Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

620 územných plánov

946 článkov

4805 fotografií

online návštevníkov

01. 10. 2022, meniny má: Arnold

Aktuality

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Diskusia k téme verejných priestorov Prešova.

Radi by sme Vás srdečne pozvali na podujatie Verejné priestory Prešov, ktoré predstavuje prvé zo série diskusno — participačných stretnutí k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestranstiev Prešov.

22. 02. 2018 | viac

Autor

Ing. Jana Hořická, Ing. arch. Nina Bartošová

Autor fotografií

Ing. Jana Hořická

Zdroj

EuroStav

Zobrazení

13465

Dátum vydania

10. 12. 2012

Kategórie článku

Hodnotenie článku

46%

Celkový počet hlasov: 610

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Byty a kancelárie z bývalej továrne v Brne

06es-10-industrial-2.jpg

Konverzia tejto textilnej továrne, spracovanej ateliérom Šenbergerová, Šenberger – architekti, predstavovala v období svojej realizácie (2004 – 2005) jeden z prvých projektov svojho druhu v Českej republike, nachádzajúci sa mimo Prahy. Architekti inšpirovaní príkladmi úspešných zahraničných projektov a nadšení myšlienkou využiť jedinečnú atmosféru priemyselného dedičstva, sa pustili tŕnitou cestou za uskutočnením svojich predstáv o ďalšej podobe bývalej továrne na koberce Moravan v Brne – Žideniciach. Aj napriek rôznym úskaliam sa podarilo v máji 2005 uviesť do prevádzky bývalý priemyselný objekt nesporných architektonických kvalít, konvertovaný na byty, lofty, kancelárie a komerčné plochy.

Stručná história

Najstaršia, stredná časť objektu, postavená v roku 1879, je klasickou viacpodlažnou architektúrou typickou pre textilnú výrobu, s masívnymi obvodovými stenami a pravidelným radom okien. Pôvodný skelet nahradila v 20. storočí priečna trámová železobetónová konštrukcia, projektovaná na celú hĺbku budovy (10 m), čím vznikli voľné, obojstranne osvetlené podlažia. Novšie východné krídlo, pristavané v roku 1903, tvorí päťpodlažný železobetónový skelet a jednoloďová hala. Po ukončení výroby poznačila areál nedostatočná údržba, vandalizmus aj požiar. Hoci západné krídlo sa zrútilo, ostatné objekty zostali v stavebne dobrom stave. Prvotným krokom preto bolo očistenie pôvodnej stavebnej štruktúry.

01es-10-industrial-2.jpg 02es-10-industrial-2.jpg 1 – Uličná fasáda najstaršej strednej časti výrobného objektu

2 – Východné krídlo výrobného objektu zo začiatku 20. storočia

Architektúra a atmosféra

Cieľom architektonického návrhu bolo zachovať industriálny charakter pôvodnej továrne a umožniť tak novým užívateľom vnímať atmosféru historických budov za poskytnutia súčasného komfortu. Základná stavebná štruktúra zostala prakticky v pôvodnej forme. Doplnená bola len prístavbou na mieste zbúraného západného krídla a nevyhnutným technickým vybavením. Pôvodné okná boli nahradené novými oknami s odpovedajúcim členením, v hliníkových rámoch. Odkazy na industriálnu históriu je možné nájsť aj v interiéroch, v podobe odkrytých železobetónových stropov alebo stĺpov a klenieb z režného muriva. Pôvodné, „zošľapané“ schodiská boli očistené a doplnené novými, materiálovo odlišnými stupňami. Na južnej fasáde voľne nadväzujú na industriálny charakter jednoduché oceľové konštrukcie balkónov s drevenými podlahami.

03es-10-industrial-2.jpg 04es-10-industrial-2.jpg 3 – Chodby v obytnej časti s čitateľným industriálnym rytmom okenných otvorov a stropných konštrukcií

4 – Interiér obchodu so sanitárnou keramikou v parteri objektu – majiteľ využil estetiku priemyselnej architektúry

Úskalia a úspechy konverzie

Konverzia textilnej továrne Moravan ukazuje, že si v Čechách pomaly ale iste nachádza svoje uplatnenie loftové bývanie ale aj komerčné využitie industriálnych objektov, i keď stále oslovuje len určité skupiny ľudí. Prináša inšpiráciu a naznačuje cestu ďalšieho možného využitia aj pre iné opustené viacpodlažné výrobné objekty, ktoré nemusia byť pamiatkovo chránené. Napriek tomu, že sú v súčasnosti objekty naplno využité, investor a iniciátor celého projektu Ivan Pecl ho hodnotí triezvo. Dnes síce o ňom nikto nepochybuje, ale vo fáze prípravy sa projekt nestretol s veľkým pochopením zo strany mesta. Naopak, musel čeliť mnohým komplikáciám. Neinformovanosť a počiatočný nezáujem verejnosti viedli k tomu, že sa nepodarilo zrealizovať konverziu úplne podľa predstáv architektov, ktorí by dali radi väčší dôraz na industriálne vyznenie priestorov, ale Moravan zostal akosi na pol ceste. V skutočnosti bolo loftových priestorov realizovaných deväť a tie si svojich rezidentov našli. Aj napriek tomu je projekt považovaný ako úspešný krok smerom k popularizácii „obyčajných“ konverzií priemyselného dedičstva. V každom prípade ukazuje, že architektonické a stavebné kvality industriálnych objektov sú dobrým odrazovým mostíkom pre neobyčajný a nezameniteľný projekt, ktorý nezapadne medzi súčasnú uniformnú výstavbu.

05es-10-industrial-2.jpg 06es-10-industrial-2.jpg 5 – Architekti odkryli v priestore schodiska pôvodné stavebné prvky

6 – Ľahké industriálne konštrukcie balkónov na južnej fasáde

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 68 | T: 0.667528

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne