Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
627 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
01. 07. 2025, meniny má: Diana
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Žilina je krajské a okresné mesto na severozápade Slovenska na sútoku riek Váh, Kysuca a Rajčanka. Žilina je štvrté najväčšie mesto na Slovensku. Je administratívnym, hospodárskym a kultúrnym centrom severozápadného Slovenska. Žilinská kotlina sa nachádza medzi horskými chrbátmi pohorí Malá Fatra, Strážovské vrchy, Súľovské vrchy, Javorníky a Kysucká vrchovina.
Lietavská Svinná-Babkov je obec na Slovensku v okrese Žilina. Obec vznikla administratívnym spojením Lietavskej Svinnej, Kňazovej Lehoty a Babkova.
Lietavská svinná sa po prvýkrát spomína v roku 1393 a podliehala panstvu Lietavského hradu. Kňazova Lehota sa spomína od roku 1393, s Lietavskou Svinnou sa administratívne spojila v roku 1907. V tom istom roku sa spomína aj Babkov, ktorý sa s Lietavskou Svinnou spojil v roku 1981.
Obec je situovaná v Bytčianskej kotline na terasovitých náplavách Váhu. Do jej katastra zasahuje chránená oblasť – Súľovské skaly. V súčasnej dobe patrí Dolný Hričov medzi najvyspelejšie obce v Žilinskom okrese. Má vybudované všetky inžinierske siete, je plynofikovaná, končí sa s dobudovaním obecného vodovodu a kanalizácie. Má zdravotné stredisko i zubného lekára. V obci funguje základná škola s materskou školou, do ktorej dochádzajú i žiaci z okolitých obcí. Škola má veľmi dobré meno pre svoju mimoškolskú činnosť.
Višňové je obec na Slovensku v okrese Žilina.
Je situovaná vo východnej časti Žilinskej kotliny, na severozápadných
svahoch Lúčanskej Malej Fatry, v údolí potoka Rosinka, asi 8 km JV od
mesta Žilina. Stred obce má nadmorskú výšku 450 m n. m. a chotár má
nadmorskú výšku od 420 m n. m. po 1 364 m n. m. (Minčol). Z vyššie
položených častí obce je priamy otvorený výhľad na Žilinskú kotlinu
i Kysuce. Za obcou sa do pohoria Malá Fatra zarezáva malebná Višňovská
dolina, známa svojimi krasovými úkazmi, vyvieračkou a lezeckými stenami.
Obkolesujú ju vrchy Hoblík, Suchárová (963 m n.m.), Úplaz, Minčol,
Horná, Dolná roveň a Valientov diel.
Belá je obec na Slovensku v okrese Žilina. Obec sa nachádza na ceste II/583, stredom preteká Beliansky potok, ktorý sa v obci vlieva do Varínky. Belá končí Belianskou dolinou. K obci patrí aj osada Zlieň, miestna časť Nižné Kamence a rekreačná oblasť Bránica. V obci sa nachádza ranogotický kostol sv. Márie Magdalény z poslednej tretiny 13. storočia, renesančne upavený v roku 1683. Hlavný oltár barokového typu pochádza z 2. polovice 17. storočia.
Obec Rosina leží v Žilinskej kotline pri riečke Rosinka. Je to pomerne
veľká obec, žije u nás 2870 obyvateľov . Nachádza sa v bezprostrednej
blízkosti mesta Žilina a susedí s jej katastrálnou hranicou. Obec bola
v r. 1980 pripojená k Žiline, osamostatnila sa v roku 1990 na základe
obecného referenda.
V obci je rozvinutá športová a kultúrna činnosť .
Prvá písomná zmienka je z roku 1351, spomína sa ako Osada na lúčke v lese. Názov obce je odvodený od mena prvého dedičného richtára, ktorý sa volal Fachkó. V obci sa nachádza barokový Kostol svätého Mikuláša postavený v roku 1761, ktorý už prešiel viacerými rekonštrukciami.
Nachádza sa v krásnej prírode Rajeckej kotliny, na západných svahoch Malej Fatry, pod dominantou regiónu – vrchom Kľak. Obcou prechádza cesta I/64, spájajúca Žilinu s Prievidzou cez Fačkovské sedlo. Najbližšími mestami sú Rajec a Rajecké Teplice.
Obec Bitarová – Katastrálne územie obce Bitarová leží v západnej časti Žilinskej kotliny v úvalovitej doline Bitarovského potoka. Takmer odlesnený pahorkovitý povrch chotára s močaristými úvalinami a plochými chrbtami tvorí treťohorný plyš na stranách ílovitých hlín. Má hnedé lesné pôdy. Malé lesné plochy sú na juhozápade a severovýchode obce. Nadmorská výška stredu obce je 380 metrov a v chotári 670 až 506 metrov.
Obec Hôrky – leží 3 km západne od krajského mesta Žiliny v nadmorskej výške 373 m (v strede obce). Katasrálne územie obce má rozlohu 232 hektárov. V obci žije spolu 673 obyvateľov (údaj k 10/2009). Obec sa spomína v roku 1393 ako „CRASNAHORKA“, v roku 1439 „CRASNEHORKY“, v roku 1598 „HUORKY“, v roku 1808 „HURKY“ a od roku 1920 ako Hôrky.
Rajec je mesto ležiace v Žilinskom kraji. Je jedným z piatich brundtlandských miest v Európe (jediným na Slovensku).
Rajec je najstaršou osadou Rajeckej doliny. Archeologické nálezy z posledných rokov dokazujú, že rajecká kotlina bola osídlená už v predhistorických dobách. Najstaršia písomná pamiatka o Rajci je z 12. storočia. Kráľ Belo III. vydal v roku 1193 listinu, v ktorej sa Rajec prvýkrát spomína pri vytyčovaní hraníc majetku darovaného kráľom ako Raich. Prvá písomná zmienka o Rajci ako meste pochádza z roku 1397. Roku 1604 kráľ Rudolf II. vydal koncesiu na vydržiavanie jarmokov. O niekoľko rokov neskôr kráľ Matej II. oslobodil mešťanov od platenia kráľovského mýta a miestneho poplatku v celej krajine. Jeho listinu potvrdila v roku 1749 kráľovná Mária Terézia. Originál tejto listiny patrí k najvzácnejším exponátom Mestského múzea.
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne