Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

622 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

30. 05. 2023, meniny má: Ferdinand

Východná

Štát

Slovensko

Kraj

Žilinský

Okres

Liptovský Mikuláš

Prvá písomná zmienka

1269

Rozloha

19370 ha

Počet obyvateľov

2171

Starosta

Juraj Blaško

E-mail

ocu.vychodna@stonline.sk

Web

ocu.vychodna@stonline.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality
Reality Východná

Reality Východná na Reality.pro

Východná

Územie obce Východná sa rozprestiera vo východnej časti Liptovsko-mikulášskeho okresu a po mestách je jeho najväčšou obcou. Svojou rozlohou 19 350 ha katastrálneho územia zasahuje do oblasti Vysokých Tatier na severe, kde hranicu tvorí majestátny Kriváň. Na juhu do oblasti Nízkych Tatier, kde hranicu tvorí priehyba, na ktorej susedí s horehronskou obcou Heľpa. Západnú a východnú časť územia vypĺňa Liptovská kotlina. Súčasťou obce je aj malá usadlosť Svarín a Čierny Váh s priľahlými samotami.

Súčasné obyvateľstvo sa zamestnáva v poľnohospodárstve, priemysle okolitých miest, lesníctve a službách. V obci sa nachádza Poľnohospodárske družstvo, bývalí urbarialisti obce Východná, verejnoprospešné služby, sieť obchodov, rybničné hospodárstvo, Lesy SR, Železnice SR, Prečerpávacia vodná elektráreň Čierny Váh.

V okolí obce je nespočetné množstvo prírodných krás. Celé okolie poskytuje návštevníkom oddych uprostred prekrásnej prírody. Je rajom turistov a športovcov, rybárov,… V areáli telovýchovnej jednoty sa nachádza futbalový štadión. Členovia TJ pripravujú v priebehu celého roka bežecké trate, cykloturistické trasy, úpravu lyžiarskych svahov v okolí lyžiarskeho vleku. Každoročne sa v obci organizuje cestný beh Podtatranská pätnástka a beh na lyžiach o Pohár FFV.

V kultúrnej oblasti je dominantný Folklórny festival Východná, ktorý sa už tradične koná prvý júlový víkend v miestnom areáli amfiteátra. Festival je zaradený do kalendára podujatí prestížnej medzinárodnej organizácie C.I.O.F.F.. V areáli sa nachádza stála prírodná expozícia drevených ľudových plastík. Zaujímavý je novovybudovaný prírodný amfiteáter, ktorého dominantu tvorí 28 m vysoká výhliadková veža „Májka“, z ktorej možno vzhliadnuť na krásnu panorámu Vysokých, Západných, ako aj Nizkych Tatier.

Doposiaľ živá ľudová kultúra vo Východnej každoročne produkuje veľké množstvo ľudových výšiviek, tkaných kobercov, rezbárskych, stolárskych a tesárskych prác. Folklórne dedičstvo v obci zachováva miestna Folklórna skupina Kriváň. Ako malé múzeum v obci slúži pre návštevníkov Východnianska izba, prostredníctvom ktorej sa približuje život jednoduchých východňanov v minulosti. Návštevníci obce majú možnosť ubytovania v areáli amfiteátra v plne vybavených chatkách ATC. Ďalšie možnosti ubytovania poskytuje Poľnohospodárske družstvo a súkromní ubytovatelia. Kapacita ubytovania v obci predstavuje okolo 100 až 120 lôžok. Po sčítaní ľudu žije v obci 2 390 obyvateľov.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne