Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

620 územných plánov

946 článkov

4805 fotografií

online návštevníkov

27. 09. 2022, meniny má: Cyprián

Lužianky

Štát

Slovensko

Kraj

Nitriansky

Okres

Nitra

Prvá písomná zmienka

1113

Rozloha

1242 ha

Počet obyvateľov

2777

Starosta

Jozef Bojda

E-mail

obecluzianky@stonline.sk

Web

obecluzianky@stonline.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality
Reality Lužianky

Reality Lužianky na Reality.pro

Fotogaléria

LužiankyLužiankyLužianky

Lužianky

Symboly obce

Po obnovení vlastnej samosprávy si obec Lužianky obnovila a v roku 1994 zaviedla do užívania obecné symboly – znak, pečať i zástavu. Pri ich tvorbe vychádzala z historických vzorov najstarších zachovaných dokladov o vzhľade a obsahu obecnej pečate Lužianok v 18. storočí, ktorej námet dala stvárniť podľa dnešných odborných i estetických zásad do podoby zlatého heraldického (dvojhlavého) orla v letku so striebornou zbrojou na čiernom štíte.
V prípade obecnej pečate vtedy samostatnej obce Kajsa, ktorá neskôr splynula a dnes je časťou Lužianok, sa uplatnil námet prevládajúceho poľnohospodárskeho zamestnania obyvateľstva.
V jej osemhrannom pečatidle 2O x 22 mm z polovice 19. storočia je obvodový nápis /KAJSZA KOZSÉG 1854=Obec Kajsa 1954 – okružujúci charakteristické roľnícke nástroje na dlhých rukovätiach symetricky skrížených do šesťcípej hviezdy tak, že zľava doprava je v kosmej polohe kosa, vo zvislej polohe hrable a v šikmej polohe cep.

Jediným riešením bolo oprieť sa o znak spoločenskej vrchnosti – vládnucej dynastie, eráru, štátu a vytvoriť obecné pečatidlo Lužianok s figúrou orla, ktorého odtlačky sa zachovali v pečatiach obecných písomnosti z rokov 1771, 1783 a 1790, uschovávaných v urbariálnych spisoch Nitrianskej župy v Štátnom oblastnom archíve Nitra v Ivánke pri Nitre.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne