Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

612 územných plánov

946 článkov

4805 fotografií

online návštevníkov

04. 08. 2021, meniny má: Dominik, Dominika

Aktuality

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Diskusia k téme verejných priestorov Prešova.

Radi by sme Vás srdečne pozvali na podujatie Verejné priestory Prešov, ktoré predstavuje prvé zo série diskusno — participačných stretnutí k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestranstiev Prešov.

22. 02. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Európske rozvojové príležitosti vo vidieckych oblastiach

Medzinárodný výskumný projekt EDORA (European Development Oportunities in Rural Areas) financovaný z programu ESPON 2013 prináša nové pohľady na európsky vidiek, na možnosti jeho rozvoja, ako aj na výzvy, ktorým čelí. Výsledné informácie majú pomôcť rozvoju politík hlavne smerom k vytváraniu nových pracovných miest a sociálnym zmenám.

Projekt prebiehal od septembra 2008 do septembra 2010, jeho rozpočet bol takmer 700-tisíc eur a vedúcim partnerom výskumu bol UHI Millennium Institute zo Spojeného kráľovstva.

Výskum sa venoval:

  • porozumeniu modelom diferenciácie medzi rôznymi druhmi vidieckych oblastí,
  • charakteru rôznych príležitostí pre rozvoj všetkých typov vidieckych oblastí,
  • vplyvu interakcie medzi vidieckymi a mestskými oblasťami na rozvojové príležitosti a ako ich táto interakcia môže posilniť.

Pre pochopenie rôznych typov vidieckych oblastí sa pospájali tri rôzne typológie do jednej, čím vznikla kocka EDORA. Trom typológiám sa priradili kartuziánske osi. Na jednej sa posudzuje miera vidieckosti či dostupnosti do mesta, na ďalšej sa uvádza stupeň ekonomickej reštrukturalizácie (vidiek agrárny, konzumný, diverzifikovaný – a to so silným sekundárnym alebo terciárnym sektorom). Na tretej úrovni sa skúma ekonomická výkonnosť vidieckej krajiny, teda potreba míňať zdroje alebo schopnosť vytvárať zásoby.

Výskumný projekt tiež formuloval niekoľko scenárov možného vývoja v najbližších dvadsiatich rokoch a predpovedal budúce príležitosti a ťažkosti v rozvoji jednotlivých typov území v závislosti od miery klimatických zmien a riadenia hospodárstva, čím vytvoril podklady na vývoj politík v týchto oblastiach.

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 60 | T: 0.317118

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne