Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

613 územných plánov

946 článkov

4805 fotografií

online návštevníkov

29. 09. 2021, meniny má: Michal, Michaela

Jovsa

Štát

Slovensko

Kraj

Košický

Okres

Michalovce

Prvá písomná zmienka

1418

Rozloha

1844 ha

Počet obyvateľov

829

Starosta

Ľubica Čornejová

E-mail

jovsa@jovsa.sk

Web

jovsa@jovsa.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality
Reality Jovsa

Reality Jovsa na Reality.pro

Jovsa

Obec JOVSA má k dispozícii moderný a priestranný obecný úrad, ktorého súčasťou je aj Kultúrny dom. Vzhľadom k tomu, že je v ňom aj kuchyňa zariadená komplexným kuchynským zariadením, obec je schopná poskytovať občanom aj také služby, ako sú napr. smútočné pohostenia, rôzne oslavy a jubilea.

V obci je Matričný úrad, Pošta, štyri predajne potravín, Pohostinstvo, Bár, Základná škola s ročníkmi 1–9, Materská škola, Lesná správa, Drevovýroba, Zakázkové krajčírstvo, známa Tlačiareň rôznych druhov tlačív a matreiálov, Grecko katolický kostol 1837, Dom smútku, Čistička odpadových vôd a samozrejme v obci pôsobí aj niekoľko súkromných podnikateľov, ktorí poskytujú rôzny služby, či už v kovo výrobe, drevo výrobe a pod.

Obec Jovsa sa nachádza v okrese Michalovce, v Košickom kraji, 18 km od Michaloviec. Je súčasťou Východoslovenskej nížiny a leží v exponovanom území Zemplínskej šíravy a pohoria Vihorlat. Leží v nadmorskej výške okolo 140 m. Obec obklopujú rozsiahle lesy, ktoré až do 20. storočia vlastnili Sztárayovci. Predpokladá sa, že dedinu Jovsa založil šoltýs s usadlíkmi okolo roku 1400. Prvý doklad o dedine je z roku 1418 pod názvom Józa. V polovici 18 storočia bola Jovsa gréckokatolíckou farnosťou. Kostol Panny Márie pochádza z roku 1837 a bol postavený v neskoro klasicistickom štýle. Kazateľnica je z čias výstavby kostola a na parapete nesie vyobrazenie Krista, ktorý káže. . V minulosti bola Jovsa známa ako kúpeľné sídlo s viacerými minerálnymi prameňmi. Kúpele navštevovali len bohatí ľudia až z Prešporku. Počas 2 svetovej vojny boli vypálené.

Obec sa svojou polohou nachádza na križovatke ciest z ktorej možno namieriť na rôzne turistické miesta. V našej obci sa končí územie známej rekreačnej oblasti Zemplínska Šírava a na jej najvýchodnejšej časti v našej obci sa nachádza aj chránená krajinná oblasť.

Smerom na sever vedie cez našu obec trasa na známe vyhľadávané turistické miesto Morské oko. Na tejto trase za obcou Jovsa a medzi susednou obcou Poruba pod Vihorlatom sa nachádza najväčšie miesto výskytu bledule jarnej v SR. Aj táto oblasť ma charakter chránenej krajinnej oblasti.

V našej obci sa na chránenom území nachádza aj termálny prameň, ktorý vyviera z hĺbky okolo 400 metrov a ktorého voda ma určite nespochybniteľné liečivé účinky. (Viď. stránku: Život v prírode)

Z našej obce sú najlepšie turistické podmienky pre výstup na vrch VIHORLAT (1.075 m), ktorý ročne zdolávajú desiatky turistov. Asfaltová cesta cca. 8 km, umožní bezproblémový prístup turistov až pod vrchol Vihorlatu, odkiaľ už nasleduje namáhavý výstup na vrchol Vihorlatu.

V roku 2004 bola v obci uskutočnená výstavba verejnej kanalizácie a ČOV z prostriedkov „EÚ“

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne