Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

623 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

28. 11. 2023, meniny má: Henrieta

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Autor

Doc. Ing. Eva Kráľová, PhD.

Autor fotografií

archív autorky

Zdroj

Vydavateľstvo Eurostav, s.r.o.

Zobrazení

22120

Dátum vydania

13. 01. 2011

Kategórie článku

Súvisiace články

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

48%

Celkový počet hlasov: 1018

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Tampere, mesto - osobnosť

tamperemestoosobnost1.jpg

Atmosféra osobnosti, to je jeden z dôvodov obľúbenosti tohto mesta medzi jeho návštevníkmi. Každý rok ho navštívi vyše milióna turistov, pritom viac ako tisíc je účastníkov rôznych kongresov. Najkratší deň roka má tu len 5 hod. 20 min., najdlhší 19 hod. 30 min.

Tampere leží na úzkej terénnej šiji medzi jazerami Näsijärvi a Pyhäjärvi v zvlnenej scenérii na brehu bystriny Tammerkoski, ktorá je územím národne chránenej kultúrnej krajiny. Šija je geologickým unikátom – najvyššou ľadovcovou morénou na svete. V jej najužšom mieste sa možno kochať nádhernou scenériou oboch jazier oddelených týmto prírodným priehradným valom.

tamperemestoosobnost2.jpg

Mesto vzniklo v roku 1779, keď ho založil mladý švédsky monarcha Gustav III. Dnes je to najväčšie mesto vo vnútrozemí všetkých severských krajín, tretie najväčšie a jedno z najrýchlejšie rastúcich miest v celom Fínsku. Mesto má 210 000 obyvateľov, region Tampere do pol milióna obyvateľov. Je významným fínskym centrom progresívnych technológií, výskumu, vzdelávania, ale aj kultúry, športu a podnikania. Je príjemné a priateľské k turistom – veľmi dobre navrhnuté, prehľadné a dobre značené.

Históriu Tampere možno najlepšie čítať z nábrežia Tammerkoski – bystrého vodného toku, ktorý na dĺžke ani nie 2 km prekonáva výškový rozdiel 18 m, čo je rozdiel hladín jazier Näsijärvi a Pyhäjärvi, medzi ktorými sa Tampere rozkladá. Práve táto poloha na slnečnom svahu, pri krátkom, no dynamickom toku rieky spájajúcej obe jazerá, sa javila optimálnou na založenie prvých veľkokapacitných výrobní. Tampere totiž vzniklo v prvom rade ako výrobná zóna, mestské funkcie sa v ňom rozvíjali až neskôr – postupne v dôsledku rozvoja výrobných aktivít. Textilná továreň Finlayson postavená v tesnom dotyku rieky, ako energetického zdroja, bola prvým veľkokapacitným priemyselným podnikom na území Fínska. Tu, po prvý raz na území severských krajín bol uvedený do prevádzky elektrický prúd a aj elektrické svetlo na osvetlenie pracovných priestorov sa po prvý raz v severských krajinách použilo tiež vo výrobných halách továrne Finlayson. Postupne sa po oboch stranách rieky postavili ďalšie továrne a neskôr aj elektrárne, ktoré využívali kinetickú energiu prudkého spádu tejto rieky. Dnes v najstarších priemyselných areáloch už výrobný ruch zmĺkol. Život sa z nich však nestratil, lebo konvertovali na inú funkciu a naďalej slúžia verejnosti. Aj tok rieky je už pokojný, lebo ho spomaľuje niekoľko stupňov prehrádzok slúžiacich na výrobu elektrickej energie. No, napriek hospodárskemu využitiu vody, nábrežia riečky sú parkovo upravené a tvoria príjemné oživenie priestorov centra mesta.

tamperemestoosobnost3.jpg Trochu ďalej od centra, na najstrmších, no slnečných svahoch morény (s najlepšou ochranou od chladných vetrov), sa rozkladá mestská časť Pyynikki, s dodnes zachovanou zástavbou tradičných drevených domov, ktorá je pamiatkovo chránená. Samotné mesto, jeho obytné časti a verejné spoločenské priestory majú prevažne štvorcovú uličnú sieť, ktorá sa prispôsobuje zvlnenej geomorfológii terénu. Aj keď Tampere je relatívne mladé mesto, každé obdobie mu zanechalo darček v podobe kvalitnej architektonickej kreácie. A súčasníci si ich všetky vážia, starajú sa o ne. Tzv. Malý palác (bývalé sídlo majiteľa továrne) v centre mesta bol ocenený za svedomitú pamiatkovú obnovu, ktorou sa zachoval originálny duch miesta minulých storočí. Bývalé továrne sa menia na obchodné, spoločenské a kultúrne zariadenia, aj vzdelávacie či športové kluby. Kvalitným súčasným dizajnom sa obohacujú „konvertované“ priemyselné budovy aj verejné priestory tak, že človek v pohode zažíva rôznorodé prostredie a nepociťuje „vekový odstup“ ani pôvodne strohú úžitkovosť okolitých stavieb.

V Tampere je ohromné, že človek sa môže prechádzať vždy a všade. Stačí vykročiť a už si pri niečom zaujímavom. Mnohí hovoria, že Tampere nie je ani tak mesto, ako je spôsob života. A je príjemné ho zažiť.

tamperemestoosobnost4.jpg

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 66 | T: 0.524797

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne