Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

624 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

08. 12. 2023, meniny má: Marína

Kalnište

Štát

Slovensko

Kraj

Prešovský

Okres

Svidník

Prvá písomná zmienka

1363

Rozloha

867 ha

Počet obyvateľov

555

Starosta

František Cauner

E-mail

kalniste@centrum.sk

Web

kalniste@centrum.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality
Reality Kalnište

Reality Kalnište na Reality.pro

Fotogaléria

KalništeKalništeKalnište

Kalnište

Kalnište je potočná rádová dedina na východnom Slovensku, v okrese Svidník. Rozprestiera sa neďaleko mesta Giraltovce, v južnej časti Nízkych Beskýd, v doline rieky Topľa. Stred obce má nadmorskú výšku 210 m n.m. Nadmorská výška v okolí sa pohybuje od 180–380 m. Východná časť kalništského chotára je rovinatá, západná je mierne zvlnená. Na severozápadnej strane sa tiahne agátový a na severe listnatý les. Ostatok tvoria lúky a polia.

Obcou preteká Viničný potok s prítokom zvaným Mikľov potok. Neďaleko za obcou tečie rieka Topľa. Pre celú oblasť je typická karpatská flóra s listnatými lesmi.

Obec má dobrú polohu, zvláštnosťou je, že prístupová cesta končí v obci. Je to prípojka na hlavnú cestu, ktorá vedie cez Kračúnovce a Lužany pri Topli. Obec je od Giraltoviec vzdialená iba 3 km. Vlakové spojenie neexistuje, najbližšia stanica je v Kapušanoch. Prístupová cesta bola dobudovaná v 60. rokoch. Spojenie je zabezpečené autobusovou dopravou. Dnešná obec má tvar veľkého písmena A tvorí ju 125 rodinných domov a niekoľko verejných budov.

Dodnes sa v Kalništi hovorí prevažne východošarišským nárečím, ktoré kedysi malo aj písomnú podobu. Až do založenia prvej Československej republiky sa v tomto jazyku písali žiadosti, sťažnosti a iné administratívne písomnosti.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne