubytovania. Vzhľadom na vybudovanú infraštruktúru, geografickú polohu a pracovné príležitosti je obec Ľubotice atraktívnou a dynamicky sa rozvíjajúcou obcou.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne