Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

623 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

29. 11. 2023, meniny má: Vratko

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Autor

Ing. Jana Hořická, Ing. arch. Nina Bartošová

Autor fotografií

Ing. Jana Hořická

Zdroj

EuroStav

Zobrazení

13940

Dátum vydania

10. 12. 2012

Kategórie článku

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

46%

Celkový počet hlasov: 699

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Byty a kancelárie z bývalej továrne v Brne

06es-10-industrial-2.jpg

Konverzia tejto textilnej továrne, spracovanej ateliérom Šenbergerová, Šenberger – architekti, predstavovala v období svojej realizácie (2004 – 2005) jeden z prvých projektov svojho druhu v Českej republike, nachádzajúci sa mimo Prahy. Architekti inšpirovaní príkladmi úspešných zahraničných projektov a nadšení myšlienkou využiť jedinečnú atmosféru priemyselného dedičstva, sa pustili tŕnitou cestou za uskutočnením svojich predstáv o ďalšej podobe bývalej továrne na koberce Moravan v Brne – Žideniciach. Aj napriek rôznym úskaliam sa podarilo v máji 2005 uviesť do prevádzky bývalý priemyselný objekt nesporných architektonických kvalít, konvertovaný na byty, lofty, kancelárie a komerčné plochy.

Stručná história

Najstaršia, stredná časť objektu, postavená v roku 1879, je klasickou viacpodlažnou architektúrou typickou pre textilnú výrobu, s masívnymi obvodovými stenami a pravidelným radom okien. Pôvodný skelet nahradila v 20. storočí priečna trámová železobetónová konštrukcia, projektovaná na celú hĺbku budovy (10 m), čím vznikli voľné, obojstranne osvetlené podlažia. Novšie východné krídlo, pristavané v roku 1903, tvorí päťpodlažný železobetónový skelet a jednoloďová hala. Po ukončení výroby poznačila areál nedostatočná údržba, vandalizmus aj požiar. Hoci západné krídlo sa zrútilo, ostatné objekty zostali v stavebne dobrom stave. Prvotným krokom preto bolo očistenie pôvodnej stavebnej štruktúry.

01es-10-industrial-2.jpg 02es-10-industrial-2.jpg 1 – Uličná fasáda najstaršej strednej časti výrobného objektu

2 – Východné krídlo výrobného objektu zo začiatku 20. storočia

Architektúra a atmosféra

Cieľom architektonického návrhu bolo zachovať industriálny charakter pôvodnej továrne a umožniť tak novým užívateľom vnímať atmosféru historických budov za poskytnutia súčasného komfortu. Základná stavebná štruktúra zostala prakticky v pôvodnej forme. Doplnená bola len prístavbou na mieste zbúraného západného krídla a nevyhnutným technickým vybavením. Pôvodné okná boli nahradené novými oknami s odpovedajúcim členením, v hliníkových rámoch. Odkazy na industriálnu históriu je možné nájsť aj v interiéroch, v podobe odkrytých železobetónových stropov alebo stĺpov a klenieb z režného muriva. Pôvodné, „zošľapané“ schodiská boli očistené a doplnené novými, materiálovo odlišnými stupňami. Na južnej fasáde voľne nadväzujú na industriálny charakter jednoduché oceľové konštrukcie balkónov s drevenými podlahami.

03es-10-industrial-2.jpg 04es-10-industrial-2.jpg 3 – Chodby v obytnej časti s čitateľným industriálnym rytmom okenných otvorov a stropných konštrukcií

4 – Interiér obchodu so sanitárnou keramikou v parteri objektu – majiteľ využil estetiku priemyselnej architektúry

Úskalia a úspechy konverzie

Konverzia textilnej továrne Moravan ukazuje, že si v Čechách pomaly ale iste nachádza svoje uplatnenie loftové bývanie ale aj komerčné využitie industriálnych objektov, i keď stále oslovuje len určité skupiny ľudí. Prináša inšpiráciu a naznačuje cestu ďalšieho možného využitia aj pre iné opustené viacpodlažné výrobné objekty, ktoré nemusia byť pamiatkovo chránené. Napriek tomu, že sú v súčasnosti objekty naplno využité, investor a iniciátor celého projektu Ivan Pecl ho hodnotí triezvo. Dnes síce o ňom nikto nepochybuje, ale vo fáze prípravy sa projekt nestretol s veľkým pochopením zo strany mesta. Naopak, musel čeliť mnohým komplikáciám. Neinformovanosť a počiatočný nezáujem verejnosti viedli k tomu, že sa nepodarilo zrealizovať konverziu úplne podľa predstáv architektov, ktorí by dali radi väčší dôraz na industriálne vyznenie priestorov, ale Moravan zostal akosi na pol ceste. V skutočnosti bolo loftových priestorov realizovaných deväť a tie si svojich rezidentov našli. Aj napriek tomu je projekt považovaný ako úspešný krok smerom k popularizácii „obyčajných“ konverzií priemyselného dedičstva. V každom prípade ukazuje, že architektonické a stavebné kvality industriálnych objektov sú dobrým odrazovým mostíkom pre neobyčajný a nezameniteľný projekt, ktorý nezapadne medzi súčasnú uniformnú výstavbu.

05es-10-industrial-2.jpg 06es-10-industrial-2.jpg 5 – Architekti odkryli v priestore schodiska pôvodné stavebné prvky

6 – Ľahké industriálne konštrukcie balkónov na južnej fasáde

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 69 | T: 0.417968

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne