Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

621 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

07. 12. 2022, meniny má: Ambróz

Slovenský Grob

Štát

Slovensko

Kraj

Bratislavský

Okres

Pezinok

Prvá písomná zmienka

1550

Rozloha

1017 ha

Počet obyvateľov

2192

Starosta

Štefan Gašparovič

E-mail

obec@slovensky-grob.sk

Web

obec@slovensky-grob.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality
Reality Slovenský Grob

Reality Slovenský Grob na Reality.pro

Fotogaléria

Slovenský GrobSlovenský GrobSlovenský Grob
Slovenský Grob  

Slovenský Grob

Predhistorické obdobie Slovenského Grobu nebolo doteraz archeologicky spracované, preto sa nemohla vytvoriť predstava o vývoji osídlenia obce. Nálezy, ktoré sa našli v okolitých obciach, potvrdzujú, že územie západného Slovenska bolo osídlené už v neolite a možno predpokladať, že tomu tak bolo aj na území našej obce.

Prvá zmienka o obci Monar je uvedená v darovacej listine komesovi Šebušovi pri darovaní zeme Dvornik v roku 1214. V tejto listine je uvedené, že zem Dvorník leží medzi dvoma dedinami, a to Monarom, druhou dedinou Monarom, ktoré obe patrili k Bratislavskému radu, a tretou dedinou komesa Šebuša, ktorú treba stotožniť s dnešným Svätým Jurom. Existenciu dediny Monar potvrdzuje aj zápis z roku 1296, v ktorom sa viedol spor o túto dedinu.

Bratislavská kapitula na základe nariadenia kráľa Karola Roberta z Anjou urobila ochôdzku hraníc Čeklísa, v ktorej sa uvádzajú ako susedia Čeklísa aj zemani z Monara. Dedina Monar teda ležala na území dnešného Chorvátskeho Grobu, lebo sa výslovne hovorí, že ležala severne od Bernolákova. Druhý Monar pripomínaný v roku 1214 treba asi stotožniť s dnešnou dedinou Slovenský Grob. Monar susedil na západe s Dvorníkom, ale nesusedil priamo s Vajnorami. Dvorník teda ležal niekde pri ohybe potoka Čierna voda, v oblasti majera Triblavina.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne