Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

624 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

05. 12. 2023, meniny má: Oto

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Autor

Ing. arch. Tomáš Sobota,

Autor fotografií

archív autora

Zdroj

Urbanita

Zobrazení

12298

Dátum vydania

27. 09. 2011

Kategórie článku

Súvisiace články

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

46%

Celkový počet hlasov: 768

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Námestie v Banskej Bystrici / Stav

namestievbanskejbystrici01-c97.jpg

Ako vodič a zároveň človek, ktorý chodí (a jazdí) s otvorenými očami, už dlhodobo neviem pochopiť, ako je možné, že sa vďaka viacerým nešťastne riešeným zásahom stala jedna z najfrekventovanejších križovatiek v Banskej Bystrici doslova hrozbou z hľadiska bezpečnosti cestnej premávky. Križovatka ulice Československej armády a Námestia slobody je sama osebe nebezpečná svojím dopravným zaťažením, tým, že nie je svetelne riadená, ale aj slabým výhľadom. Vybral som sa pešo urobiť niekoľko fotografií dokumentujúcich stav, ktorý je tu takmer dva roky bez povšimnutia.

Tento článok časopisu Urbanita si môžete prečítať v pôvodnej forme tu.

Vynára sa množstvo otázok. Vyjadroval sa Okresný dopravný inšpektorát k citylightom, ktoré lemujú chodník? Vyjadroval sa k megaboardu? Z praxe totiž viem, že legálne zasadiť strom alebo ker do blízkosti križovatky je takmer nemožné. Čo na to kompetentní – stavebný úrad, útvar hlavného architekta, dopravný odbor a príslušné orgány polície?

namestievbanskejbystrici01-c97.jpg

Poďme na úvod spolu zľava počítať na tomto panoramatickom pohľade, čo všetko sa na križovatke stretlo, prekáža vodičom v prehľade o križovatke a nevábne „dotvára“ priestor križovatky: svetelný reklamný pútač – elektrorozvody – opäť svetelný pútač – závažie a podnož megaboardu (ktorý, mimochodom, v Centrálnej mestskej zóne Banskej Bystrice aj tak nemá čo robiť) – štyri svetelné reklamné pútače za sebou. Do toho dať prednosť chodcom na prechode pred križovatkou aj za ňou, za mnou zápcha, predo mnou tiež… Nehovoriac o tom, že takto vzniklo námestie s nulovou urbanistickou mestotvornou hodnotou. Alebo – je to vlastne priestor, ktorý sa dá nazvať námestie?

A čo na to samotné reklamné agentúry, je to dobre cielená reklama? Keď vodič prechádza touto križovatkou a má dať niekomu bezkolízne prednosť, tak ho predsa konkrétna značka piva, destilátu či poistenia na megaboarde až tak nezaujímať nemôže. Pýtajme sa ďalej – preskúmal niekto, či megaboard nie je v rozpore s platným Územným plánom centrálnej mestskej zóny?

Alebo tak spraví na niečí podnet až prokuratúra? Netreba to skúmať predtým, než sa megaboard postaví? Kto a ako vlastne rozhoduje o kvalite priestoru, v ktorom žijeme?

namestievbanskejbystrici02.jpg

„Ak dopravní policajti súhlasia s umiestnením bilbordu, mesto v súčasnej dobe nemá nástroj na zákaz osadenia bilbordu. Mesto v súčasnosti pripravuje nový územný plán s vymedzením zón usmerňujúcich aj zakazujúcich umiestňovanie bilbordov v meste,“ povedal k problematike umiestnenia bilbordov Ing. Stanislav Ferianc poverený vedením odboru výstavby a životného prostredia Mestského úradu Banská Bystrica a vedúci Stavebného úradu.

Critical view on a crossroads in Banská Bystrica

From the standpoint of a motorist and as a person who walks (and drives) with his eyes open, I have never understood how it is possible. Despite several unsuccessful attempts, one of the most crowded intersections in Banská Bystrica, Československá armada and Námestie slobody, remains a threat as regards traffic safety. The crossroads is unsafe as a result of its traffic intensity, poor visibility, and the lack of streetlights. I went out on foot to document in photos a situation that has gone unnoticed for almost two years.

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 65 | T: 0.449085

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne