Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
627 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
05. 07. 2025
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Cabaj-Čápor je obec na Slovensku v okrese Nitra.
Obec Cabaj-Čápor sa nachádza v blízkosti krajského mesta Nitra. Pod obec patrí viacero častí: Hrúšťov, Fízeš, Riegler, Pereš, Nový Cabaj, ktorý je najbližšie k mestu Nitra.
Čápor sa prvý raz spomína v listine Ostrihomského arcibiskupa Martíria z r. 1156.
V obci je rímskokatolícky kostol sv. Michala Archanjela z roku 1780 a rímskokatolícky kostol Najsvätejšej Trojice.
Nie je mnoho miest, ktoré by príroda obdarovala takým krásnym prostredím a výhodnou polohou ako Nitru. Hovorí sa, že bola (podobne ako Rím), založená na siedmich pahorkoch – na Zobore, hradnom kopci, Kalvárii, Čermáni, Borine, na Vŕšku a Martinskom vrchu. S jej menom sú spojené počiatky slovenských dejín, mená Pribinu, Svätopluka, sv. Cyrila a sv. Metoda, i zmienka o prvom kresťanskom chráme na našom území a o zavedení prvého slovienskeho písma.
Horné Lefantovce sú obec na Slovensku v okrese Nitra. Mladšie dejiny okolia pripomínajú dva kaštiele zo 17. a 19. storočia. Starší renesančný kaštiel z roku 1618 bol pôvodne stredovekým hradom, neskôr sídlom šľachtického rodu Elefánthyovcov. Stojí na vyvýšenej terase nad obcou a je obklopený parkom. Mladší kaštiel vznikol prestavbou paulínskeho kláštora zo 14. storočia o tri storočia neskôr. Medzi ďalšie významné rody tejto oblasti patrili Apponyiovci, ktorí pochádzali z neďalekých Oponíc.
Lužianky, obec ležiaca severozápadne od mesta Nitry, má rozlohu 1227 ha a 2 400 obyvateľov. Obcou preteká rieka Radošina, ktorá sa tu vlieva do rieky Nitra. Územie, na ktorom sa rozprestiera, sa nachádza na okraji Nitrianskej sprašovej pahorkatiny v nadmorskej výške 140 až 190 m.
Na sprašových sedimentoch je uložený pôdny kryt tvorený černozemami, ktorý charakterizuje túto oblasť ako poľnohospodársky produktívnu. Z pôvodnej lesnej pokrývky ostali len prevažne dubové zvyšky.
Dolné Lefantovce je obec na Slovensku v okrese Nitra.
Obec Mojmírovce leží na Nitrianskej tabuli, ktorá je súčasťou
Podunajskej nížiny. Obec je vzdialená od mesta Nitra 14 km. Je typickou
vidieckou obcou s rozvinutou poľnohospodárskou výrobou. Rozkladá sa
v priestoroch Urmínskej kotliny pri potoku Cedron, po oboch brehoch sú
vŕšky Nitrianskej kopcoviny.
Stred obce má výšku 140 m.n.m. Najvyššia nadmorská výška je 179 m na
Čásarovskej hore. Najnižšie miesto je pri moste na Káponi 126 m.n.m.
Klasov je obec na Slovensku v okrese Nitra. Nachádza sa približne 15 kilometrov od Nitry. Obec Klasov so svojou rozlohou katastra viac ako 12 km2, leží v strednej časti Žitavskej pahorkatiny v doline Babindolského potoka 4,5 km severozápadne od mesta Vráble.
Golianovo leží vo vrchovinou chránenej doline v okrese Nitra juhovýchodne od Nitry vo vzdialenosti cca 10 km od Nitry.
Najstarší písomne doložený názov obce sa spomína v roku 1156 ako Gurmot, podobne v roku 1236 ako aliud Gurmoth, v roku 1773 už ako Lapos Gyarmath, od roku 1927 Lapášske Ďarmoty a v roku 1948 bola obec premenovaná na Golianovo. Časťou obce je osada Tichý dvor.
Erb je tvorený neskorogotickým (dolu zaobleným) červeným štítom, v ktorom striebroodeté rameno tri strieborné kvety so zlatým stredom a zlatým kalichom. Kvety sú na zlatých bezlistých stopkách.
V obci je rímskokatolícky kostol Krista Kráľa z roku 1937.
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne