Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

622 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

28. 05. 2023, meniny má: Viliam

Jakubov

Štát

Slovensko

Kraj

Bratislavský

Okres

Malacky

Prvá písomná zmienka

1460

Rozloha

2086 ha

Počet obyvateľov

1496

Starosta

Mgr. Peter Gajdár

E-mail

ocujakubov@zoznam.sk

Web

ocujakubov@zoznam.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality
Reality Jakubov

Reality Jakubov na Reality.pro

Fotogaléria

JakubovJakubovJakubov

Jakubov

Záhorácka obec Jakubov leží v nadmorskej výške 154 m na Borskej nížine, asi 34 km od hlavného mesta Bratislavy a 9 kilometrov od Malaciek, v nádhernom prostredí borovicových a listnatých lesov a vodných plôch, v blízkosti rakúskych hraníc, na priamom ťahu z hraničného priechodu Záhorská Ves smerom na Malacky.

Chotár obce bol osídlený už v dobe rímskej a veľkomoravskej. Obec sa spomína v roku 1460. V roku 1553 patrila Serédyovcom a plaveckému panstvu. V roku 1703 úplne vyhorela. V roku 1720 bol v obci mlyn a 22 daňovníkov. V roku 1828 bolo v obci 120 domov a 868 obyvateľov. Pôvodne renesančný kostol z r. 1641 bol v rokoch 1769, 1903 prestavaný a zreštaurovaný.

Za pozornosť stojí pekný, slovenský názov obce, ktorý je v pečati doložený o 150 rokov skôr, ako sa to zvyčajne v odbornej literatúre uvádza. Pokiaľ ide o samotný námet, ide o typický hovoriaci symbol, obrazom vyjadrujúci pomenovanie obce. Vlajka obce Jakubov pozostáva zo siedmych pozdĺžnych pruhov vo farbách červenej, žltej, červenej, bielej, zelenej, žltej a zelenej. Vlajka má pomer 2:3 a ukončená je tromi cípmi, t.j. dvomi zástrihmi siahajúcimi do tretiny jej listu.

Zo správy, ktorú pred 250 rokmi bratislavskej stolici podával gróf Pálffy sa môžeme dozvedieť fakty o postavení poddaných v obci. Zdarma dostávali drevo na hospodárske náradie a peniaze nemíňali ani na vozy a pluhy, lebo si ich zhotovovali úplne sami. Takisto nemuseli kupovať sviece, lebo po celý rok svietili trieskami z borovíc. Okrem možností chytať ryby na obživu, mohli Jakubovčania predávat kupcom z Viedne zelené žaby i výrobky z rákosia. Odvtedy sa im hovorí Škerháci (kŕkanie t.j. škerhanie žiab).

Obec je obkolesená lesmi a vodnými plochami. Jakubovské štrkovisko, ideálne na kúpanie, vodné športy a rybolov, je vyhľadávanou rekreačnou oblasťou nielen medzi domácimi obyvateľmi, ale aj obyvateľmi hlavného mesta a širokého okolia. Na východ od obce sa nachádzajú Jakubovské rybníky – vodná plocha s bohatým výskytom bahenného vtáctva, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie hniezdiská a migračné lokality Záhoria. Na juhozápad od obce sa nachádza prírodná rezervácia Bogdalický vrch (33,2 ha) so zvyškami lužného lesa s pôvodnou drevinou skladbou. Na juhu od obce sa nachádza Šmolzie (45,6ha) a rekreačná oblasť Feldský les – prírodná rezervácia so zvyškami lužného lesa na Záhorskej nížine s pôvodnou drevinou skladbou a mnohými vzácnymi živočíchmi. Táto oblasť má veľký význam z hľadiska vedecko-výskumného, náučného a kúltúrno-výchovného.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne