Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

624 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

07. 12. 2023, meniny má: Ambróz

Geča

Štát

Slovensko

Kraj

Košický

Okres

Košice - okolie

Prvá písomná zmienka

1255

Rozloha

548 ha

Počet obyvateľov

1598

Starosta

Patrik Rusňák

E-mail

ougeca@obecgeca.sk

Web

ougeca@obecgeca.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality
Reality Geča

Reality Geča na Reality.pro

Fotogaléria

GečaGečaGeča

Geča

Geča leží v Košickom kraji na východnom Slovensku v juhovýchodnej časti Košickej kotliny na terasovej plošine Hornádu 12 km od Košíc.
Z hľadiska administratívno – správneho patrí obec Geča od 1.7.1996 na základe nového územného členenia pod Košický kraj, okres Košice – okolie.

Riešené územie obce Geča je súčasťou regiónu Abov – urbanizačného priestoru sídla Košice a okresu Košice okolie. V užšom rámci tvoria obce Geča, Valaliky a Čaňa aglomerovanú územnú jednotku, v ktorej dochádza k procesu profilácie a rozvoju interakčných komponentov. V širšom kontexte spolupracuje v mikroregióne Hornád 15 obcí. Najdôležitejšie multifunkčné väzby spájajú obec Geča s metropolitným mestom Košice a to jednak na úseku pracovných príležitostí a jednak na úseku zariadení vyššej občianskej vybavenosti. Vlastné katastrálne územie, susedí z južnej strany s katastrálnym územím obce Čaňa, z východnej strany je katastrálne územie obce Nižná Myšľa, zo severu s katastrálnym územím obce Valaliky a katastrálnym územím obce Kokšov-Bakša, zo západnej strany s katastrálnym územím obce Haniska.

Pre rozvoj obce sú vytvorené podmienky v bytovej výstavbe, vybavenosti (služby, obchod, kultúra,…), výrobnej sfére podnikateľskej, rekreácii a športe, ochrane a tvorbe životného prostredia. Návrh okrem zvýšenia štandardu technického a dopravného vybavenia sa zameral na tvorbu a umocnenie bioplôch a biokoridorov, ako základnej zložky prírodnej ochrany obyvateľov sídla proti civilizačným negatívam. Obec Geča je súčasťou Košickej kotliny a nachádza sa v nadmorskej výške 185 m n.m. Katastrálne územie obce patrí do nížinnej, mierne teplej, mierne suchej oblasti s chladnejšou zimou. Priemerná ročná teplota je okolo 8 C, priemerný ročný úhrn zrážok je 600–700 mm.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne