Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

612 územných plánov

946 článkov

4805 fotografií

online návštevníkov

31. 07. 2021, meniny má: Ignác

Dubnica nad Váhom

Štát

Slovensko

Kraj

Trenčiansky

Okres

Ilava

Prvá písomná zmienka

1193

Rozloha

4914 ha

Počet obyvateľov

25116

Primátor

Ing. Jozef Gašparík

E-mail

primator@dubnica.eu

Web

primator@dubnica.eu

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality
Reality Dubnica nad Váhom

Reality Dubnica nad Váhom na Reality.pro

Fotogaléria

Dubnica nad VáhomDubnica nad VáhomDubnica nad Váhom

Dubnica nad Váhom

Dubnica nad Váhom (v minulosti Dubnica, maď. Máriatölgyes, nem. Dubnitz an der Waag) je mesto na Slovensku ležiace v Trenčianskom kraji. Zároveň je najväčším mestom Ilavského okresu a kultúrno-hospodárskym strediskom Ilavskej kotliny. Počtom obyvateľov 25 229 (2011) je tiež najväčším mestom, ktoré nie je okresné.

Dubnica nad Váhom leží v Ilavskej kotline na strednom Považí pri rieke Váh. Severozápadne sa tiahnu Biele Karpaty, na juhovýchode sú to Strážovské vrchy. V blízkosti mesta Dubnica nad Váhom sú mestá Trenčín, Nová Dubnica, Ilava, Trenčianske Teplice a Nemšová.

Podľa počtu obyvateľov je Dubnica nad Váhom momentálne 27. najväčším mestom na Slovensku a po Trenčíne, Prievidzi a Považskej Bystrici 4. najväčším mestom v Trenčianskom kraji. Podľa štatistiky z roku 2011 sa väčšina obyvateľov mesta Dubnica nad Váhom (podobne ako vo väčšina miest a obcí na Považí) hlási k slovenskej národnosti a k rímskokatolíckemu náboženstvu.

Dubnica nad Váhom sa prvýkrát spomína ako „terra Dubnicze“ v roku 1193, v listine, ktorou ju Belo III., už ako osídlenú osadu, daroval za zásluhy a vernú službu vojakovi Trenčianskeho hradu Vratslavovi. Po získaní donácie ho kráľ dedične vyňal z podriadenosti Trenčianskeho hradu a povýšil medzi svojich služobníkov, t. j. do šľachtického stavu.

Koncom leta sa tu pravidelne koná Dubnický folklórny festival s medzinárodnou účasťou a množstvom sprievodných podujatí.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne