Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
627 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
13. 07. 2025, meniny má: Margita
1220
4151 ha
1456
Ladislav Molnár
Najstaršiu písomnú zmienku o Períne poznáme už z roku 1220. Obec je zapísaná vo Varadínskom registri medzi desiatimi dedinami, ktoré osídlili nemeckí hostia vo vtedajšej stolici Novum Castrum. Varadínsky register je špecifický. Je to súpis sporov a kriminálnych incidentov, ktorého význam je podobný súčasnému registru trestov. Zachoval sa však od starých čias a vďaka tomu obsahuje prvé písomné záznamy o mnohých dedinách vôbec. Zápis, v ktorom figuruje aj Perín, pojednáva o sťažnosti obyvateľov zmienených desiatich obcí. Títo obvinili svojich richtárov, že utláčajú ľud a zle spravujú zverené dediny. Nemeckí hostia, ktorí boli súčasťou ich obyvateľstva, prišli na toto územie už na rozhraní 12. a 13. storočia. Dediny však nezaložili, tie už existovali.
Podľa dokumentu z druhej polovice 13. storočia bola už obec Perín v rukách šľachty. Týmto záznamom aj začíname poznávať rozsiahly rodokmeň rodu Peréniovcov. V listine sa spomína Imrich z Perína (de Peruen), ktorý tu žil za vlády kráľa Ladislava IV (1272 – 1290). Písomný záznam opäť pojednáva o spore, do ktorého musel dokonca zasiahnuť samotný kráľ. Ten prikázal jágerskej kapitule, aby poslala vyslanca k Imrichovi z Perína a spolu s ním zabránili Petrovi, synovi Juraja, obsadiť zem Belža, pretože táto podľa práva patrila Michousovi, synovi Mikeho. Od tohto obdobia sa stretávame s písomnými záznamami o rode Peréniovcov pomerne často.
Napríklad v roku 1305 bol Tomáš Peréni už v pozícii komesa. V roku 1311 sa stali Ján a Mikuláš z Perína rukojemníkmi palatína Omodeja. V botke pri Rozhanovciach bojovali Peréniovci na strane kráľa. Ten sa im po boji odmenil pridelením ďalších majetkov, z ktorých väčšina však bola severnejšie – v Šarišskej župe. Poznáme aj zápis z roku 1318, podľa ktorého kúpili Peréniovci šarišské územie Križovany za 60 mariek, taktiež zápis z roku 1319, podľa ktorého dostal komes Mikuláš z Perína Kobyly na území súčasného okresu Bardejov.
Zachovala sa aj písomná zmienka, podľa ktorej perínsky kňaz Mikuláš
v rokoch 1332 až 1335 odvádzal pápežské desiatky. Podľa záznamu
z roku 1333 bol tento kňaz dokonca vicearchidiakon.
O veľkosti Perína svedčí súpis z roku 1427. V tom čase dedina patrila
pánom z Perína a bolo tu 72 port. Porta je veľká drevená brána do
hospodárskej usadlosti, ktorou môže prejsť naložený voz ťahaný koňmi.
V tom čase sa nespočítavali ľudia, ale porty, čiže usadlosti. Na jednu
usadlosť je možné počítať s minimálne siedmimi ľuďmi, pretože v nej
žili nielen členovia rodiny, ale aj čeľaď. V roku 1427 mal teda Perín
minimálne 504 obyvateľov, čo je na ten čas naozaj rozľahlá a ľudnatá
dedina.
Podľa zápisu z roku 1553 mal však Perín už len 24 port, z ktorých 20 bolo vo vlastníctve Gabriela z Perína a 4 patrili Františkovi z Perína. Rod Peréniovcov zažil svoj najväčší rozmach začiatkom 15. storočia. V tom čase získal panstvo Veľkej Idy a vybudoval si tu hrad.
Chym sa nachádza na mieste starého slovanského hradiska, čo potvrdzujú archeologické nálezy keramiky datované do 10. až 12. storočia, čiže mladšej doby hradištnej. Podľa listiny z roku 1294 bol držiteľom dediny Chym muž zvaný Tomáš, syn Beňadika z Chymu (de Heym). Podľa spomínanej listiny Tomáš kúpil tretinu zeme Žadaň, ktorá bola v bezprostrednom susedstve s jeho majetkom – Chymom.
Ďalšia zachovaná historická listina je o 31 rokov mladšia, teda z roku 1325. Podľa nej mal Chym svojho vlastného kňaza, ktorý sa volal Mikuláš. Listina potvrdzuje, že v rokoch 1332 až 1335 Chym zaplatil pápežské desiatky.
Z roku 1329 poznáme zápis, podľa ktorého Tomášovi synovia Beke a Imrich vrátili jednu tretinu Chymu Mikulášovi, Tomášovi a Matúšovi, synom komesa Peténiho (Petheny), pretože táto časť im bola v minulosti odňatá v rozpore s ich právami. Týmto bola obec Chym rozdelená medzi dve vlastnícke skupiny. Spor o územie však nebol ukončený. O dvanásť rokov neskôr, v roku 1341 sa obe skupiny súdili pre jasovským konventom. Spor sa ukončil zmierom a vlastníci sa dohodli na deľbe dedičného majetku, avšak len dočasne. V rokoch 1357 až 1358 potomkovia Tomáša odmietali podstúpiť časť majetku Žadane synom Peténiho. Tvrdili, že toto územie – v súlade s listinou z roku 1294 – nebolo len dedičné, ale pôvodne i zakúpené.
Ďalej poznáme už len zápis mladší o 79 rokov, teda z roku 1427. Podľa neho Chym vlastnili dvaja majitelia. Jedným bol Jakub z Chymu (Heem Jacobi de eadem), ktorému patrili 3 porty a druhým bol Heem Besenow, ktorý vlastil 7 port. Z toho vieme približne určiť aj veľkosť dediny. V tom čase sa nepočítali ľudia, ale porty. Porta bola veľká brána do hospodárskej usadlosti. Mala také rozmery, aby cez ) ňu mohol prejsť naložený voz ťahaný koňmi. V každej takej usadlosti žila jedna rodina aj so služobníctvom. Boli to poddaní majiteľa obce. Na jednu portu (hospodársku usadlosť) sa počíta minimálne sedem ľudí. Teda v roku 1427 žilo v Chýme minimálne 70 ľudí.
V roku 1553 v Chyme boli už len štyri porty, ktoré patrili Františkovi z Perína.
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne