Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

622 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

08. 02. 2023, meniny má: Zoja

Bratislava - Devín - Mestská časť

Bratislava - Devín - Mestská časť

Štát

Slovensko

Kraj

Bratislavský

Okres

Bratislava IV

Prvá písomná zmienka

1327

Rozloha

1396 ha

Počet obyvateľov

1118

Starosta

Ing. Ľubica Kolková

E-mail

starostka@devin.sk

Web

starostka@devin.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality

Reality Bratislava - Devín - Mestská časť na Reality.pro

Fotogaléria

Bratislava - Devín - Mestská časťBratislava - Devín - Mestská časťBratislava - Devín - Mestská časť

Bratislava - Devín - Mestská časť

Devín je jedna z najmenších mestských častí hlavného mesta Slovenskej Republiky – Bratislavy. Rozprestiera sa na sútoku riek Moravy a Dunaj, v mieste prielomu Dunaja cez karpatské pohorie. Od centra Bratislavy je vzdialená 10km, na protiľahlom brehu Dunaja leží rakúske mestečko Hainburg.
Devín bol k Bratislave pričlenený 1. apríla 1946 na základe Uznesenia zboru povereníkov zo dňa 21. decembra 1945. Spolu s Devínom sa Bratislava týmto uznesením rozšírila aj o Vajnory, Raču, Petržalku, Prievoz, Lamač a Dúbravku. Rozloha mestskej časti je 13 964 197 m2, hustota obyvateľstva je 74 obyvateľov/km2, nadmorská výška obce je 158 m/n.m., prvá písomná zmienka o rovnomennej obci siaha do roku 1327.

V rámci základnej technickej vybavenosti má MČ Devín verejný vodovod, verejnú kanalizáciu, rozvodnú sieť plynu. S Bratislavou je prepojená dvoma komunikáciami – Devínskou cestou juhovýchodným smerom do Karlovej Novej Vsi a severozápadným smerom do Devínskej Novej Vsi. S centrom Bratislavy je prepojená mestskou hromadnou dopravou. Najbližšia zastávka vlakov osobnej dopravy je v Devínskej Novej Vsi vzdialenej cca 5 km.

Najvyšším vrchom južnej časti Malých Karpát tzv. Devínskych Karpát je Devínska Kobyla (514 m.n.m). Je zároveň aj najvyšším bodom Bratislavy. Smerom na juh masív Devínskej Kobyly klesá do Devínskej brány, ktorá je prielomom Dunaja cez Malé Karpaty. Smerom na východ sa reliéf Devínskych Karpát pozvoľna znižuje do Bratislavského predhoria. Zo severnej strany Devínske Karpaty obmedzuje druhá výrazná priečna zníženina – Lamačská brána.
V obci sa nachádza národná kultúrna pamiatka hrad Devín.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne