Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
625 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
01. 12. 2024, meniny má: Edmund
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
Ing. arch. Martina Jakušová
14228
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
V Košiciach sa 22. novembra 2011 uskutočnila v priestoroch Tabačky Kulturfabrik vernisáž projektov prihlásených do projektu Mestské zásahy Košice 2011 (MZ KE 2011), vizualizácie premien rôznych lokalít v Košiciach, tak ako ich vytvorili samotní obyvatelia mesta Košice. Počas vernisáže prebehol aj krst knihy MZ KE 2011, ktorá má ambíciu stať sa novým kreatívnym manuálom a mapou mesta Košice do roku 2013. Prinášame zopár návrhov, ako by sa mohli zmeniť niektoré priestory Košíc podľa projektov, ktoré vznikli vrámci MZ KE 2011.
Tento článok časopisu Urbanita si môžete prečítať v pôvodnej forme tu.
Mestské zásahy sú iniciatívou architektov a ďalších tvorivých ľudí, ktorí sa svojimi projektmi snažia kultivovať a zlepšovať mestské prostredie. Koncept Mestských zásahov, ktoré pred Košicami prebehli najskôr v Bratislave, neskôr v Prahe a Brne, pochádza z ateliéru Vallo Sadovsky Architects.
Organizátorom a realizátorom projektu Mestské zásahy Košice je občianske združenie UzemnePlany.sk v spolupráci s Architektonickým štúdiom Atrium. Projekt finančne podporilo Ministerstvo kultúry a cestovného ruchu SR.
Hlavnou ideou projektu MZ KE 2011 bolo nájsť v rámci metropoly východu a jej okolia problematické alebo nevyužité priestory a miesta, o ktorých si mladí architekti a tvoriví obyvatelia Košíc myslia, že nefungujú tak, ako by mali, a mali potrebu do nich kreatívne vstúpiť a zasiahnuť.
Aj malé zásahy môžu mať veľký účinok – devízou projektu MZ je to, že realizáciou finančne pomerne úsporných riešení sa dá dosiahnuť významné zlepšenie kvality prostredia – ide tu skôr o veľkosť a opodstatnenosť myšlienky. Architekti, umelci, ale aj občania – aktivisti ponúkli svoje návrhy a riešenia kompetentným mestským orgánom, zároveň však navrhujú kroky, ktoré treba urobiť, aby Košice, mesto tvorivého myslenia a nápadov, bolo aj kvalitným miestom na život.
(Spracované podľa informácií MZ KE)
Podnet na diskusiu o tom, čo z toho, čo v meste chýba, sa dá presunúť na strechy bytových domov, ktoré sú napriek svojmu potenciálu (či už plošnému, polohovému, alebo výhľadovému) nevyužité. Niektoré z činností, na ktoré obyvateľ bytového domu nemá priestor, sa dajú realizovať na jeho streche. Tu môže vzniknúť priestor pre obyvateľov domu, kde by sa mohli stretávať, oddychovať, čítať, grilovať, kúpať sa, pestovať zeleninu, ovocie, chovať menšie domáce zvieratá, pestovať športy alebo sa opaľovať. Autori: Ing. arch. Jozef Bátor, PhD., Andrea Leitmannová, Michala Lietavová, Daniel Mudrák, Martin Hloľka, Itome Obieromah.
Priestor pod jedným z košických mostov je ideálnym priestorom na vybudovanie lezeckej steny. Sú tam na tento účel ideálne podmienky – neprší tam a nesneží a priestor sa dá využívať takmer celoročne. Na zriadenie lezeckej steny tu netreba budovať strechu a nosné konštrukcie, stačí využiť existujúce nosné stĺpy, obaliť ich a športovisko je hotové. Šikmá plocha za stenou sa dá ľahko využiť ako hľadisko. Aj komunikačné prepojenie na neďaleký tenisový areál je priam ideálne. Parkovanie je dostupné, o peších chodníkoch ani nehovoriac. Autor: Michal Burák, spolupráca: Matúš Gomolčák a Marek Ganz, Architektonické štúdio Atrium.
Zrušenie časti koryta Mlynského náhonu, jeho transformácia na cestnú komunikáciu, rovnako ako jeho vypustenie v nedávnej dobe negatívne zasiahli do štruktúry mesta. Navrhnutý mestský zásah odporúča obnoviť náhon ako mestotvorný prvok, ktorý by prepojil centrum mesta s rekreačnou zónou Anička. Profil koryta môže byť priestorom rôznych voľnočasových aktivít, môže obsahovať cyklotrasu, letnú scénu, meandre ramena môžu slúžiť na člnkovanie alebo v zime ako hokejové ihrisko. Súčasťou projektu revitalizácie náhonu je parková úprava jeho okolia. Čo fungovalo v minulosti, môže fungovať aj dnes. Autori: Juraj Biroš, Matúš Pajor
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne