Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

613 územných plánov

946 článkov

4805 fotografií

online návštevníkov

23. 10. 2021, meniny má: Alojzia

Aktuality

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Diskusia k téme verejných priestorov Prešova.

Radi by sme Vás srdečne pozvali na podujatie Verejné priestory Prešov, ktoré predstavuje prvé zo série diskusno — participačných stretnutí k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestranstiev Prešov.

22. 02. 2018 | viac

Autor

Renáta Jaloviarová

Zdroj

Pravda

Zobrazení

12879

Dátum vydania

29. 03. 2011

Kategórie článku

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

54%

Celkový počet hlasov: 703

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Stavba luxusného hotela môže ohroziť vzácne pleso

Projekt luxusného päťhviezdičkového hotela v Demänovskej Doline sa bude opäť preverovať. Má vyrásť pri národnej prírodnej pamiatke Vrbickom plese, ktoré je jediným v Nízkych Tatrách. Hotel s 500 lôžkami vlani získal územné rozhodnutie aj odporučenie vtedy zlúčeného ministerstva pôdohospodárstva a životného prostredia. To s výstavbou súhlasilo aj napriek nesúhlasu ochranárov a organizácií patriacich pod ekologický rezort.

Práve preto sa dnes celá vec znova prehodnotí. „Ministerstvo životného prostredia v týchto dňoch preveruje skutkový stav celého projektu aj samotné záverečné stanovisko procesu posudzovania vplyvov na životné prostredia – EIA,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Beatrice Hudáková. V záverečnom stanovisku z októbra 2010 totiž ešte predchodca súčasného ministerstva, teda zlúčené ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja, výstavbu odporučil. Jeho pracoviská však nie. Proti bol krajský úrad životného prostredia, Slovenská agentúra životného prostredia aj ochranári.

Hotel s 500 lôžkami a ďalšími 300 kapacitami pre hostí reštaurácie má vyrásť asi 100 metrov od Vrbického plesa v Národnom parku Nízke Tatry. Má mať šesť nadzemných podlaží a tri podzemné. „Je to príliš veľká stavba, mení sa krajinný ráz a je tam riziko ohrozenia Vrbického plesa. Môže nastať riziko narušenia podložia, čo by mohlo mať vplyv na kolísanie alebo možno únik vody z plesa,“ povedala riaditeľka Správy Národného parku Nízke Tatry Elena Gregorová.

Samotné ministerstvo ešte v júli 2010 konštatovalo, že vplyv objektu na Vrbické pleso je nevyhnutné overiť hydrogeologickým prieskumom. Ten by sa mal uskutočniť ešte pred vydaním stavebného povolenia. Vzápätí však upozornilo, že už samotná realizácia prieskumných vrtov a sond je riziková. Prieskum sa doteraz neuskutočnil, povolenie však bolo vydané.

Starosta Demänovskej Doliny Jakub Vojtek, ktorý sa funkcie ujal po novembrových voľbách, so stavbou hotela nesúhlasí. „Základy stavby majú byť štyri až päť metrov pod hladinou, čiže je tam podozrenie z ohrozenia prítokov do Vrbického plesa a hrozí, že národná prírodná pamiatka môže zaniknúť,“ pripomína. Bývalé vedenie obce k stavbe vydalo 24. novembra 2010, teda tesne pred komunálnymi voľbami, územné rozhodnutie, ktorého právoplatnosť po troch mesiacoch potvrdil aj Krajský stavebný úrad v Žiline.

Nejasnosti sú však okolo územného plánu obce. Starosta Vojtek tvrdí, že obec nemá územný plán. Naopak krajský stavebný úrad v stanovisku pre Pravdu platnosť územného plánu potvrdil. Odvoláva sa pritom na uznesenie obecného zastupiteľstva z 15. decembra 2008, ktorým poslanci územný plán schválili.

Vojtek upozornil na protest prokurátora proti spomínanému uzneseniu. V čase schvaľovania už bol totiž známy nález Ústavného súdu, ktorý vyhlásil voľby starostu a poslancov v Demänovskej Doline z roku 2006 za neplatné. „Ignorovaním protestu prokurátora sa už zaoberá aj súd,“ potvrdil Vojtek.

Krajský stavebný úrad v Žiline sa celý spis chystá preštudovať. „Nakoľko nám boli 18. marca 2011 doručené od obce Demänovská Dolina listiny, týkajúce sa platnosti, resp. neplatnosti územného plánu, o ktorých úrad nemal vedomosť, po ich preštudovaní zaujmeme k umiestneniu stavby predmetného hotela stanovisko,“ reagoval hlavný radca úradu Richard Pálfy.

Návrh projektu „hotela vyššej kategórie“ predložila spoločnosť Appletree. V stručnom popise sa uvádza, že architektonické riešenie hotela bude rešpektovať horský charakter prostredia. Konateľom spoločnosti je Andrej Kollár. S ním sa Pravde nepodarilo skontaktovať. O informácie k projektu, stavebnému povoleniu a hydrogeologickému prieskumu redakcia požiadala Dušana Hubku, ktorý je v návrhu uvedený ako kontaktná osoba.

„Všetky činnosti v súvislosti s realizáciou budú zabezpečovať odborníci, ktorí majú o dotknutom území vrátane hydrogeológie dostatočné vedomosti a skúsenosti a ktorí budú zárukou, aby sa katastrofické scenáre, ktoré bezdôvodne očakávajú takzvaní ochranári, nikdy nenaplnili,“ tvrdí Hubka. Podľa neho prieskum nie je žiadnym rizikom, nespresnil však, kedy sa má uskutočniť a rovnako neozrejmil ani to, kto je investorom plánovanej stavby.

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 59 | T: 0.346885

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne