Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

624 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

07. 12. 2023, meniny má: Ambróz

Valča

Štát

Slovensko

Kraj

Žilinský

Okres

Martin

Prvá písomná zmienka

1252

Rozloha

3223 ha

Počet obyvateľov

1584

Starosta

Mária Ondráčková

E-mail

obecvalca@stonline.sk

Web

obecvalca@stonline.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality
Reality Valča

Reality Valča na Reality.pro

Fotogaléria

ValčaValčaValča

Valča

Obec Valča sa nachádza pod výbežkami vrchov Lúčanskej Malej Fatry, v ústi Valčianskej a Slovianskej doliny. Obec je vzdialená 13 km od okresného mesta Martin. Pristúpové cesty vedú z dvoch susedných obcí, z obce Príboviec (viviálna cesta) a z Trnova. Obec sa nachádza na úpätí vrchu Kriváň, vo Valčianskej pahorkatine. Valčianska pahorkatina sa rozprestiera od obce Bystrička (pri Martine) až po susednú obec Valče, obec Slovany, resp. Kláštor pod Znievom. Valča je východiskom dvoch cyklotrás, cez chotár i priamo cez obec však vedie viacero cyklotrás.

Jednou z častí chotára je Lesopark Dielec alebo Športový areál Dielec, Valčania túto časť nazývajú Dielec. Nachádza sa tu evanjelický cintorín, futbalové ihrisko, dve tribúny a sídlo Telovýchovnej jednoty Družstevník Valča, javisko, tanečný „kruh“, t.j. miesto pred javiskom na tancovanie a vyasfaltovaná plocha spolu s amatérsky postaveným „skateparkom“. V lete je táto časť naplno využívaná buď na futbalové zápasy, alebo futbalové, hasičské a iné zábavy a súťaže.

V súčasnosti má obec Valča približne 1500 obyvateľov. Vďaka tomu je 3. najväčšou obcou regiónu Turiec (po Sučanoch a Turanoch v okrese Martin). Už veľmi dlho v obci prevažujú katolíci, len zopár rodín je v evanjelickej cirkvi. Dôkazom je katolícky kostol, evanjelický kostol sa nachádza v susedných Príbovciach. V obci sa však nachádza aj katolícky (pri kostole) a aj evanjelický cintorín (Lesopark Dielec). V obci sa vyskytuje niekoľko priezvisk; najrozšírenejšie sú napríklad: Ruman, Štanceľ, Volko, Korauš a iné.

V súčasnosti sú v obci vytvorené podmienky pre mladé rodiny, v obci sa nachádza materská aj základná škola (1. – 4. ročník), potraviny, obecná knižnica, kultúrny dom, pošta, futbalové ihrisko a lyžiarske stredisko. Pre dokončenie navštevovania základnej školy (5. – 9. ročník) sú základné školy v susedných Beniciach, Žabokrekoch a Kláštore pod Znievom.

Dominantou obce Valča je Kostol Povýšenia sv. Kríža postavený na mieste starého kostola z 11. storočia. Patrónkou kostola a obce Valča je sv. Kríž, ale aj sv. Helena, ktorej koruna je vyobrazená v erbe. Na mieste starého kostola (na ktorého základoch stojí ten súčasný) bolo kedysi hradisko, ktoré bolo najskôr vypálené. Vo valčianskych poliach kedysi dávno stál Kostol Nepoškvrnenej Panny Márie, avšak už veľmi dlho neexistuje, bol zrútený. V roku 2001 bola postavená a vysvätená Kaplnka Panny Márie Lurdskej v parku pred kostolom.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne