Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

620 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

03. 12. 2022, meniny má: Oldrich

Sobrance

Sobrance

Štát

Slovensko

Kraj

Košický

Okres

Sobrance

Prvá písomná zmienka

1334

Rozloha

1068 ha

Počet obyvateľov

6212

Primátor

Pavol Džurina

E-mail

primator@sobrance.sk

Web

primator@sobrance.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality
Reality Sobrance

Reality Sobrance na Reality.pro

Fotogaléria

SobranceSobranceSobrance

Sobrance

Centrom územia v blízkosti štátnej hranice s Ukrajinou je okresné mesto Sobrance. Leží v nadmorskej výške 122 metrov a tvorí prirodzené administratívne a kultúrne centrum oblasti, ktorú na severe ohraničujú Vihorlatské vrchy s bohatými, prevažne listnatými lesmi. Na juhu táto oblasť zasahuje do Východoslovenskej roviny a má nížinatý charakter s rovným odlesneným povrchom.

Medzi navštevované miesta oddychu patria Sobranské kúpele, ležiace v tesnej blízkosti mesta, ktoré boli známe už aj v minulosti za čias Rakúsko-Uhorska, kedy zaznamenali svoj najväčší rozmach. Ich minerálna voda sa charakterizuje ako studená, prírodná, stredne mineralizovaná chloridovosodná, sírna, so zvýšeným obsahom fluóru, izotonická. Jej liečebné účinky sa uplatňujú hlavne pri poúrazových stavoch, reumatických, zápalových a degeneratívnych ochoreniach pohybového ústrojenstva. Zvláštnu skupinu tvoria pacienti s niektorými kožnými ochoreniami, u ktorých, zvlášť pri ekzémoch, má sobranská liečivá voda mimoriadne dobré účinky.

Okolie Sobraniec, hlavne severná lesnatá časť, má mnoho zaujímavých a turisticky príťažlivých miest. Jazero Morské oko v chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty leží v nadmorskej výške 618 m a je štátnou prírodnou rezerváciou s chránenou flórou a faunou. Nad jeho hladinou sa vypína jedna z dominánt Vihorlatských vrchov – Sninský kameň, známy nádherným výhľadom na okolité vrchy a doliny.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne