Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
625 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
12. 12. 2024, meniny má: Otília
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Autor(i): Ing.arch. Jozef Bátor, PhD., Andrea Leitmannová, Michala Lietavová, Daniel Mudrák, Martin Hložka, Itome Obieromah
Atelier: YOUNG.S
Názov projektu: VÝLEZ NA STRECHU
Miesto/lokalita: Košické sídliská
Odhadovaná cena: 10000 €
Cieľom návrhu nie je konkrétne riešenie, ale poskytnutie podnetu na diskusiu o tom, čo z toho, čo v meste chýba, sa dá presunúť na strechy bytových domov, ktoré sú napriek svojmu potenciálu (či už plošnému, polohovému, alebo výhľadovému) nevyužité. Mesto poskytuje obyvateľovi množstvo benefitov, ale zároveň ho pripravuje o niektoré výhody, ktoré prináša dedina. Jednou z hlavných výhod je pozemok okolo domu, ktorý je vhodným priestorom na mnoho činností. Niektoré z týchto činností, na ktoré obyvateľ bytového domu nemá priestor, sa dajú umiestniť na jeho strechu. Na streche sa dá vytvoriť priestor pre obyvateľov domu, kde by sa mohli stretávať, oddychovať, čítať, grilovať, kúpať sa, pestovať zeleninu, ovocie, chovať sliepky a ovce, pestovať športy alebo sa opaľovať. Ide o možnosť vytvoriť priestor, ktorý podporí vzťah obyvateľov k svojmu domu a poskytne atmosféru pre rozvíjanie ďalších aktivít pre skvalitňovanie prostredia. Jedná sa o užívateľsky poloverejný priestor, ktorý je vizuálne verejným. Funkcia umiestnená na streche je teda vnímateľná aj z ulice a okolitých domov a stane sa prvkom, ktorý obohatí sídlisko o pestrosť funkčne odlišných náplní jednotlivých striech. Druhou úrovňou návrhu je organizovanie „happeningov“ priamo na strechách domov, kde by ľudia mali možnosť „si na vlastnej koži zažiť“ dané činnosti a atmosféru pobytu na streche. Cieľom by bolo vyvolať záujem a diskusiu, ako tvorivý proces s možnosťou, aby sa samotní obyvatelia stali iniciátormi funkčne využitých striech. Spoločne by sa hľadali vhodné kombinácie činností a možné spôsoby realizácií.
A particular solution is not the aim of this intervention, we only offer a point for discussion on the potential of the unused roofs of apartment buildings (location, surface, panorama).Life in the city offers its residents many benefits, however it does not have the advantages which can be found in villages. One of the most important advantages of village life is the area around the house, suitable for many activities. Some of these activities can be placed on the roof. The roof offers a place to meet, relax, read, swim, have a barbecue, grow fruit and vegetables, breed chickens, do sports or sunbathe. We offer the possibility of creating a place which enhances the relationships of residents towards their apartment building and provides an atmosphere for still more activities improving the living environment. Userwise, it is half a public space, which is visually public. The place on the roof is seen from the street and from apartment buildings around, and will become an element enriching the residential area with functionally different utilizations of respective roofs. The second part of the intervention is the organisation of happenings directly on the roofs of apartment buildings, where the residents would have the opportunity to experience such activities and the atmosphere of being on the roof. The aim is to invoke the discussion as the creative process with the opportunity for the residents to become initiators of functionally utilized roofs. Together, they would search for appropriate combinations of activities and a possible way to enact them.
Za tento projekt hlasovalo 1216 ľudí. Pridajte svoj hlas.
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne