Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
627 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
28. 05. 2025, meniny má: Viliam
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Turčianske Teplice ležia na juhu Turčianskej záhradky, v nadmorskej výške 518 m nad morom, na úpätí výbežkov Veľkej Fatry, ktoré spolu s Kremnickým pohorím a grúňmi Lazov vytvárajú okolo mesta prekrásny rámec. Najväčším prírodným bohatstvom Turčianských Teplíc sú minerálne pramene a termálne vody. Teplota vody sa pohybuje od 40,7 stupňov C do 46,5 stupňov C. Termálna voda a horúce pramene predurčili Turčianske Teplice k vzniku kúpeľov, v ktorých sa ako jediných na Slovensku liečia choroby obličiek a močových ciest. Známa a úspešná je i kúpeľná liečba pohybového ústrojenstva.
Mesto vďaka kúpelom, klimatickým podmienkam a bohatstvu krás okolitej prírody je ideálnym miestom na oddych, rekreáciu a regeneráciu.
Obec sa nachádza v južnej časti Hornádskej kotliny, v okrese Spišská
Nová Ves, v Košickom kraji.
Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1268. Názov obce je nemeckého
pôvodu. Pôvodne sa volala Eulenbach – soví potok, neskôr bola
premenovaná na Vlenbach, Veľbach a po 2. svetovej vojne na Bystrany.
V 18. stor. bol postavený rímsko-katolícky kostol sv. Petra a Pavla (1779).
V polovici 19. storočia si Gustáv Czáky (1803 – 1883) postavil v obci
kaštieľ neoklasicistickom slohu. Taktiež v tomto období bola postavená
kaplnka a pri kaštieli vysadená záhrada s parkom, vzácnymi drevinami,
stromami a fontánou uprostred. Posledný majiteľ kaštieľa bol Hilár Czáky,
ktorý ho vlastnil až do konfiškácie v roku 1945. Kaštieľ bol zbúraný
v roku 1992 – 1993. Za kostolom sú v hrobkách pochovaní niektorí
z rodu Czákyovcov.
Trenčianske Teplice sú kúpeľné mesto . Sírnaté termálne pramene v Trenčianskych Tepliciach majú ideálne vlastnosti, potrebné na úspešnú liečbu reumatických chorôb, zápalových ochorení chrbtice, neuralgie, stavy po operáciách a úrazoch pohybového aparátu.Termálne pramene vyvierajú bez akéhokoľvek zásahu priamo v kúpeľných bazénoch v optimálnej teplote 36,6 – 40,2 °C.
Mesto sa nachádza v údolí potoka Teplička medzi Trenčianskou Teplou a Omšením. Po asfaltovej ceste sa dá do mesta dostať z dvoch smerov – od Trenčianskej Teplej zo severozápadu a priesmykom Machnáč od Bánoviec nad Bebravou z južnej strany. Po železnici je mesto prístupné od rýchlikovej stanice v Trenčianskej Teplej.
Katastrálne územie obcí Turčianske Teplice, Rakša, Háj, Čremošné, Dubové
V minulosti boli Mošovce významným remeselníckym strediskom Turca. Remeselná výroba dosiahla skutočne veľký rozmach a v mestečku pôsobilo okolo 15 cechov, najdlhšie sa udržal cech čižmárov a najslávnejší cech kožušníkov. Dnešné Mošovce možno charakterizovať ako významnú rekreačnú oblasť s množstvom pozoruhodností. Zo stavebných pamiatok si zaslúži pozornosť najmä rokokovo klasicistický kaštieľ z druhej polovice 18. storočia s rozsiahlym anglickým parkom.
Nová Dubnica je mesto na Slovensku ležiace v Trenčianskom kraji. Je to 2. najväčšie mesto ilavského okresu. Mesto Nová Dubnica má aj mestskú časť Kolačín, ktorá sa skladá z Veľkého a Malého Kolačína. Aktuálne Mesto Nová Dubnica vykazovala k 31. 8. 2010 11.526 obyvateľov.
Párnica je obec na Slovensku v okrese Dolný Kubín. Obec sa nachádza na križovatke ciest, kde z cesty Kraľovany – Dolný Kubín odbočuje cesta Párnica – Zázrivá – Terchová – Žilina.
V obci je Evanjelický kostol z roku 1926–27 s oltárnym obrazom M. Mitrovského. V obci ostalo ešte niekoľko zrubových domov so šindľovou strechou. Tiež aj budova prvého valcového mlyna, kde chodili mlieť obilie zo širokého okolia.
Prvá písomná zmienka je z roku 1351, spomína sa ako Osada na lúčke v lese. Názov obce je odvodený od mena prvého dedičného richtára, ktorý sa volal Fachkó. V obci sa nachádza barokový Kostol svätého Mikuláša postavený v roku 1761, ktorý už prešiel viacerými rekonštrukciami.
Nachádza sa v krásnej prírode Rajeckej kotliny, na západných svahoch Malej Fatry, pod dominantou regiónu – vrchom Kľak. Obcou prechádza cesta I/64, spájajúca Žilinu s Prievidzou cez Fačkovské sedlo. Najbližšími mestami sú Rajec a Rajecké Teplice.
Územie vyššieho územného celku Žilinského samosprávneho kraja o rozlohe 6 788 km2 tvoria katastrálne územia miest a obcí dnešných okresov Čadca, Kysucké Nové Mesto, Bytča, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Martin, Turčianske Teplice a Žilina.
Samosprávny kraj sa nachádza v severnej časti Slovenska. Tvoria ho štyri svojrázne regióny. Žilinský sa nachádza v severnej časti historického územia pôvodného Trenčianskeho komitátu, neskôr Trenčianskej stolice. Liptovský, Oravský a Turčiansky región boli pôvodne súčasťou veľkého Zvolenského komitátu, z ktorého sa vyčlenili v 14. storočí.
Stránka: 1 2
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne