Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

622 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

28. 09. 2023, meniny má: Václav

Úradná tabuľa

11. 12. 2012

Prerokovanie Zadania územného plánu obce Ľubietová sa uskutoční v čase od 3.12. 2012 do 3.1.2013

Viac | Územný plán

Konanie ukončené.

Ľubietová

Štát

Slovensko

Kraj

Banskobystrický

Okres

Banská Bystrica

Prvá písomná zmienka

1379

Rozloha

6103 ha

Počet obyvateľov

1138

Starosta

Ing. Pavel Zajac

E-mail

info@lubietova.sk

Web

info@lubietova.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality
Reality Ľubietová

Reality Ľubietová na Reality.pro

Fotogaléria

ĽubietováĽubietováĽubietová
Ľubietová  

Ľubietová

Ľubietová sa rozkladá na rozhraní Slovenského rudohoria a stredohoria v rozšírenom údolí potoka Hutná. Má prekrásnu polohu pod severovýchodným výbežkom Poľany – Ľubietovským Veprom – Hrbom, ktorého križovatka súradníc 19 033´ východnej zemepisnej dĺžky a 48 040´severnej zemepisnej šírky je stredom Slovenska. Obec leží v nadmorskej výške 477 m.. Reliéf územia je výsledkom tektonickej činnosti, vulkanizmu, erózie a sedimentácie. Lesy sú prevažne zmiešané a v chránených častiach, ako je Ľubietovský Vepor majú charakter pralesa. Z drevín je zastúpený hlavne buk, jedľa a smrek s prímesou javora, jaseňa a hrabu. Nájdu sa tu aj súvislé smrečiny, dubiny, boriny a brezové porasty. Môžeme tu nájsť aj vzácne druhy bylín – vstavače, žltohlav, lykovec, ľalie, poniklec a veľmi zriedkavú waldštajnku . Lesy sú bohaté na zver- rys, vlk, medveď, mačka divá, jeleň, srnec, diviak . Z ďalších živočíchov treba spomenúť orla krikľavého, výra skalného a hlucháňa, salamandru škvrnitú, mloka karpatského a motýľa jasoňa červenookého. Celková výmera katastrálneho územia je 6 103 ha, z čoho najväčší podiel tvoria lesy a poľnohospodárska pôda.

Kultúrne pamiatky majú nadregionálny význam- Súpis kultúrnych pamiatok SR: Evanjelický kostol a. .v., Rímskokatolícky kostol sv. Márie Magdalény, Kaplnka sv. Jána Nepomuckého,l Meštiansky rokokový dom
Folklórny súbor, ktorý pracuje v obci má vo svojom repertoári aj debnársky tanec, ktorý je na Slovensku raritou a je pozostatkom z doby nemeckého osídľovania banských miest. V obci je kultúrny dom, knižnica i klub dôchodcov, zdravotné stredisko s obvodným a zubným lekárom, plne organizovaná základná škola so školskou jedálňou a materská škola.
Niekoľko menších potravinárskych obchodov, drogéria a kvetinárstva poskytujú základný tovar pre obyvateľov. Čistiateň a kaderníctva patria medzi základné služby, ktoré v obci poskytujú súkromní podnikatelia.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne