Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

624 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

08. 12. 2023, meniny má: Marína

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Autor

Arch

Autor fotografií

Arch

Zobrazení

19090

Dátum vydania

20. 05. 2010

Kategórie článku

Súvisiace články

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

56%

Celkový počet hlasov: 818

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

ARCH 5/2010

arch-05-titulka.jpg

TÉMA: S NÍZKYM ROZPOČTOM
Vychádza: 13. 5. 2010

Z obsahu vyberáme:

Aktuálne realizácie

Roman Halmi, Peter Jurkovič, Lukáš Kordík, Števo Polakovič: Dunajská – Inner City Residence, Bratislava

Martin Kusý, Pavol Paňák. City Gate, Bratislava

Realizácie k téme

Pavol Šilla, Irakli Eristavi, Martin Jančok, Silvia Miklušová: Rodinný dom N, Petrovany

Bettina Götz, Richard Manahl: Terasový dom Tokiostrasse, Viedeň

Martin Rajniš, Jan Mach, Martin Kloda, Vojtěch Hybler, David Kubík: Ateliér nad riekou, Kamenný Újezdec

Teória k téme

Henrich Pifko: Bývanie (takmer) pre každého

Projekt k téme

W8D: Nové domy pre Haiti

Iná kultúra

arch-05-titulka.jpg

Dunajská – Inner city residence, Bratislava

Signál zmeny

Polyfunkčný domu na Dunajskej ulici pracuje s témou tehlovej architektúry. Obklad fasády lícovou tehlou zmäkčuje lapidárne pôsobenie geometricky jednoduchej formy domu, no zároveň neskrýva modernosť diela. Nepravidelná kresba tehlového muriva, odtiene jeho farby a odchýlky jeho štruktúry dodávajú fasáde dekór. Obklad tehlovým pásikom siaha do výšky fasády susedných objektov, ostatné podlažia ustupujú a dodržujú tvar pôvodnej zástavby. Tu je použitý titánzinkový plech. Hmota domu je zdvihnutá nad úroveň ulice, parter je transparentný a otvorený. Nepravidelná kompozícia okenných otvorov jasne deklaruje moderný pôvod. Tehlový obklad domu na Dunajskej ulici vyžaruje pocit tepla, čím evokuje obytný charakter inak polyfunkčného domu. V objekte sa nachádza 38 luxusných, väčšinou mezonetových apartmánov a niekoľko malých bytov typu „studio“. Na prízemí sa nachádzajú prenajímateľné obchodné priestory a na 1. poschodí sú kancelárie. Pod objektom je 4-podlažná podzemná garáž. Treba zdôrazniť, že kvalita dispozičného riešenia takého množstva bytov a ich veľmi dobrá presvetlenosť je obdivuhodným architektonickým výkonom. Súčasnej slovenskej architektúre dominuje modernistická tradícia, ktorou je mladá architektonická generácia už, zdá sa, presýtená. Architektonický výraz domu na Dunajskej ulici hľadá kompromis medzi modernou formou a historickým kontextom. Žeby signál zmeny?

dunajska.jpg

Text: Lukáš Šíp

Terasový dom Tokiostrasse, Viedeň 22

Priestorové puzzle

Dotované bývanie s jeho vysokou úrovňou a vynikajúcou architektúrou je vo Viedni svetovo jedinečné a zabezpečuje dostupnosť a kvalitu bývania. Každý dotovaný projekt je posudzovaný nielen na základe troch základných kritérií – plánovanie, ekológia a ekonómia –, ale aj z hľadiska sociálnej zodpovednosti.
Nosnými témami ARTEC architektov v projekte Tokiostrasse boli subtílne odstupňovanie prechodu od vonkajšieho verejného priestoru až k intimite bývania, otázka primeranej hustoty zástavby a uplatnenie rozmanitých princípov rodinného domu v mestskom prostredí. Princíp suburbánnej typológie dvojpodlažných rodinných domov so špecificky pridruženými voľnými plochami autori vertikálne zviazali do hustého mestského balíka. Priestorovo otvorenému konceptu bývania s galériou je v prízemí predložená záhrada. Na ňom postavené mezonety sú orientované do átria. Ďalej nadstavené dvojposchodové „radové domy” sú prepojené s terasou a najvyššie podlažie uzatvára typ „malých záhradných domov” s medzipriestormi dvorov. Typ mezonetov dopĺňa trakt s jednoúrovňovými bytmi, kde je každému predsadená dvojpodlažná lodžia. Plastické modelovanie betónovej skulptúry umožňuje výrazné napojenie bytov na okolie. Vznikajú individuálne predsadené voľné plochy, väčšinou s možnosťou zazelenenia.
Uplatnené inovácie pôsobivo potvrdili dlhoročné skúsenosti a nezameniteľnú kvalitu dotovaného bývania a zúročili vedomosti a prax architektov s neutíchajúcou vášňou pre hľadanie nových riešení.

tokiostrasse.jpg

Text: Zuzana Borovičková
Foto: ARTEC Architekten

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 66 | T: 0.472141

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne