Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4807 fotografií

online návštevníkov

23. 06. 2024, meniny má: Sidónia

Aktuality

Nový územný plán Mesta Košice

snimka-obrazovky-2024–06–07–085912.png

Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.

07. 06. 2024 | viac

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Zdroj

Vydavateľstvo EuroStav, s.r.o.

Zobrazení

20660

Dátum vydania

14. 02. 2011

Kategórie článku

Súvisiace články

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

49%

Celkový počet hlasov: 1273

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

ARCH 01-02/2011

arch-1–2–2011-titulka.jpg

Téma: Introvertná / extrovertná

Aktuálne
Súťaže
Výstavy

Rozhovor
Mám tendenciu trpieť pre krásu

Realizácie k téme
Martin Bajtek, Matúš Konček, Martin Matunák, Ľuboš Poláček: Avelane Clinic, Nitra
Ivan Gürtler: Bieli v bielom

Barak architekti / Viktor Šabík, Marek Šumichrast: Hotel Mikado, Nitra
Ivana Moncoľová: Trpezlivo a sústredene

Endorfine / Tomáš Dupkala, Štefan Petras, Matúš Repka, Pavol Ružbarský: Administratívna budova GGI, Poprad
Tomáš Bujna: Architekt vs. stavebný inžinier – Administratívna budova vs. rodinný dom

Peter C. Abonyi: Park ušľachtilých duší, Zvolen
Martin Somora: Kameň, sklo a svetlo

Architektonické štúdio Atrium / Michal Burák, Dušan Burák: Pamätné miesto Bjørnstjerne Bjørnsona, Ružínska priehrada, Košická Belá
Ján Krcho: Pamätník nepostaveného pamätníka

Lena Krušec, Tomaž Krušec, Vid Kurinčič: Fakulta biotechnológie, Ľubľana
Andrej Hrausky: V súlade s okolím

Výsledky súťaží
Mária Kukučková: Urbanisticko-architektonická súťaž Amfiteáter, Košice; Architektonická súťaž Vodný svet – Stará krytá plaváreň, Košice

Teória k téme
Mária Samová: Sloboda človeka v kontexte architektúry a urbanizmu

Recenzie
Matúš Dulla: Veľká kniha o najznámejšom slovenskom architektovi
Igor Thurzo: Kríza prostredia a miesta
Renata Rehorovská: Foto Expo

Informácie
Výročné ceny SAS
Zomrel Ladislav Kušnír

Iná kultúra
Hudba
Film
Kniha
Divadlo
Zdravie

PAMÄTNÍK, RUŽÍN

Pamätník nepostaveného pamätníka

Z príležitosti stého výročia úmrtia Bjørnostjerne Martiniusa Bjørnsona (1832 –1910), syna duchovného pastiera, spisovateľa, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru (1903) a snáď najznámejšieho cudzinca – obrancu práv Slovákov počas národnej emancipácie – sme postavili pamätník aj na Slovensku. Pomník stojí vedľa bočného ramena Ružínskej priehrady napájanej riekou Hornád, nie veľmi ďaleko od viacerých dávnejšie zatopených obcí v blízkosti rekreačných chatových oblastí. Pôvodný návrh architektov pamätníka počíta aj s riešením protipólu tejto pripomínajúcej časti miesta alebo architektúry. Architektonické dielo je (bude), zdá sa, úplné len spolu s touto časťou. Na druhej strane cesty nad zrázom, na svahu nad hladinou priehrady, by mala byť vyložená lávka (zatiaľ nie je postavená), ktorá možno raz poskytne aj adrenalínový zážitok z nakláňania sa cez sklenené zábradlie niekde vysoko nad voľným priestorom, nad vodnou hladinou. Takáto visutá lávka s možnosťou intenzívneho priestorového zážitku je nesporne stavebný archetyp a efektné architektonické gesto a určite zväčší príťažlivosť tohto miesta.

Text: Ján Krcho
Foto: Michal Burák

img-9961.jpg

AVELANE CLINIC, NITRA

Bieli v bielom

Neštátne moderné zdravotnícke zariadenie je lokalizované na pokojnom mieste v centre Nitry. Klinika plastickej chirurgie a laserovej medicíny svojím vybavením spĺňa kritériá zariadenia na európskej úrovni a priestorovým štandardom, technologickým vybavením a zdravotníckym servisom chce byť jednou z „friendly hospital“ na Slovensku. Dvojpodlažná hmota je posadená do spodného nárožia mierne lichobežníkovej parcely. Na voľnej ploche parcely je svažitý terén upravený do zelených terás. Veľkoryso poňatý exteriérový priestor vytvára skvelé entrée do objektu. Architektonicko-výtvarné riešenie objektu je kultivované, snaží sa jednoduchými výrazovými prostriedkami vyjadriť funkčnú náplň jednotlivých krídiel a ich podlaží. Farebnosť objektu od exteriéru až po interiér charakterizuje biela, klasická farba pre zdravotnícke stavby, v kombinácii s tmavšími odtieňmi sivej až po antracitovú. Táto farebná kombinácia prechádza i do interiérov jednotlivých podlaží. Je to riešenie, ktoré dáva klinike dôstojný, až oficiálny rámec. V lôžkovej časti, v izbách a priestoroch hygieny je charakteristická kombinácia bielej s okrovými keramickými obkladmi a tmavohnedým mobiliárom. Realizácia kliniky Avelane evokuje tie najlepšie diela „bielej architektúry“ z medzivojnového obdobia i obdobia neskorej moderny. Dobrá „biela architektúra“ bola vždy elegantná, vznešená, pohľadovo vedela zaujať. Budúce roky užívania a prevádzky kliniky preukážu, či nie je len elegantná, ale aj rentabilná.

Text: Ivan Gürtler
Foto: Martin Matunák

avelan-clinic.jpg

HOTEL MIKADO, NITRA

Trpezlivo a sústredene

V susedstve bytovej zástavby a mestského cintorína vyrástol v Nitre hotel Mikado. Pozemok zasadený v jame a pôvodne dvojpodlažná budova družstva invalidov boli dedičstvom, na ktorom chcel investor vybudovať hotel nadštandardnej kvality, pri zachovaní a začlenení pôvodnej budovy. Architekti ju teda nadstavili o dve podlažia a k nej pridali hmotu pôdorysu tvaru L, v ktorej sa nachádza konferenčná časť, vytvárajúca novú uličnú čiaru k frekventovanej nitrianskej tepne, a časť pre oddych, šport a wellness. Tá oddeľuje hotelovú časť od mestského cintorína, ktorého prítomnosť sa tak pre hotelových hostí stratila. Celý pôdorys hotelového komplexu Mikado pripomína tri preložené paličky mikádovej hry. Pôvodnú budovu museli architekti výrazne staticky sanovať, pretože nosný skelet sa nedal spolahlivo použiť. Nadstavené dve podlažia sú charakterizované hmotovým posunom cik-cak (či skôr mik-mak), vystúpením časti hmoty nadstavby do priestoru vstupnej fasády. Líšia sa zeleným obkladom, ktorý graficky pretínajú žlté pruhy pripomínajúce pôvodne maďarskú hru trpezlivosti a sústredenia Mikado. Architektúra sa prispôsobuje okoliu zástavby, pôsobí civilne, nie je však sivou myškou. Dopĺňa okolitý urbanizmus, pracuje s danosťami parcely a rieši aj jej mínusy.

Text: Ivana Moncoľová
Foto: Daniel Veselský

mikado.jpg

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 66 | T: 0.455047

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne