Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

622 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

02. 10. 2023, meniny má: Levoslav

VÚC Košický kraj

Štát

Slovensko

Kraj

Košický

Počet obyvateľov

770000

Župan

JUDr. Zdenko Trebuľa

Telefón

055/ 7268 111

Fax

055 7268 149

E-mail

vuc@kosice.regionet.sk

Web

www.vucke.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality

Reality VÚC Košický kraj na Reality.pro

Fotogaléria

VÚC Košický krajVÚC Košický krajVÚC Košický kraj
VÚC Košický krajVÚC Košický krajVÚC Košický kraj
VÚC Košický krajVÚC Košický krajVÚC Košický kraj

VÚC Košický kraj

Geografická charakteristika
Košický samosprávny kraj sa nachádza vo východnej časti Slovenska a takisto tvorí východnú hranicu EÚ. Geograficky je rôznorodý. Najmohutnejším pohorím v západnej časti je Slovenské Rudohorie. Srdcom kraja je Košická kotlina, ktorú z východu ohraničujú Slanské vrchy. Za nimi sa už rozprestiera Východoslovenská nížina. Vody z nej zbiera rieka Bodrog. Miesto, kde opúšťa územie Slovenska, je s nadmorskou výškou 94 metrov najnižšou slovenskou kótou. Na území kraja sú štyri veľkoplošné chránené územia. Skvostom medzi nimi je Slovenský raj vyhlásený v roku 1988 za národný park, s typickými hlbokými tiesňavami, kaňonmi a vodopádmi. Vyhľadávané Kláštorisko ponúka ruiny stredovekého kartuziánskeho kláštora. Na juhozápade kraja je naše najrozsiahlejšie krasové územie Slovenský kras. UNESCO ho vďaka bohatstvu krasových javov a osobitným druhom flóry a fauny zaradilo do siete medzinárodných biosférických rezervácií. Na severovýchode kraja pôsobí impozantným dojmom sopečné pohorie Vihorlat, s klenotom prírody – jazierkom Morské oko. V povodí rieky Latorica možno nájsť unikátne chránené územie nížinného typu – jedinečný lužný les, ktorý prekrýva mŕtve ramená rieky so vzácnymi rastlinnými a živočíšnymi spoločenstvami.

Krajské sídlo Košice, ktoré je druhým najväčším mestom Slovenska, tvorí modernú a multi-kulturálnu metropolu v tejto časti Európy. Košice sú charakteristické pulzujúcim životom, veľkými priemyselnými firmami, množstvom študentov a kultúrnym životom. Svetovo známy Medzinárodný Maratón mieru je najstarším v Európe a druhým najstarším vo svete.

Ekonomika a priemysel
Sídlo Košického regiónu je druhým najvýznamnejším ekonomickým centrom v krajine. Hlavný priemysel: strojárstvo, hutnícky, elektrotechnický, Hi-Tech priemysel, potravinársky a chemický priemysel.

Doprava
Výhody tejto lokality: nachádza sa na križovatke dopravných ciest medzi východom – západom a severom – juhom, spojenie pomocou širokorozchodnej trate až k Trans – Sibírskej železnici, nakladacia plošina v Čiernej nad Tisou, tranzit ropy a zemného plynu z Ruska a prírodných zdrojov (drevo a geotermálna energia). Toto územie, ktoré siaha až po najvýchodnejší okraj Schengenskej hranice, predstavuje perspektívu významného logistického centra Európy.

Školstvo
Košice majú dlhú tradíciu strediska univerzitného vzdelávania. V meste je umiestnených aj niekoľko fakúlt univerzít so sídlom v iných slovenských mestách. Košice ako sídlo štyroch univerzít a významných priemyselných podnikov sústreďuje mnoho špecializovaných vedecko-výskumných pracovísk, prevažne technického zamerania, ale aj z oblasti veterinárnej medicíny a humanitných vied

Kultúra
Košický kraj má vzácne bohatstvo v podobe spišského, zemplínskeho, gemerského a abovského folklóru vo všetkých jeho podobách – krojoch, tancoch, spevoch, slovesnosti, zvykoch. Popri tom sa v niektorých regiónoch darí udržiavať aj pôvodné remeslá. Príkladom je tradičné hrnčiarstvo, ktorého strediskom sú Pozdišovce na Zemplíne.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne