Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
625 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
15. 10. 2024, meniny má: Terézia
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
Vydavateľstvo EuroStav, s.r.o.
20868
14. 02. 2011
Celkový počet hlasov: 1309
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Aktuálne
Súťaže
Výstavy
Rozhovor
Mám tendenciu trpieť pre krásu
Realizácie k téme
Martin Bajtek, Matúš Konček, Martin Matunák, Ľuboš Poláček: Avelane
Clinic, Nitra
Ivan Gürtler: Bieli v bielom
Barak architekti / Viktor Šabík, Marek Šumichrast: Hotel Mikado, Nitra
Ivana Moncoľová: Trpezlivo a sústredene
Endorfine / Tomáš Dupkala, Štefan Petras, Matúš Repka, Pavol
Ružbarský: Administratívna budova GGI, Poprad
Tomáš Bujna: Architekt vs. stavebný inžinier – Administratívna budova
vs. rodinný dom
Peter C. Abonyi: Park ušľachtilých duší, Zvolen
Martin Somora: Kameň, sklo a svetlo
Architektonické štúdio Atrium /
Michal Burák, Dušan Burák: Pamätné miesto Bjørnstjerne Bjørnsona,
Ružínska priehrada, Košická Belá
Ján Krcho: Pamätník nepostaveného pamätníka
Lena Krušec, Tomaž Krušec, Vid Kurinčič: Fakulta biotechnológie,
Ľubľana
Andrej Hrausky: V súlade s okolím
Výsledky súťaží
Mária Kukučková: Urbanisticko-architektonická súťaž Amfiteáter, Košice;
Architektonická súťaž Vodný svet – Stará krytá
plaváreň, Košice
Teória k téme
Mária Samová: Sloboda človeka v kontexte architektúry a urbanizmu
Recenzie
Matúš Dulla: Veľká kniha o najznámejšom slovenskom architektovi
Igor Thurzo: Kríza prostredia a miesta
Renata Rehorovská: Foto Expo
Informácie
Výročné ceny SAS
Zomrel Ladislav Kušnír
Iná kultúra
Hudba
Film
Kniha
Divadlo
Zdravie
Pamätník nepostaveného pamätníka
Z príležitosti stého výročia úmrtia Bjørnostjerne Martiniusa Bjørnsona (1832 –1910), syna duchovného pastiera, spisovateľa, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru (1903) a snáď najznámejšieho cudzinca – obrancu práv Slovákov počas národnej emancipácie – sme postavili pamätník aj na Slovensku. Pomník stojí vedľa bočného ramena Ružínskej priehrady napájanej riekou Hornád, nie veľmi ďaleko od viacerých dávnejšie zatopených obcí v blízkosti rekreačných chatových oblastí. Pôvodný návrh architektov pamätníka počíta aj s riešením protipólu tejto pripomínajúcej časti miesta alebo architektúry. Architektonické dielo je (bude), zdá sa, úplné len spolu s touto časťou. Na druhej strane cesty nad zrázom, na svahu nad hladinou priehrady, by mala byť vyložená lávka (zatiaľ nie je postavená), ktorá možno raz poskytne aj adrenalínový zážitok z nakláňania sa cez sklenené zábradlie niekde vysoko nad voľným priestorom, nad vodnou hladinou. Takáto visutá lávka s možnosťou intenzívneho priestorového zážitku je nesporne stavebný archetyp a efektné architektonické gesto a určite zväčší príťažlivosť tohto miesta.
Text: Ján Krcho
Foto: Michal Burák
Bieli v bielom
Neštátne moderné zdravotnícke zariadenie je lokalizované na pokojnom mieste v centre Nitry. Klinika plastickej chirurgie a laserovej medicíny svojím vybavením spĺňa kritériá zariadenia na európskej úrovni a priestorovým štandardom, technologickým vybavením a zdravotníckym servisom chce byť jednou z „friendly hospital“ na Slovensku. Dvojpodlažná hmota je posadená do spodného nárožia mierne lichobežníkovej parcely. Na voľnej ploche parcely je svažitý terén upravený do zelených terás. Veľkoryso poňatý exteriérový priestor vytvára skvelé entrée do objektu. Architektonicko-výtvarné riešenie objektu je kultivované, snaží sa jednoduchými výrazovými prostriedkami vyjadriť funkčnú náplň jednotlivých krídiel a ich podlaží. Farebnosť objektu od exteriéru až po interiér charakterizuje biela, klasická farba pre zdravotnícke stavby, v kombinácii s tmavšími odtieňmi sivej až po antracitovú. Táto farebná kombinácia prechádza i do interiérov jednotlivých podlaží. Je to riešenie, ktoré dáva klinike dôstojný, až oficiálny rámec. V lôžkovej časti, v izbách a priestoroch hygieny je charakteristická kombinácia bielej s okrovými keramickými obkladmi a tmavohnedým mobiliárom. Realizácia kliniky Avelane evokuje tie najlepšie diela „bielej architektúry“ z medzivojnového obdobia i obdobia neskorej moderny. Dobrá „biela architektúra“ bola vždy elegantná, vznešená, pohľadovo vedela zaujať. Budúce roky užívania a prevádzky kliniky preukážu, či nie je len elegantná, ale aj rentabilná.
Text: Ivan Gürtler
Foto: Martin Matunák
Trpezlivo a sústredene
V susedstve bytovej zástavby a mestského cintorína vyrástol v Nitre hotel Mikado. Pozemok zasadený v jame a pôvodne dvojpodlažná budova družstva invalidov boli dedičstvom, na ktorom chcel investor vybudovať hotel nadštandardnej kvality, pri zachovaní a začlenení pôvodnej budovy. Architekti ju teda nadstavili o dve podlažia a k nej pridali hmotu pôdorysu tvaru L, v ktorej sa nachádza konferenčná časť, vytvárajúca novú uličnú čiaru k frekventovanej nitrianskej tepne, a časť pre oddych, šport a wellness. Tá oddeľuje hotelovú časť od mestského cintorína, ktorého prítomnosť sa tak pre hotelových hostí stratila. Celý pôdorys hotelového komplexu Mikado pripomína tri preložené paličky mikádovej hry. Pôvodnú budovu museli architekti výrazne staticky sanovať, pretože nosný skelet sa nedal spolahlivo použiť. Nadstavené dve podlažia sú charakterizované hmotovým posunom cik-cak (či skôr mik-mak), vystúpením časti hmoty nadstavby do priestoru vstupnej fasády. Líšia sa zeleným obkladom, ktorý graficky pretínajú žlté pruhy pripomínajúce pôvodne maďarskú hru trpezlivosti a sústredenia Mikado. Architektúra sa prispôsobuje okoliu zástavby, pôsobí civilne, nie je však sivou myškou. Dopĺňa okolitý urbanizmus, pracuje s danosťami parcely a rieši aj jej mínusy.
Text: Ivana Moncoľová
Foto: Daniel Veselský
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 66 | T: 0.459707
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne