Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
625 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
07. 12. 2024, meniny má: Ambróz
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
Vydavateľstvo EuroStav, s.r.o.
Vydavateľstvo EuroStav, s.r.o.
17783
26. 09. 2011
Celkový počet hlasov: 1051
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Aktuálne
Súťaže
Výstavy
Výstavy
Diskusia
…o chýbajúcej kontinuite a kontinuálnom bode zlomu
Realizácie k téme
AGA – Letiště: Terminál Letiska M. R. Štefánika v Bratislave –
rekonštrukcia a dostavba – 1. etapa – terminál 1A
Vladimír Šimkovič: Bratislavské letisko – nový začiatok
Imrich Pleidel: Športovo-relaxačný areál Malinovo
Ivan Gürtler: Súčasnosť mení históriu a tradície
Ľubo Závodný: Rodinný dom, Bratislava-Záhorská Bystrica
Andrea Bacová: Dom v oblúku
Zdeněk Fránek: Modlitebňa Cirkvi bratskej, Černošice
Jan Kratochvíl: Velryba černošická
Aktuálne realizácie
Kornel Kobák, Peter Vitko: Vila I, Bratislava
Andrea Bystrická: Dom aristokrat
Stanislav Rentka: Polyfunkčné bytové domy, Bratislava-Jarovce
Andrea Bystrická: Kamarátski susedia
Teória k téme
Lukáš Kurilla: Digitálna architektúra – voľba alebo osud?
Branislav Puškár: Mýty, omyly a postrehy… o inteligentných budovách
Projekty k téme
Peter Abonyi: blob_maja, Tajov
Endorfine: Rodinný dom, Bratislava
Výsledky súťaže
Polyfunkčná budova na Konventnej ulici v Bratislave
Workshop
Hurbanove kasárne, Bratislava
Recenzie
Dana Bořutová: Pohľad s názorom
Oldřich Ševčík: Zázrak tvůrčí práce. Ivo Rozsypal – mistr
ateliérového skla, designer, malíř
Igor Thurzo: Čoho sme v krajine schopní?
Zuzana Chlebová: Od analógového k digitálnemu
Mária Holčeková: Cartoon obchod / shop – VSG, Košice
GEN.SK – Galéria elity národa – Ivan Matušík architekt
Iná kultúra
Imro Vaško: Architektúra pohyblivého obrazu – Norwegian wood
Bohunka Koklesová: Tvár moderného mesta
English Summary
Other Architecture
Súčasnosť mení históriu a tradície
Športovo-relaxačný areál Malinovo vznikol na území bývalého Štátneho majetku. Architekt ho rozčlenil na tri časti: prevádzkovú časť, športovo-relaxačný areál a skleníkové hospodárstvo strednej záhradníckej školy. Ako súčasť športovo-relaxačného areálu navrhol dva dominantné objekty – viacúčelovú tenisovú halu a školiaco-ubytovací objekt –, externé športové plochy a park s ihriskami. Obidva objekty ako aj exteriérové tenisové kurty takmer identicky kopírujú pôdorysné rozmery pôvodných objektov, či už maštale alebo troch skleníkov. Viacúčelovú tenisovú halu architekt navrhol ako samostatný funkčno-prevádzkový celok so súbormi priestorov, ktoré k nej patria. Sociálne a hygienické, relaxačno-rehabilitačné a priestory doplnkových športov sú v dvojúrovňovom trakte, ktorý nadväzuje na hotelovú halu školiaco-ubytovacieho objektu. Architektúra haly je veľmi utilitárna, konštrukcia je na metalickej báze.
Pôsobivý veľkopriestor tenisovej haly tvoria prelomené priehradové oceľové nosníky, na južnej strane uložené na strešnú konštrukciu dvojpodlažného objektu zázemia a na severnej strane priamo kotvené do terénu. Zaujímavú hmotu haly charakterizujú izolačné metalické panely v kombinácii so sivými omietnutými a „drevenými“ kompozitnými obkladovými doskami. Dvojpodlažný školiaco-ubytovací objekt má charakter hotelovej prevádzky. Prízemie je prepojené na exteriérové terasy s pohľadom na športoviská a park. Poschodie tvorí 15 dvojposteľových izieb a 2 apartmány. Chodba so zaujímavým pôdorysným riešením a prevýšením s jednostranným priebežným svetlíkom je jednou z dvoch vydarených častí objektu. Tou druhou je titánzinkové zastrešenie objektu. Sčasti vyššia pultová strecha v kombinácii s nižšou kombinovanou oblúkovou strechou kontinuálne prechádzajúcou až po úroveň terénu s dobrými detailmi a skvele odvedeným remeslom je nesporné pozitívum nielen pre objekt, ale i jeho architektúru.
Text: Ivan Gürtler
Foto: Ľubo Stacho
Dom v oblúku
Záhorská Bystrica patrí k vyhľadávaným miestam na pokojné vidiecke bývanie. Blízkosť Bratislavy, fungujúce dopravné napojenie a prírodný kontext Malých Karpát sú bonusy, ktoré zavážia pri výbere lokality. Kontinuitu architektonického vývoja by sme tu však ťažko hľadali. Rodinný dom si v týchto priestorových kontextoch našiel nevšednú cestu, ako splynúť (alebo nesplynúť?) s okolím. Na ortogonálny systém pôdorysov okolitých domov nadväzuje len v hornej časti, ktorá sa kontaktuje priamo s ulicou. Figúra domu vznikala dôsledným premyslením situovania základnej hmoty, kde v trajektórii jej pomyselného pohybu autor hľadal vycizelovaný priestor pre bývanie. Aby sa vyhol rušivým momentom, eliminoval pôsobenie hlavnej hmoty domu jej osadením do terénu.
Do ulice je orientovaná nízka jednopodlažná vstupná časť domu s garážou, carportom, hosťovskou izbou a pracovňou ako nenápadná čistá hmota – kubus s rovnou strechou. Podstatná prevádzka domu je v oblúkovom, juhozápadne orientovanom, segmente, situovanom voči ulici o jedno poschodie nižšie. Jeho dispozícia, obsahujúca obývaciu izbu s kuchyňou a jedálňou, dve spálne detí, spálňu rodičov, malé fitnes so saunou, ako aj patričné príslušenstvo, je prehľadná a nekonfliktná. Ťažiskom domu je vnútorné átrium s altánkom, ktoré lemuje oblúk južnej celopresklenej fasády. Väčšiu časť átria pokrýva drevená terasa – raz scéna, inokedy hľadisko. Úroveň vnútorného átria je znížená voči ulici o jedno podlažie, čo dodáva priestoru charakter intímneho hniezda ukrytého pred cudzími pohľadmi. Pocit absolútneho súkromia je mimoriadny. Pomer krásy, úžitku a účelnosti je v tomto dome presne vystihnutý, ale aj navzájom harmonicky previazaný. Je to dom, v ktorom sa rozhodne dobre býva.
Text: Andrea Bacová
Foto: Pavel Meluš
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 65 | T: 0.473180
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne