Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
627 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
29. 05. 2025, meniny má: Vilma
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Mestská časť Košice – Západ má rozlohu 5,32 km² a počtom
obyvateľov 42 150 je najväčšou MČ v Košiciach. Nachádza sa na západ
od centrálnej mestskej zóny a tvorí jeden z jej sídliskových satelitov.
Výstavba sídliska s prívlastkom Terasa alebo inak Nové Mesto sa začala
v polovici šesťdesiatych rokov v spojitosti s výstavbou
Východoslovenských železiarní. Celá mestská časť je rozdelená na osem
územných celkov – Lunikov ktorých centrum tvorí obchodné stredisko,
priľahlá zeleň a fontány.
Deviatym a najmladším zastavaným územím je lokalita individuálnej
bytovej výstavby v ktorej sa nachádza cca 200 rodinných domov. Územím
zároveň vedie cesta I. triedy E50, ktorá má význam pre medzinárodnú
dopravu.
Bývanie v mestskej časti Košice – Západ, s počtom cca 15000 bytových
jednotiek zabezpečuje kvalitné bývanie všetkým generáciám obyvateľov
hlavne vďaka kompletnej vybavenosti i blízkosti centra mesta. Rozvinutá
cestná sieť zabezpečuje v mestskej časti dopravu a dostupnosť všetkými
smermi v rámci územia mesta a jeho okolia.
Sídlisko Terasa napriek svojmu obytnému charakteru , má svoje oddychové
zóny a parky s množstvom zelene. V mestskej časti sa nachádza
i najväčšie miestne trhovisko, ktoré je tradične využívané na predaj
ovocia a zeleniny, kvetov i iných produktov.
Súčasný názov Senec, používaný od prvej polovice 20.storočia, vychádza zo starších pomenovaní Zemch, Szempc a Wartberg. Mesto sa skladá zo štyroch sídelných častí (Senec, Svätý Martin, Červený majer a Horný dvor). Senec je známy predovšetkým ako významné slovenské letné turistické centrum. Mesto je príťažlivé na bývanie nielen pre blízkosť hlavného mesta Bratislavy, ale aj kvalitné životné prostredie a rekreačný areál Slnečných jazier. Senec bol v rokoch 1949–1960 a 1996–2004 sídlom okresu.
Obec Šelpice leží 6 km severozápadne od krajského mesta Trnava. Jej katastrálne územie bolo intenzívne osídlené už na sklonku staršej doby kamennej. Aj artefakty z neolitu a následných kultúr ju radia medzi významnú archeologickú lokalitu. Dosiaľ najstaršou písomnou zmienkou o existencii obce je listina českého kráľa Václava I., ktorou daroval Šelpice /Selpe/ cisterciátskemu kláštoru v Tišňove na Morave.
Hájske (v minulosti Kepešd, Dverníky, maď. Köpösd, nem. Köppeschd) je obec na Slovensku v okrese Šaľa. Obec Hájske je situovaná 26 km na západ od mesta Nitra v Podunajskej nížine na juhozápadnom okraji Nitrianskej pahorkatiny. Nadmorská výška obce je 126 m n. m. Katastrálne územie má rozlohu 1407 ha. Odlesnený, rovinný až pahorkatinový chotár tvoria treťohorné uloženiny, v severovýchodnej časti s vrstvou spraše. Z pôd prevažuje úrodná černozem. Samotné pôdne a klimatické podmienky určujú poľnohospodársky charakter obce.
Fintice sú obec na Slovensku v okrese Prešov. Chotár obce sa rozprestiera na severovýchodnom okraji Šarišskej vrchoviny na pravom brehu rieky Sekčov, osem kilometrov od centra Prešova.
Obec Kameničná je strednej veľkosti s 1940 obyvateľmi leží vo východnej časti Žitného ostrova, na pravom brehu Váhu. Cesta, ktorá vedie z Komárna do Kolárova ju pretína na dve polovice. Nadmorská výška obce je 110 metrov nad morom.
Likavka je obec na Slovensku v okrese Ružomberok. Obec Likavka sa nachádza na Liptove, susedí s mestom Ružomberok, je s ním takmer spojená. Nachádza sa na pravom brehu rieky Váh v malej kotlinke medzi vrchmi Mních, Predný Choč a Čebrať, priamo na dopravnej ceste, ktorá spája Oravu s Liptovom. Nadmorská výška obce je 520 m n. m.
Obec Veľké Kozmálovce leží na ľavom brehu rieky Hron, asi 2 kilometre vzdušnej čiary od Slovenskej brány smerom na juh. Celá obec aj s chotárom leží na rovine. Susedné obce sú: na juh Starý Tekov, na východ Rybník a Hronské Kosihy, na sever Tlmače a na západ Malé Kozmálovce.
Prvý raz je písomne doložená v listine z roku 1322, nepriamo v zmienke o Andrejovi z Kozmáloviec. Priamo sa prvý raz spomína v roku 1337 a potom v roku 1372. Pôvodne patrila Forgáchovcom, v bližšie neurčenej dobe Levickému hradu, panstvu Zlaté Moravce a od 18. storočia Migazziovcom. V katastri obce ležali dve, dnes už zaniknuté stredoveké osady: Braian, ktorá sa spomína v roku 1075 a Scevlen z roku 1209.
Zvončín leží v západnej časti Trnavskej sprašovej tabule, 164 m nad morom, 8 km SZ od okresného mesta Trnava. Katastrálne hraničí s obcami Šelpice, Suchá nad Parnou, Ružindol a s mestom Trnava.
História obce Zvončín je písomne zdokumentovaná až od roku 1539. V tej dobe bol pripojený k Suchej. Obec patrila k panstvu Červený Kameň
V obci je rímskokatolícky kostol sv. Anny z roku 1794.
Podtatranská obec Štrba, ležiaca na južnom úpätí Vysokých Tatier v nadmorskej výške 829 metrov, je jednou z najvyššie položených obcí na Slovensku. Z obce sa vám naskytne jedinečný pohľad na panorámu Vysokých Tatier na severe i hrebene a hlboké lesy Nízkych Tatier na južnom horizonte.
Stránka: 1 2
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne