Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

622 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

02. 10. 2023, meniny má: Levoslav

Nové Mesto nad Váhom

Štát

Slovensko

Kraj

Trenčiansky

Okres

Nové Mesto nad Váhom

Prvá písomná zmienka

1253

Rozloha

3258 ha

Počet obyvateľov

20250

Primátor

Ing. Jozef Trstenský

E-mail

msu@nove-mesto.sk

Web

msu@nove-mesto.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality
Reality Nové Mesto nad Váhom

Reality Nové Mesto nad Váhom na Reality.pro

Fotogaléria

Nové Mesto nad VáhomNové Mesto nad VáhomNové Mesto nad Váhom
Nové Mesto nad VáhomNové Mesto nad Váhom 

Nové Mesto nad Váhom

Nové Mesto nad Váhom (maď. Vágújhely, nem. Waagneustadt) je mesto na Slovensku ležiace v Trenčianskom kraji, vzdialené asi 23 km od mesta Trenčín. Leží pri hlavnej ceste Bratislava – Žilina, na malebnom Považí, pod Beckovskou bránou, kde sa údolie Váhu rozširuje do nížiny ohraničenej výbežkami Malých Karpát a Považským Inovcom. Vzniklo na starej obchodnej ceste vedúcej Považím, ktorá v týchto miestach mala odbočku na Moravu, pričom je viac ako pravdepodobné, že touto cestou chodili aj sv. Konštantín a Metod do Nitry.

Nové Mesto nad Váhom je členom Združenia miest a obcí stredného Považia, je členom taktiež aj Spoločenstva Nových miest v Európe, ktoré združuje všetky mestá v Európe, ktoré majú v názve „Nové Mesto“.

Nové Mesto nad Váhom leží na Považí , pod Beckovskou bránou, kde sa údolie Váhu rozširuje do úrodnej nížiny ohraničenej poslednými výbežkami Malých Karpát a Považským Inovcom. Rozkladá sa na ploche 3 258,3 ha, vo výške 181 m n. m.. Je okresné mesto a je súčasťou Trenčianskeho kraja. Susedí s okresmi Myjava, Piešťany, Topoľčany , Bánovce nad Bebravou a Trenčín.

Mesto sa skladá zo 7 oficiálne stanovených mestských častí: Centrum I., Centrum II., Centrum III. a Mnešice, Dolné Samoty a okolie, Hájovky a okolie, Javorinská a okolie, Rajková a okolie. Tie sa ďalej členia na mestské štvrte: Mnešice, Izbice, Hájovky, Rajková, Záhumenice, Horné Samoty, Dolné Samoty, Lúka I., Lúka II.,Centrum I., Centrum II., sídl. Javorinská.

V miestnej časti Mnešice bolo objavené praveké sídlisko a nálezisko z paleolitu, eneolitu, popolnicové sídlisko z mladšej doby bronzovej a veľkomoravské hroby. Zo slovanskej osady sa neskôr vyvinula trhová osada vďaka dobrej polohe na križovatke ciest Považím a na Moravu s brodom cez Váh. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1253, keď Belo IV. udelil slobody mešťanom za vernosť pri tatárskom vpáde. Od roku 1388 patrila k panstvu obec Beckov až do roku 1550, keď dostala mestské výsady. Roku 1440 napadli mesto husiti, 1530 a 1559 Turci a v období stavovských povstaní 1705 cisárske vojská. V 16. a 17. storočí postavené hradby. V 19. storočí rozvoj remesiel, stredisko obchodu s poľnohospodárskymi výrobkami, najmä obilím. Prvé slovenské divadelné predstavenie v roku 1870. Roku 1875 založená tlačiareň.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne