Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

622 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

29. 09. 2023, meniny má: Michal, Michaela

Úradná tabuľa

31. 07. 2012

OZNAM O PREROKOVANÍ URBANISTICKEJ ŠTÚDIE „ZVOLEN PODBOROVÁ – LOKALITA SARVAŠKA NAD KASÁRŇAMI“
Verejnosť je oprávnená podať pripomienky k návrhu UŠ na MsÚ odbor územného plánovania do 23.8.2012. Na stanoviská uplatnené po tejto lehote sa neprihliada.

Viac | Územný plán

Konanie ukončené.

Zvolen

Štát

Slovensko

Kraj

Banskobystrický

Okres

Zvolen

Prvá písomná zmienka

1135

Rozloha

9873 ha

Počet obyvateľov

43311

Primátor

Ing. Lenka Balkovičová

E-mail

mesto@zvolen.sk

Web

mesto@zvolen.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality
Reality Zvolen

Reality Zvolen na Reality.pro

Fotogaléria

ZvolenZvolenZvolen

Zvolen

Mesto Zvolen leží v oblasti stredného Pohronia, v juhozápadnej časti Zvolenskej kotliny, na sútoku riek Hron a Slatina. Milovníci histórie môžu navštíviť miesta, kde sídlili uhorskí králi. Kráľovské sídla sú vo Zvolene hneď dve – Pustý hrad a Zvolenský zámok. Pustý hrad je dnes miestom prebiehajúceho archeologického výskumu, je však prístupný verejnosti a rok čo rok odhaľuje viac zo svojej bohatej histórie. Je to jedinečné miesto, najväčší hrad v Európe s rozlohou 7,6 ha. Múry Zvolenského zámku zasa hosťujú Slovenskú národnú galériu so sochárskymi a maliarskymi expozíciami.

Zvolen je okresným mestom, administratívnym a spoločenským centrom regiónu, jedným z najdôležitejších dopravných uzlov Slovenska, centrom priemyslu, vzdelania, vedy a výskumu. Patrí do banskobystrického kraja a susedí s okresmi Banská Bystrica, Detva, Veľký Krtíš, Krupina, Banská Štiavnica a Žiar nad Hronom. Nadmorská výška v strede mesta je 293 m n. m., najnižšie položené miesto sa nachádza pod Pustým hradom vo výške 278,4 m n. m. a najvyššie položený bod sa je v lokalite Bakova jama vo výške 421 m n. m. Mesto Zvolen tvorí 5 katastrálnych území: Zvolen, Môťová, Zolná, Lukové a Kráľová.

V okrese Zvolen sa nachádzajú chránené územia národnej siete, z ktorých niektoré sú územiami európskeho významu. Slovenská republika ako členský štát Európskej únie buduje sieť NATURA 2000 ako jeden zo základných záväzkov v oblasti ochrany prírody. Významným územím z hľadiska krajinného, ochranárskeho a turistického je pohorie Poľana, ktoré je vyhlásené za Chránenú krajinnú oblasť a Biosférickú rezerváciu. Poľana sa radí medzi najväčšie vyhasnuté sopky v Európe a je najvyšším sopečným pohorím na Slovensku.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne