Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

624 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

08. 12. 2023, meniny má: Marína

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Autor

Ing. arch. Henrich Pifko, PhD.

Autor fotografií

archív autora

Zdroj

Vydavateľstvo EuroStav, s.r.o.

Zobrazení

16642

Dátum vydania

23. 11. 2011

Kategórie článku

Súvisiace články

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

44%

Celkový počet hlasov: 858

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

SolarCity LINZ rôznorodosť v jednote

solar-city-1.jpg

Kompozícia štvrte SolarCity Linz-Pichling je vlastne zmesou rôznorodých architektonických prístupov z vyše tucta rôznych ateliérov, ktoré spája základný koncept a vízia využitia slnečnej energie. Dostávame tým pestrú skladačku priestorov, stále však v nej pociťujeme spätosť s celkom. Jedným z týchto priestorov je východná časť súboru, ktorú tvoria tri typy dosť rôznych budov – tentoraz však z jednej dielne, z ateliéru Herzog Partner (v spolupráci s Franzom Kneidingerom) [1]. Pozrime sa na ne – na obytný súbor WAG…

Päťmetrový dom

Päť metrov na šírku – pri pohľade z centra či z hlavnej cesty nás táto „žiletka“ musí zaujať.

Dom je taký úzky, až sa nechce veriť, že v ňom môžu byť komfortné byty. Ale sú. Pravda, len pre jedného či dvoch ľudí, ale s veľkou obývačkou a samostatnou spálňou, s obojstranným presvetlením a priečnym prevetrávaním izieb. Kompaktnú formu tejto trojpodlažnej drevostavby (!) dopĺňa v každej z troch sekcií predstavaný oceľovo-sklený blok medzipriestorov – schodiska a balkónov.

solar-city-1.jpg

V čiastočne zapustenej železobetónovej podnoži sú parkovacie miesta, odkladacie priestory sú mimo domu v samostatnom drevenom objekte (tento princíp platí aj pre ostatné domy súboru, akurát parkovanie pod nimi je dôkladnejšie skryté).

Architektonický výraz určuje lapidárna forma podčiarknutá kontrastom zvetraného dreveného obkladu so zasklenými plochami okien či schodiskových/balkónových blokov. Dom sa ním odlišuje od svojich susedov, nadväzuje však na líniu aj výraz spoločenských priestorov centra štvrte a vytvára bariéru oproti hlavnej ceste – priestory zelene za ním patria k najpríjemnejším v celej štvrti. Hlavná fasáda obrátená na juhozápad podporuje využitie slnečnej energie, kým severovýchodná zasklenými plochami doslova šetrí. Zdôraznená rímsa plochej strechy naznačuje súvis s ostatnými domami súboru…

Preškrtnuté štvorce

Na východnom okraji súboru je trojica štvorpodlažných bodových domov. Na pohľad bežných – kým sa nepozrieme na ich dispozičné riešenie. Uhlopriečka delí štvorcový pôdorys podlaží (15×15 m) na dva byty s balkónmi a veľkými oknami obrátenými presne na juh. Byty sú teda rovnako preslnené a napriek „trojuholníkovému“ tvaru racionálne usporiadané – kosých stien je v nich prekvapujúco málo.

solar-city-2.jpg

Jemné „uskakovanie“ stien a rímsy oživuje kompaktnú hmotu kocky so zrezaným rohom, rytmizáciu fasád podčiarkujú obmeny v ich povrchovej úprave. Schodisko v severnom rohu je doplnené výťahom a pomocné priestory sú v „podnoži“, priznávanej na miernom svahu z kompozičných dôvodov. Okrajová poloha ponúka výhľad do zelene, čo kompenzuje verejnejší charakter bezprostredného okolia týchto domov.

Sekcie v skupinkách

Väčšina domov v súbore je oveľa konvenčnejšia než tie, ktoré sme už opísali: trojpodlažné schodiskové sekcie sú radené do troch radov dve až štyri vedľa seba a tieto skupinky sú oddelené malou medzerou – vďaka tomu pôsobia nie celkom malé budovy oveľa komornejším dojmom.

solar-city-3.jpg

Kompaktnú hmotu oživujú pristavané konštrukcie štíhlych balkónov či vysunuté zasklenia schodísk, sklo a oceľ dopĺňajú obklad fasád v príjemnej tehlovej farbe. Zaujímavým prvkom sú svetlíky v strede sekcií, ktoré umožňujú presvetlenie jedálenského kúta v rohu obývačky (hĺbka traktu je až 13 metrov) a vnášajú do domu novú kvalitu. Na plochej streche s výrazným presahom si pri pohľade z diaľky všimneme popri vystupujúcich svetlíkoch aj rady slnečných kolektorov, zvnútra súboru však vnímame len priam minimalistické základné hmoty domov a balkónov so zasklenými bokmi.

Nielen domy sú tu zaujímavé – rovnako upúta aj priestor medzi nimi. Dominuje v ňom zeleň, vysoký živý plot oddeľuje predzáhradky prízemných bytov od poloverejného priestoru prekvapujúco komorných „vnútroblokov“. V ňom nájdeme aj odkladacie priestory, bicyklárne, miestnosti pre odpadové nádoby – v jednoduchých drevených prístreškoch, na ktorých je však napriek ich utilitárnosti čitateľný rukopis architekta a snaha o zachovanie jednotiacich prvkov v súbore.

solar-city-4.jpg

Medzi prístreškami nájdeme oddychové priestory či detské ihriská, pozdĺž domov vedie prístupový chodník a v strede zeleného pásu je plytký zatrávnený rigol na povrchové odvádzanie a vsakovanie dažďových vôd.

Efektívne konštrukcie

Obvodový plášť všetkých domov tvorí ľahká prefabrikovaná drevené konštrukcia a drevené zasklené steny či okná.

solar-city-5.jpg

Samonosné balkóny s oceľovou pozinkovanou konštrukciou sa k domom pripájajú bez tepelných mostov, z rovnakého „utilitárneho“ materiálu sú aj zábradlia. Okná s izolačnými dvojsklami majú vonkajšie tienenie. Drevené obklady a steny sú ponechané bez povrchových úprav, ich zvetrávanie podčiarkuje „zelenosť“ súboru (a znižuje náklady na údržbu).

solar-city-6.jpg

Všetky domy sú nízkoenergetické, ich energetická náročnosť ja 41 až 44 kWh/m2.a – to síce nie sú špičkové parametre, no zodpovedajú dobe vzniku a investičným limitom. V okrsku je 174 bytov s obytnou plochou vyše 12 500 m2. Domy majú podlahové kúrenie z centrálneho zdroja, prirodzené vetranie, prípravu teplej vody zabezpečujú slnečné kolektory na plochých strechách.

WAG je, pokiaľ ide o riešenie domov, snáď najpestrejší okrsok SolarCity. Napriek tomu však cítiť, že tieto domy patria k sebe a formujú priestor, v ktorom kvality vonkajšieho obytného prostredia sú rovnocenné architektonickým kvalitám stavieb zo svetoznámeho ateliéru. Rôznorodosť v jednote či jednota v rôznorodosti? Rovnako v tomto súbore ako v celom SolarCity vidíme, že bežná „sídlisková“ architektúra má zaujímavú alternatívu, ktorú nezabezpečí vyššia investícia developera, ale väčšia invencia architekta.

Literatúra:

[1]Trebespurg, M. (ed.): SolarCity Linz- Pichling, Springer, Wien /NewYork 2008

[2]www.linz.at/leben/4733.asp

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 69 | T: 0.388688

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne