Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

622 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

27. 09. 2023, meniny má: Cyprián

Jamník

Štát

Slovensko

Kraj

Košický

Okres

Spišská Nová Ves

Prvá písomná zmienka

1277

Rozloha

814 ha

Počet obyvateľov

1124

Starosta

Anton Petruška

E-mail

obecjamnik@stonline.sk

Web

obecjamnik@stonline.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality

Reality Jamník na Reality.pro

Fotogaléria

JamníkJamníkJamník

Jamník

Spišská obec Jamník sa rozprestiera na ploche cca. 814 ha v južnej časti Hornádskej kotliny v doline potoka Jamníček. V obci žije 1122 obyvateľov v 318 rodinných domoch a dvoch bytových domoch. Národnostné zloženie obyvateľov obce je rovnorodé. Väčšina obyvateľov uvádza slovenskú národnosť.

Dejiny obce siahajú až do praveku, o čom svedčia početné archeologické vykopávky, ktoré sa datujú do neskorej doby kamennej, čiže 3. tisíc rokov pred Kristom. V 6. storočí n. l. jamnícky chotár začínali osídľovať prví Slovania, ktorých potomkovia tu žijú dodnes.

V stredovekých listinách sa po prvýkrát spomína rovnomenný potok (pod názvom „Yemnik“) pretekajúci obcou roku 1255 a samotná obec roku 1277 (terra Ympnyk).

Symboly obce vychádzajú z historických prameňov a dokumentujú úctu Jamníčanov k dedičstvu ich predkov. Erb obce pochádza zo 17. storočia, pričom pri slávnostnej forme sa používa ako štít, ktorý drží sv. Bartolomej (patrón miestneho kostola) v ľavej ruke a v pravej ruke nôž. Od sfarbenia erbu je odvodená vlajka obce zložená z 5 pozdĺžnych pruhov v poradí zelený, žltý, biely, žltý a zelený. Pečať obce je kruhová.

Najvýznamnejšou pamiatkou Jamníka je rímskokatolícky kostol sv. Bartolomeja apoštola, ktorý sa po prvý krát spomína v historickej listine z roku 1305.

Existujúce vodné zdroje v katastrálnom území obce a už aj vybudované kapacity vodojemov neposkytujú dostatočnú kapacitu záasobovania pre rozrastajúcu sa obec, preto je Jamník spolu s ďalšími obcami napojený na dodávateľskú sústavu Podtatranskej vodárenskej spoločnosti, ktorej zdroje vody sú v Liptovskej Tepličke, v Spišskom Bystrom a pri Hrabušiciach. V obci je vybudovaný verejný vodovod, prebieha výstavba kanalizačnej siete a sú vybudované 4 domové ČOV. Ako primárne energetické médium pre vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody pre rodinné domy, občiansku vybavenosť a ostatnej vybavenosti obce slúži zemný plyn. Obec je samozrejme elektrifikovaná a percento využívania elektriny jej všetkými obyvateľmi je 100 %. V obci Jamník bol zavedený separovaný zber TKO – plasty, papier, sklo, kovy. Zber TKO sa dnes uskutočňuje dvoma spôsobmi – „klasicky“ a separovane.

V obci Jamník nie je zriadené žiadne zdravotnícke zariadenie. Primárnu zdravotnú starostlivosť tunajším obyvateľom poskytujú ambulancia praktického lekára pre dospelých, ambulancia praktického lekára pre deti a dorast a zubná ambulancia sídliace v Zdravotnom stredisku v Spišskom Hrušove, ale aj sieť neštátnych ambulancií v okresnom meste Spišská Nová Ves. Ústavnú zdravotnú starostlivosť poskytuje Nemocnica s poliklinikou Spišská Nová Ves a.s. ako nemocnica II. typu poskytujúca zdravotné služby pre spádovú oblasť stredného Spiša.

V obci sa nacházda niekoľko prevádzok poskytujúcich stravovacie a ubytovacie služby ako aj väčšich, či menších firiem rôzneho zamerania.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne