Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4807 fotografií

online návštevníkov

12. 07. 2024, meniny má: Nina

Aktuality

Nový územný plán Mesta Košice

snimka-obrazovky-2024–06–07–085912.png

Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.

07. 06. 2024 | viac

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Aktuálne diskusie

discussions

Najnovšie komentáre

discussions

O zastavanosti územia rozhodujú príslušné mestské časti

Rozhodujúcim právnym dokumentom, ktorý umožňuje alebo neumožňuje developerom stavať na konkrétnom pozemku, nie je podľa námestníka primátora Tomáša Korčeka iba územný plán mesta (ÚPM), ale hlavne územný plán zóny (ÚPZ). Ako uviedol pre agentúru SITA, bratislavské mestské časti rozhodujú o výstavbe na ich území práve prostredníctvom ÚPZ. „Regulácia konkrétnych parciel je možná iba územnými plánmi zón, ktoré môžu presne určiť koeficient zastavanosti, podiel zelene či maximálnu podlažnosť objektov na danom pozemku,“ spresnil.

Korček zdôrazňuje, že treba rozlišovať medzi územným plánom zóny a urbanistickou štúdiou (UŠ). UŠ je podklad, ktorý rieši čiastkové problémy v území. "Nie je však právne záväzná. Právne záväzný je iba územný plán zóny,“ vysvetlil. Agentúra SITA oslovila v tejto súvislosti sedem najväčších mestských častí. Tri z nich majú ÚPZ, ďalšie majú spracované iba urbanistické štúdie a jedna mestská časť zatiaľ o vypracovaní ÚPZ ani neuvažuje. petrzalka.jpg

Najviac územných plánov zón má Staré Mesto. Je ich sedem a pokrývajú 70 až 80 percent územia mestskej časti, čo podľa hovorkyne Aleny Kopřivovej nemá žiadna iná mestská časť. V súčasnosti sa prerokúva zadanie pre spracovanie ÚPZ Chalupkova. MČ Nové Mesto má v súčasnosti vypracovaných päť územných plánov zón. Podľa tlačovej tajomníčky starostu Alžbety Klesnilovej mestská časť dva územné plány zón už zosúladila s platným územným plánom mesta, tretiu by chcela zosúladiť na budúci rok.

Petržalka má schválený územný plán zóny pre Celomestské centrum medzi Starým a Prístavným mostom. Podľa hovorcu Ľubomíra Andrassyho začala samospráva vypracovávať aj dva ďalšie ÚPZ pre lokalitu Jantárova cesta a Petržalka City pozdĺž Chorvátskeho ramena. „V súčasnosti zastal proces prerokovania a schválenia oboch zonálnych plánov, pretože magistrát nevie definovať presné požiadavky na vedenie nosného dopravného systému, teda električkovej trate cez Petržalku,“ zdôraznil Andrassy. Petržalský úrad požiadal vedenie mesta, aby projekt rýchlodráhy doriešil čo najskôr, inak by to mohlo ohroziť schválenie zonálnych plánov. Na jar 2009 plánuje mestská časť tretí ÚPZ, ktorý bude riešiť územie od Pajštúnskej pozdĺž Chorvátskeho ramena okolo Veľkého Draždiaka po Betliarsku ulicu.

Žiadne územné plány zón nemajú schválené v Karlovej Vsi, Rači a v Ružinove, v Dúbravke o nich zatiaľ ani neuvažujú. Karlova Ves a Rača majú zatiaľ iba urbanistické štúdie zón, Ružinov ich pripravuje.

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne