Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

620 územných plánov

946 článkov

4805 fotografií

online návštevníkov

14. 08. 2022, meniny má: Mojmír

Veľké Kapušany

Štát

Slovensko

Kraj

Košický

Okres

Michalovce

Prvá písomná zmienka

1211

Rozloha

2961 ha

Počet obyvateľov

9594

Primátor

Mgr. Peter Petrikán

E-mail

mestsky.urad@vkapusany.sk

Web

mestsky.urad@vkapusany.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality
Reality Veľké Kapušany

Reality Veľké Kapušany na Reality.pro

Fotogaléria

Veľké KapušanyVeľké KapušanyVeľké Kapušany

Veľké Kapušany

Veľké Kapušany sa nachádzajú v nadmorskej výške 110 m. Rozloha mesta je 29,61 km2. Mesto leží na Východoslovenskej nížine, medzi riekami Uh, Latorica a Laborec a je centrom regiónu Použie.

Južnú časť mesta zaberá Chránená krajinná oblasť Latorica, ktorej centrálna časť bola v roku 1993 zapísaná medzi medzinárodne významné mokrade (ramsarské lokality). Územie ramsarskej lokality, rovnako ako i územie chránenej krajinnej oblasti je charakteristické lužnými lesmi, sústavou mŕtvych ramien a aluviálnymi lúkami s terénnymi depresiami a močiarmi. Prirodzené lužné lesy reprezentujú komplexy s charakteristickými, dnes už zriedkavými a mimoriadne vzácnymi vodnými a močiarnymi biocenózami.

V blízkosti 5 km od mesta sa nachádza Prírodná rezervácia Ortov, typické mŕtve rameno. Prírodná rezervácia Ortov svojou polohou (zo všetkých strán je viac menej obklopené poľnohospodárskou pôdou), ale najmä izolovanosťou od väčších aktivít tokov a zachovanosťou je jedinečným prírodným fenoménom, nemajúcim obdobu v našej republike. V recipiente jazera sa zachovali viaceré pôvodné mokraďové a vodné rastlinné spoločenstvá s viacerými dnes už zväčša zriedkavými a vzácnymi rastlinami.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne