Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

624 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

01. 12. 2023, meniny má: Edmund

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Autor

Ing. arch. Petra Ambrušová

Autor fotografií

archív autorky

Zdroj

Vydavateľstvo Eurostav, s.r.o.

Zobrazení

24496

Dátum vydania

12. 01. 2011

Kategórie článku

Súvisiace články

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

41%

Celkový počet hlasov: 2179

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

História a súčasnosť mesta Svit

historiaasucasnostmestasvit2.jpg

Mestečko pod Tatrami bolo založené firmou Tomáša Baťu zo Zlína v roku 1934, kedy spoločnosť odkúpila pozemky obce Veľká a na nich bola postavená prvá výskumná stanica nesúca názov „Baťove závody Batizovce“, alebo aj „Výskumná stanica výroby umelého hodvábu Baťových závodov v Batizovciach“. Názov Svit, snáď odvodený od názvu Slovenská viskózová továreň, sa po prvýkrát objavil o 3 roky neskôr.

História

Krátko po dohode o odkúpení pozemkov sa začala výstavba budúceho mesta – prvá továrenská budova i prvý obytný domček. Továreň sa postupne rozširovala, pribúdali aj domčeky, slobodárne, internát či škola, ale aj spoločenský dom. Architektúra stavieb bola typicky zlínska – trojtraktový skelet s tehlovým výplňovým murivom výrobných budov, základ obytnej zóny tvorili typizované tehlové domy či dvojdomy s plochou strechou, tzv. červená kolónia. Neskôr vystavané domy boli už omietnuté so šikmou strechou, po vojne sa stavali aj bytové domy.

historiaasucasnostmestasvit1.jpg

Továrenské objekty, typická „baťovská“ architektúra

historiaasucasnostmestasvit2.jpg

Bývalý spoločenský dom, dnes slúži ako hotel

Baťove mestá sa na seba navzájom podobali, charakterizoval ich flexibilný priestor, geometrická strohosť štandardizovaných prvkov a priestor rozdelený na pracovnú, spoločenskú, dopravnú a obytnú zónu, v duchu filozofie „továreň a mesto v záhradách“. Svit sa stal osadou, neskôr mestom. Dnes má 7 480 obyvateľov, tri kostoly, futbalový štadión a stále fungujúci továrenský komplex, skladajúci sa z viacerých podnikov.

Súčasnosť

Otázka zachovania pôvodných fyzických štruktúr mesta je rovnaká ako pri iných industriálnych či historických mestách. Výroba v továrni pokračuje, viaceré budovy vo vnútri priemyselného areálu boli zbúrané, nakoľko nevyhovovali súčasným požiadavkám.

Otázny je i osud prvej zo sústavy piatich výrobných budov na okraji areálu, tvoriacich typickú siluetu výrobnej časti, ktorá je v súčasnosti bez využitia. Iné sú zachované v takmer rovnakom stave ako v čase, keď sa mesto zakladalo, len s novým vnútorným vybavením.

historiaasucasnostmestasvit3.jpg

Obytná kolónia

historiaasucasnostmestasvit4.jpg

Červená kolónia

V obytnej kolónii je na jednej strane snaha o zachovanie charakteristických stavieb, na druhej sú to požiadavky obyvateľov na určitý štandard. Niektoré z domov boli už v minulosti považované za príliš malé a viaceré garáže preto boli prestavané na ďalšiu obytnú izbu. Dnes na mnohých tehlových domoch pribudli šikmé strechy, červená kolónia sa stáva v dôsledku zateplovania čoraz farebnejšou.

Zo strany mesta existuje vôľa zachovať charakter a pôvodný vzhľad „baťovských domčekov“, či už priamo červenej kolónie alebo tých neskôr postavených. V súčasnosti sú ale ich kompetencie limitované, najmä s ohľadom na súkromné vlastníctvo väčšiny domov. Dané územie je podľa územného plánu mesta určené na revitalizáciu.

Pri obnove bytových domov zohráva svoju úlohu aj prístup majiteľov, ktorí, podľa slov predstaviteľov mesta, pochopili, že nie je správne, aby si každý upravil len svoju časť. Tak sa uplatňuje komplexnejší prístup.

historiaasucasnostmestasvit5.jpg

Červená kolónia

historiaasucasnostmestasvit6.jpg

„Premena“ tehlového domku

Ostatné budovy v meste, ktoré sú využívané (ako mestský úrad, školy…), sa permanentne udržiavajú. Niektoré boli alebo sú v rekonštrukcii, iné zostávajú prázdne. Bývalý spoločenský dom stojaci oproti vstupu do areálu závodu je doplnený o novotvary nadstavby a prístavby a využíva sa ako hotel. Druhý, v podstate totožný objekt, stojaci na rovnakej predĺženej osi, sa prestavuje na obytné účely.

Napriek tomu, že Baťa je vo Svite už históriou, výsledky jeho ideí sú stále viditeľné v obraze mesta, ale aj v myslení ľudí. Na počesť Tomáša Baťu mesto založilo v priestore pred továrňami park a pomenovalo ho po svojom zakladateľovi.

historiaasucasnostmestasvit7.jpg

Bytový dom

Územný plán mesta Svit – posúvajte a scrolujte myšou

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 70 | T: 0.604488

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne