Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
627 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
04. 07. 2025, meniny má: Prokop
1550
1017 ha
2192
Štefan Gašparovič
Predhistorické obdobie Slovenského Grobu nebolo doteraz archeologicky spracované, preto sa nemohla vytvoriť predstava o vývoji osídlenia obce. Nálezy, ktoré sa našli v okolitých obciach, potvrdzujú, že územie západného Slovenska bolo osídlené už v neolite a možno predpokladať, že tomu tak bolo aj na území našej obce.
Prvá zmienka o obci Monar je uvedená v darovacej listine komesovi Šebušovi pri darovaní zeme Dvornik v roku 1214. V tejto listine je uvedené, že zem Dvorník leží medzi dvoma dedinami, a to Monarom, druhou dedinou Monarom, ktoré obe patrili k Bratislavskému radu, a tretou dedinou komesa Šebuša, ktorú treba stotožniť s dnešným Svätým Jurom. Existenciu dediny Monar potvrdzuje aj zápis z roku 1296, v ktorom sa viedol spor o túto dedinu.
Bratislavská kapitula na základe nariadenia kráľa Karola Roberta z Anjou urobila ochôdzku hraníc Čeklísa, v ktorej sa uvádzajú ako susedia Čeklísa aj zemani z Monara. Dedina Monar teda ležala na území dnešného Chorvátskeho Grobu, lebo sa výslovne hovorí, že ležala severne od Bernolákova. Druhý Monar pripomínaný v roku 1214 treba asi stotožniť s dnešnou dedinou Slovenský Grob. Monar susedil na západe s Dvorníkom, ale nesusedil priamo s Vajnorami. Dvorník teda ležal niekde pri ohybe potoka Čierna voda, v oblasti majera Triblavina.
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne