Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

24. 02. 2024, meniny má: Matej

Úradná tabuľa

21. 01. 2014

O Z N Á M E N I E o verejnom prerokovaní „ÚZEMNÉHO PLÁNU MESTA ROŽŇAVA – ZMENY A DOPLNKY č. 4“

Viac | Príloha | Územný plán

Konanie ukončené.

Rožňava

Štát

Slovensko

Kraj

Košický

Okres

Rožňava

Prvá písomná zmienka

1291

Rozloha

4561 ha

Počet obyvateľov

18880

Primátor

Pavol Burdiga

E-mail

pavol.burdiga@roznava.sk

Web

pavol.burdiga@roznava.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality
Reality Rožňava

Reality Rožňava na Reality.pro

Fotogaléria

RožňavaRožňavaRožňava

Rožňava

V údolí rieky Slanej, medzi svahmi Slovenského Rudohoria a planinami Slovenského krasu leží Rožňava – mesto slávnych tradícií baníctva, školstva a remesiel, biskupské sídlo, administratívne a kultúrne centrum horného Gemera. Od roku 1775 je Rožňava rímsko-katolíckym biskupským sídlom a po stáročia domovom slovensky, maďarsky a predtým aj nemecky hovoriaceho obyvateľstva.

Zachovalo sa tu vzácne historické jadro, ktorého srdcom je štvorcové námestie stredovekého pôvodu – najväčšie svojho druhu na Slovensku s množstvom vzácnych architektonických pamiatok. Tieto môžu návštevníci mesta obdivovať z výhliadkovej pavlače renesančnej strážnej veže, ktorá je neodmysliteľným symbolom tohto mesta. S bohatými dejinami baníctva a hutníctva Rožňavy a horného Gemera sa možno oboznámiť v Baníckom múzeu, pri ktorom je zriadená expozícia prírody Slovenského krasu, ako aj historická expozícia zameraná na prezentáciu najkrajších múzejných zbierok mesta a jeho okolia. V súčasnosti má Rožňava okolo 20 000 obyvateľov, je okresným mestom a sídlom dôležitých úradov a organizácií, ako aj strediskom služieb cestovného ruchu turistického regiónu Slovenský kras. V Rožňave sa každoročne organizuje množstvo kultúrnych, športových a spoločenských podujatí.

Každá cesta z mesta vedie k unikátnym turistickým zaujímavostiam v atraktívnom prostredí. V blízkosti sa nachádza Hrad Krásna Hôrka, Kaštieľ Betliar, jaskyne Slovenského krasu a Rožňava je zároveň jedným z centier Gotickej cesty v Gemeri, na ktorej sa nachádzajú vzácne kultúrnohistorické pamiatky Spiša a Gemera. Výhodná poloha, ako aj kultúrne a prírodné bohatstvo Rožňavy a jej okolia sú predpokladom pre ekonomický i kultúrny vývoj, ako aj rozvoj cestovného ruchu v tejto oblasti.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne