Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

627 územných plánov

947 článkov

4807 fotografií

online návštevníkov

05. 07. 2025

Podhorany

Štát

Slovensko

Kraj

Nitriansky

Okres

Nitra

Prvá písomná zmienka

1113

Rozloha

1770 ha

Počet obyvateľov

1076

Starosta

Mgr. Magdaléna Bogyová

E-mail

obecpodhorany@wircom.sk

Web

obecpodhorany@wircom.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality

Reality Podhorany na Reality.pro

Fotogaléria

PodhoranyPodhoranyPodhorany
Podhorany  

Podhorany

Obec Podhorany sa nachádzajú asi 15 km na sever až severo-severo-východ od Nitry. Podhorany ležia v Nitrianskej pahorkatine v Zoborskej skupine Tríbeča, pod severnými svahmi Zobora.

V Podhoranoch sa nachádzajú dva kremencové tvrdoše (kremencové hôrky) – Veľký Bahorec (230m.n.m.) a Malý Bahorec (210m.n.m.). Kóta Hôrka (291m.n.m.) je tvorená vápencami, ktorý sa tu v minulosti aj ťažili v kameňolomoch.

Potok Hunták, prameniaci v Žiranoch, vytvára v kremencoch eróznu dolinu, podobne ako aj Mechenický potok s prítokmi. V obci vyviera aj tzv. Bartošov prameň a tiež prameň v Mecheniciach nazvaný obyvateľmi ako „Horná studňa“

Podhorany charakterizuje nížinná klíma, s miernou inverziou teplôt, viac-menej suchá, prevažne teplá, s ročnými zrážkami 650–700 mm. Priemerná teplota v januári sa pohybuje v rozmedzí od –1,5 až –4 stupne C, priemerná teplota v júli dosahuje 18,5 až 19,5 stupňov C.

V súčasnosti je väčšina katastra Podhorian odlesnená, premenená na poľnohospodársku krajinu. Podhorany svojou juhovýchodnou a východnou časťou územia zasahujú do Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie. Najbližšie k ich hraniciam leží národná prírodná rezervácia Žibrica (vyhlásená v r. 1954, na ploche 28 ha). V Podhoranoch sú zastúpené lesné spoločenstvá patriace k nížinným lužným lesom, dubovo-hrabovým lesom panónskym, k dubovo-hrabovým lesom karpatským, dubovo-cerovým lesom.

Z bohatej a pestrej fauny Zoborských vrchov spomenieme aspoň niektoré druhy. Z hmyzu je to napr. vzáčna modlivka zelená (Mantis religiosa), viaceré druhy cikád (hlavne vo vinohradoch), zlatone, krasone, fúzače a lajniaky. Z motýľov sú hojné rôzne druhy babôčok, dúhovcov, ohniváčikov, očkáňov, vretienok, lišajov, obaľovačov a spriadačov. Z chránených druhov motýľov sa tu vyskytuje vidlochvost feniklový a ovocný, pestroň vlkovcový, jasoň chochlačkový. Z plazov sa tu nachádza jašterica obyčjná a zelená, slepúch lámavý a užovka stromová. Z obojživelníkov sú časté skokany, ropuchy, vyskytuje sa aj rosnička zelená a kunka žltobruchá.

Z vtákov sú početné najmä sláviky, penice, muráriky, sýkorky, drozdy, strnádky, pinky, sojky, vrany. Z dravcov myšiak hôrny, sova obyčajná, vzácne sú krkavce. Z cicavcov sú najpočetnejšie drobné druhy – piskory, hlodavce, z menších druhov šeliem – kuny, lasice, líšky, jazvece sú ojedinelé. Žijú tu všetky druhy raticovej zveri – srnce, jelene, daniele, muflóny a diviaky. Z poľovných druhov vtákov je zastúpený bažant, prepelica a jarabica. Vzácne sú sluky jariabky hôrne.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne